Já k nim patřím také. Už více než 35 let, co v Německu žiju, s manželem čteme-listujeme-hltáme v médiích vše, co nás zajímá. Samozřejmě, každý máme své preference. Nejdůležitější ale je nedělní tisk – tomu věnujeme téměř celý den. Vždyť zvládnout více než sto stran ve Welt am Sonntag WaS, ještě více ve Frankfurter Allgemeine Zeitung am Sonntag FAS a Tagesspiegel z Berlína, to už opravdu vyžaduje disciplínu.
Stejně jako dnes, kdy na mne ve WaS vykukuje ze strany 7 zamračený Babiš a článek o jeho boji s Bruselem. Nepřináleží mi komentovat obsah, neznám skutečná fakta. Nezní to však pěkně, co zde čtu. Jedno však vím jistě. O Česku se v německých novinách píše pouze, když něco smrdí nebo hoří. Protievropské komentáře Václava Klause jsou stejně “oblíbené” ke zveřejňování jako Zemanovské úsměvně-smutné výroky a komentáře tak, jako jeho alkoholické faux pas. Hitem jsou i nabídky okružních jízd po pražských vilách těch, kteří zbohatli na korupci. No a samozřejmě časté příspěvky o české nesolidárnosti při příjmu ilegálních přistěhovalců. O jiných českých tématech se v německých médiích téměř nepíše. Až na malou výjimku. Když už chvála, tak se týká české knedlíkové kuchyně, špičkového piva, krásných žen a samozřejmě města Prahy, kam chtějí cestovat všichni nebo tam už s chválícími superlativy několikrát byli.
Když mluvím o špičkových českých restauracích, dívají se však na mě znalci knedlíků s gulášem nevěřícně. Fine dining v Praze skutečně existuje? A když píšeme, že Praha má na počet obyvatel více vegetariánských a veganských restaurací než Berlín, už si klepou na čelo. Zmiňovat se o hudbě se oplatí jen v elitních kruzích, Janáček, Dvořák a Smetana jsou už dávno mrtví, a kromě Karla Gotta žádného jiného umělce Němci neznají. Český design je ve světě znám, ale až když řeknu, že tyto lustry v Dubaji pocházejí z Česka, stejně jako oslavované skleněné číše v Thajsku. Fotbal a hokej ještě stále někde v minulosti vyvolají pokývání hlavou stejně jako v intelektuálních kruzích jméno Havel. A tím výčet končí. Nemohou české firmy a organizace, které Česko v zahraničí reprezentují, německým čtenářům nic dalšího nabídnout?
Německo je pro Česko největším obchodním partnerem, český vývoz do SRN dosáhl v roce 2019 výše 48 mld. euro. Česká republika zůstává pro Německo 11. nejvýznamnějším obchodním partnerem; objem exportu v roce 2019 činil 44, 1 mld. euro.
Na druhé straně, povězme si upřímně…. kterého německého současného malíře, spisovatele, hudebníka nebo nejlepší film, znáte Vy? Napadne Vás jméno špičkového designéra či kuchaře?
Možná že teď v době krize si hodně lidí uvědomí, že košile je bližší než kabát.