Příběh fotografie, 60.-90. léta, díl I. – Prázdniny

Co je to fotografický příběh? Unikátní fotografie, kde je zachycen bohatý obsah a síla, jediná fotografie, kde je zachycen celý příběh sám o sobě. Fotografie je schopna sdělovat nám dojmy, zaměstnává mozek, oko a srdce, jak kdysi napsal Henri Cartier Breton.

Ze všech výrazových prostředků je fotografie jediná, která fixuje přesný a přechodný okamžik. Jsou zaznamenávány věci, které průběžně mizí, a když zmizí, neexistuje na světě nic, co by je vrátilo zpět. Paměť nemůžeme vyvolat a udělat z ní otisky.

Vznik fotografie je neodmyslitelný od evropské umělecké tradice, ztělesňované vývojem perspektivního iluzivního zobrazení. Slovo fotografie pochází z řeckých slov phós “ světlo” a graphis “ štětec, což dohromady znamená malování štětcem.

Pohled z okna pracovny Josepha Nicèphora Nièpceho je první fotografií v dějinách. Snímek pořízený v roce 1826 na vrstvičku asfaltu se exponoval osm hodin. Prvenství francouzského vynálezce ale zůstávalo dlouhé roky tajemstvím; fotografie byla objevena v roce 1950 na půdě londýnského domu. Největší vášní Josepha Nicèphora Nièpceho byla věda. Se svým bratrem vynalezl prazvláštní jízdní kolo bez šlapek nebo spalovací motor poháněný spórami plavuní. Do historie se však zapsal pořízením první fotografie v dějinách.

Od té doby uplynulo spoustu času a my se ocitáme v 21. století, kdy fotografie získala jiný rozměr a stala se vlivným médiem. Stále se ale dojímáme starými snímky, černobílými, uměleckými různého žánru nebo rodinnými fotografiemi z rodinných alb, které v nás vyvolávají nostalgické vzpomínky a stále voní starou babiččinou půdou, kde byla řada z nich uchovávána ve dřevěných truhlách. Dnes jsou pro nás pokladem. Díky nim se můžeme vracet ke vzpomínkám na které jsme již téměř zapomněli.

Pojďme se v tomto seriálu Příběh fotografie přenést do doby 60. až 90. let, kdy bylo v bývalém Československu fotografování rozšířeným domácím koníčkem běžných lidí. Fotografické zboží se prodávalo v prodejnách Fotokino, které byly součástí drogerií; na žádané zboží se stávaly i fronty. Západní zboží bylo v Československu velmi drahé. Pro svébytný proud české fotografie těchto let 20. století, se později vžilo pojmenování fotografie všedního dne či poezie všedního dne ve fotografii. Vycházel například časopis Fotografie, odborná revue výtvarné fotografie.

Pojďme společně do těchto pokladů nahlížet. Mnohá díla uchvacují dodnes nejen svou řemeslnou kvalitou a rafinovaností, ale s odstupem času rovněž hutnou informací o této zajímavé době, viděné dnes již prizmatem určité nostalgie.

V dnešním díle si vychutnejme snímky evokující prázdniny a léto. Autoři fotografií jsou A. Komovski, J. Guth, M. Kubeš, F. Pajurek, J. K. Šita, J. Houf, V. Jírů, V. A. Gende Rote a V. P. Dědov.

„Čím jsou naše fotografie starší, tím na nich vypadáme mlaději.“ 
– Karel Poláček český humorista, novinář, romanopisec, scénárista a spisovatel 1892–1945

Další díly seriálu Příběh fotografie najdete zde.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher