Nový pohled na Gustava Klimta: inspirace van Goghem, Rodinem a Matissem

Opravdové plátkové zlato, splývavé formy a odvážná ornamentika – dílo Gustava Klimta se pozná okamžitě. Kde bral inspiraci pro své ikonické obrazy? Odkud čerpal své fantazie? Na tyto otázky odpovídá výstava „Klimt. Inspired by Van Gogh, Rodin, Matisse…“ kterou vídeňský Belvedere věnuje mistrovi moderního umění.

Nedávno jsem vyrazila na jednu z dalších výstav o mistrovi secese Gustavovi Klimtovi. Tentokrát velmi zajímavé téma: čím se ve své tvorbě inspiroval. Kteří umělci na něj měli velký vliv. Co je spojovalo? To vše objasňuje velká výstava ve vídeňském Belvederu, která mistrně propojuje Klimta s umělci jeho doby. 

Vedle jeho obrazů tu lze vidět díla Claude Moneta, Vincenta van Gogha, Henriho Mattisse, Augusta Rodina a mnoha dalších. Největším magnetem je ovšem dlouho neviděný obraz Vodní hadi č. 2. – zápůjčka z Hongkongu. Naprostá senzace!

Golden boy  

Když se řekne Gustav Klimt, jako první se mi vybaví obraz Polibek, a vždy spousta zlata, smyslně svůdné postavy žen a snové krajiny. Ale Golden Boy vídeňské moderny byl zjevně něčím víc než to.

V díle Gustava Klimta lze sledovat takřka celý vývoj modernismu, lze pochopit, co představovalo radikální změny umění, ten velký skok ve výtvarném vyjadřování, jak se 19. století zlomilo do dvacátého. Současně je zřetelně vidět, která díla Klimta nejvíce ovlivnila.

Gustav Klimt – “Portrét ženy”. Foto: Danuše Siering

Výstava v Dolním Belvederu vyvrací zažitý obraz osamělého génia a poukazuje na jeho společenské angažmá. Gustav Klimt byl zakladatelem sdružení Vídeňská Secese (1897), měl vlivné postavení v umění monarchie a byl oblíbeným portrétistou vídeňské společnosti. Organizoval výstavy a přivedl do Vídně celou řadu zahraničních umělců, kteří jeho tvorbu ovlivnili. 

Globální propojení

Díky precizně prozkoumané historii jeho cest po výstavách v Mnichově, Bruselu nebo Paříži lze vidět celou řadu podobností – například v portrétech žen od amerických malířů Johna Singera Sargenta a Jamese Abbotta McNeilla Whistlera, v tajuplných atmosférických obrazech Belgičana Fernanda Khnopffa nebo v dílech Holanďana Jana Tooropa založených na zakřivených liniích.

Mistr vídeňské moderny velmi citlivě vnímal malířský jazyk svých současníků: svěží barevnost v zobrazeních přírody Vincenta van Gogha a Paula Cézanna a pastelové vodní imprese Clauda Moneta, od Henriho Matisse Klimt zase přejímá čistou barevnost a silné kontrasty. Zakřivené linie Margaret McDonald Mackintoshové se znovu objevují v Beethovenově vlysu. 

Výstava, na které je kolem 90 pečlivě vybraných děl, trvá do 29. května v Dolním Belvederu ve Vídni.  www.belvedere.at

Vincent van Gogh

Co je ještě ve Vídni aktuálně k vidění

Tradiční festival Vienna Blues Spring 2023 

Koná se od 20. března do 31. května. Letošní program opět nabídne koncerty Trudy Lynn, Waltera Trouta, Whitney Shay a Vienna Blues Agents ve známých vídeňských sálech Reigen, Mozarthaus, ORF Radiokulturhaus, Theater Akzent a Haus der Musik. Festival probíhá od roku 2005, zahajuje sezónu evropských bluesových festivalů a doplňuje navazující festival Jazz Fest Wien. Série akcí trvá pět týdnů a koná se v březnu, dubnu a – nyní nově – také v květnu. Jedná se tak o nejdelší bluesový festival na světě.

Více informací zde: https://viennabluesspring.org/mediapress.html

Mining Photography – ekologická stopa fotografického umění

Klimatické změny dávno dorazily do světa umění: Obrazy cestují letadlem po celém světě, aby byly vystaveny v muzeích a galeriích. Mezinárodní obchod s uměním je tak nezanedbatelným žroutem CO2.

Muzeum Kunst Haus Wien se v rámci své poslední výstavy před letní rozsáhlou rekonstrukcí ujímá dosud spíše málo známého tématu: Jak vypadá ekologická stopa výroby fotografií? Jak udržitelná je fotografie? Jak přispívá výroba fotografií ke klimatickým změnám způsobeným člověkem?

Výstava trvá do 29. května: www.kunstahauswien.com

Působivá mistrovská díla

Leopold Museum poprvé v Rakousku představuje vrcholná díla Würthovy sbírky v ucelené výstavě. Sbírka Würth Collection je jednou z největších soukromých sbírek v Evropě a jednou z nejvýznamnějších uměleckých sbírek na světě. Přehlídka spojuje díla klasické moderny a současného umění a umožňuje jedinečnou cestu více než stoletou historií umění. K vrcholům patří díla Edvarda Muncha, Pabla Picassa, Maxe Liebermanna, Gabriele Münterové a Hanse Arpa. 

Výstava trvá do 10. září: https://www.leopoldmuseum.org/de/presse/presseunterlagen/1304/AMAZINGThe-Wuerth-Collection

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu