Nový knižní projekt ukazuje, že katastrofa se vypořádá téměř se vším

Je to opravdu zvláštní dílo, které Eva Noack vytvořila. Ve své slovní obrázkové knize “Eine Katastrophe hält was aus – Katastrofa něco vydrží“ pracuje Eva s nalezenými titulky a ikonkami z časopisů z 50. a 60. let, které najde v antikvariátech. Geneze textu a obrazu v jejím díle je komediálně lehká, a přesto sleduje hluboký příběh.

Svou práci vytvořila ve dvou jazycích. K překladu hotových koláží do angličtiny přes náhodné doporučení přizvala významnou překladatelku německých textů v USA Lillian M. Banks. Následovala velmi intenzivní výměna mezi umělcem a překladatelem. Když Banks dokončila svůj překlad, odeslala jej zpět Evě. Někdy mezi oběma ženami vzniknul dlouhý ping-pong, přes jednotlivá slova, interpunkční znaménka, dotazy, vysvětlení a tisíce e-mailů putujících přes Atlantik a zpět. Z toho plyne vzrušující kombinace původního textu, překladu, vizuálního zpětného překladu, a nakonec dvojice koláží, ve kterých se mění vztah mezi autorstvím, slovem a obrázkem.

Přestože se spolu nikdy nesetkaly – veškerá výměna probíhala online – vznikl natolik intenzivní vztah, že se Noack ve své publikaci rozhodla věnovat Lillian zvláštní místo. Zřejmě se ani už nikdy nesetkají. Kvůli nemoci dokončovala Lillian poslední obrázky jen velmi ztěžka. Nepřiletěla ani na křest knihy, který se konal 28. srpna v příznačných berlínských prostorech, ve staré fabrice na nábytek Olfe na Kottbusser Tor. Výjimečná autorka, výjimečná kniha.

Návštěva v ateliéru:

Více informací najdete zde.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,