Nový knižní projekt ukazuje, že katastrofa se vypořádá téměř se vším

Je to opravdu zvláštní dílo, které Eva Noack vytvořila. Ve své slovní obrázkové knize “Eine Katastrophe hält was aus – Katastrofa něco vydrží“ pracuje Eva s nalezenými titulky a ikonkami z časopisů z 50. a 60. let, které najde v antikvariátech. Geneze textu a obrazu v jejím díle je komediálně lehká, a přesto sleduje hluboký příběh.

Svou práci vytvořila ve dvou jazycích. K překladu hotových koláží do angličtiny přes náhodné doporučení přizvala významnou překladatelku německých textů v USA Lillian M. Banks. Následovala velmi intenzivní výměna mezi umělcem a překladatelem. Když Banks dokončila svůj překlad, odeslala jej zpět Evě. Někdy mezi oběma ženami vzniknul dlouhý ping-pong, přes jednotlivá slova, interpunkční znaménka, dotazy, vysvětlení a tisíce e-mailů putujících přes Atlantik a zpět. Z toho plyne vzrušující kombinace původního textu, překladu, vizuálního zpětného překladu, a nakonec dvojice koláží, ve kterých se mění vztah mezi autorstvím, slovem a obrázkem.

Přestože se spolu nikdy nesetkaly – veškerá výměna probíhala online – vznikl natolik intenzivní vztah, že se Noack ve své publikaci rozhodla věnovat Lillian zvláštní místo. Zřejmě se ani už nikdy nesetkají. Kvůli nemoci dokončovala Lillian poslední obrázky jen velmi ztěžka. Nepřiletěla ani na křest knihy, který se konal 28. srpna v příznačných berlínských prostorech, ve staré fabrice na nábytek Olfe na Kottbusser Tor. Výjimečná autorka, výjimečná kniha.

Návštěva v ateliéru:

Více informací najdete zde.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher