Pohled do nitra mladé čínské generace

Galerie C/O Berlin Foundation je první německou galerií, která s více než 150 díly představuje komplexní retrospektivu umělce čínské mladé generace Ren Hanga patřícího k nejdůležitějším současným fotografům v Číně.

Untitled 56, 2015 © Ren Hang

Za svého krátkého života získal řadu ocenění, vystavoval v Číně i Evropě. Své práce publikoval v četných fotoknihách a na vlastním webu. Hang žil a pracoval do jeho sebevraždy ve věku 29 let v Pekingu. Jeho fotografické obrazy jsou bolestně provokativní, ale také introvertní a zasněně neskutečné. Motivy jsou erotické, ale nikdy pornografické. Často používá extrémní uspořádání a perspektivy. Lidské tělo navrhuje do abstraktní formy se známými motivy a tradicemi dějin západního umění.

Untitled 1, 2012 © Ren Hang

Untitled 38, 2015 © Ren Hang

V humorném a hravém vizuálním jazyce vyprávějí analogové fotografie Ren Hanga o pocitech, touhách, obavách a osamělosti mladé generace v Číně. Symbolizují jejich vzpouru proti konvencím restriktivního komunistického režimu, v nichž je nahota i sexuální svoboda neustále pod státní cenzurou a kontrolou. Aktéry jsou většinou přátelé umělce, ale fotografie zůstávají bez názvu, místa a data a jsou vždy anonymní. Jeho óda na člověka představuje v tom nejsubtilnějším smyslu krásu a zranitelnost. Výstava potrvá do 29. února 2020. 

Untitled 11, 2011 © Ren Hang

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Designér interiérů Stephan Schilgen: Neformální útulností uvolníte lidi a rozhýbete byznys

Sto padesát let staré vycpané lvíče u krbu nebo sprchový kout ze skleněných dveří někdejšího východoněmeckého podniku Café Moskau. Berlínský designér Stephan Schilgen si zakládá na tom, aby jeho interiéry vyprávěly příběhy – třeba ty o koloniální éře, nebo i ty z dob komunismu. O tom, že kousek pohodlí a neformální prostředí uvolňuje i otvírá lidi, přesvědčil jak nejrůznější obchodníky, jimž zařizuje prodejny křesly a pohovkami, tak i nadnárodní společnosti, na jejichž akcích ve fešných letoviscích navozuje neformální atmosféru kulisami z desítek tun nábytku a dalšího vybavení. Zdá se, že se to vyplatí. Pohodlí a neformální atmosféra totiž nakonec vydělávají peníze.
Přečtěte si

Rudiš dostal cenu od německého prezidenta Steinmeiera. “Spojují nás dějiny, vlaky a pivo,” říká pro N&N

Německý prezident se rozhodl ocenit Záslužným řádem Spolkové republiky Německo celkem 16 lidí, kteří se podle něj mimořádným způsobem zasadili o kulturní život, ochromený ještě nedávno koronavirovou pandemií. Mezi šesti ženami a deseti muži je i jeden Čech – v Německu žijící spisovatel Jaroslav Rudiš.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign