Nedávno jsem vyrazila na jednu z dalších výstav o mistrovi secese Gustavovi Klimtovi. Tentokrát velmi zajímavé téma: čím se ve své tvorbě inspiroval. Kteří umělci na něj měli velký vliv. Co je spojovalo? To vše objasňuje velká výstava ve vídeňském Belvederu, která mistrně propojuje Klimta s umělci jeho doby.
Vedle jeho obrazů tu lze vidět díla Claude Moneta, Vincenta van Gogha, Henriho Mattisse, Augusta Rodina a mnoha dalších. Největším magnetem je ovšem dlouho neviděný obraz Vodní hadi č. 2. – zápůjčka z Hongkongu. Naprostá senzace!
Golden boy
Když se řekne Gustav Klimt, jako první se mi vybaví obraz Polibek, a vždy spousta zlata, smyslně svůdné postavy žen a snové krajiny. Ale Golden Boy vídeňské moderny byl zjevně něčím víc než to.
V díle Gustava Klimta lze sledovat takřka celý vývoj modernismu, lze pochopit, co představovalo radikální změny umění, ten velký skok ve výtvarném vyjadřování, jak se 19. století zlomilo do dvacátého. Současně je zřetelně vidět, která díla Klimta nejvíce ovlivnila.
Výstava v Dolním Belvederu vyvrací zažitý obraz osamělého génia a poukazuje na jeho společenské angažmá. Gustav Klimt byl zakladatelem sdružení Vídeňská Secese (1897), měl vlivné postavení v umění monarchie a byl oblíbeným portrétistou vídeňské společnosti. Organizoval výstavy a přivedl do Vídně celou řadu zahraničních umělců, kteří jeho tvorbu ovlivnili.
Globální propojení
Díky precizně prozkoumané historii jeho cest po výstavách v Mnichově, Bruselu nebo Paříži lze vidět celou řadu podobností – například v portrétech žen od amerických malířů Johna Singera Sargenta a Jamese Abbotta McNeilla Whistlera, v tajuplných atmosférických obrazech Belgičana Fernanda Khnopffa nebo v dílech Holanďana Jana Tooropa založených na zakřivených liniích.
Mistr vídeňské moderny velmi citlivě vnímal malířský jazyk svých současníků: svěží barevnost v zobrazeních přírody Vincenta van Gogha a Paula Cézanna a pastelové vodní imprese Clauda Moneta, od Henriho Matisse Klimt zase přejímá čistou barevnost a silné kontrasty. Zakřivené linie Margaret McDonald Mackintoshové se znovu objevují v Beethovenově vlysu.
Výstava, na které je kolem 90 pečlivě vybraných děl, trvá do 29. května v Dolním Belvederu ve Vídni. www.belvedere.at
Co je ještě ve Vídni aktuálně k vidění
Tradiční festival Vienna Blues Spring 2023
Koná se od 20. března do 31. května. Letošní program opět nabídne koncerty Trudy Lynn, Waltera Trouta, Whitney Shay a Vienna Blues Agents ve známých vídeňských sálech Reigen, Mozarthaus, ORF Radiokulturhaus, Theater Akzent a Haus der Musik. Festival probíhá od roku 2005, zahajuje sezónu evropských bluesových festivalů a doplňuje navazující festival Jazz Fest Wien. Série akcí trvá pět týdnů a koná se v březnu, dubnu a – nyní nově – také v květnu. Jedná se tak o nejdelší bluesový festival na světě.
Více informací zde: https://viennabluesspring.org/mediapress.html
Mining Photography – ekologická stopa fotografického umění
Klimatické změny dávno dorazily do světa umění: Obrazy cestují letadlem po celém světě, aby byly vystaveny v muzeích a galeriích. Mezinárodní obchod s uměním je tak nezanedbatelným žroutem CO2.
Muzeum Kunst Haus Wien se v rámci své poslední výstavy před letní rozsáhlou rekonstrukcí ujímá dosud spíše málo známého tématu: Jak vypadá ekologická stopa výroby fotografií? Jak udržitelná je fotografie? Jak přispívá výroba fotografií ke klimatickým změnám způsobeným člověkem?
Výstava trvá do 29. května: www.kunstahauswien.com
Působivá mistrovská díla
Leopold Museum poprvé v Rakousku představuje vrcholná díla Würthovy sbírky v ucelené výstavě. Sbírka Würth Collection je jednou z největších soukromých sbírek v Evropě a jednou z nejvýznamnějších uměleckých sbírek na světě. Přehlídka spojuje díla klasické moderny a současného umění a umožňuje jedinečnou cestu více než stoletou historií umění. K vrcholům patří díla Edvarda Muncha, Pabla Picassa, Maxe Liebermanna, Gabriele Münterové a Hanse Arpa.
Výstava trvá do 10. září: https://www.leopoldmuseum.org/de/presse/presseunterlagen/1304/AMAZINGThe-Wuerth-Collection