Příběh fotografie, 60.-90. léta, díl III. – Za klenoty přírody

Vždy, když se toulám letní krajinou a sleduji pavučiny v korunách stromů, broučky na prašných cestách, a věnuji pozornost té neskutečné dokonalosti v detailech přírody, vzpomenu si na texty Václava Jírů, publikované v časopise Fotograf. Tento je z roku 1963, …za klenoty přírody.

„Tepané, ze zlata i stříbra, jemně pavučinové i masivní, pestře barevné i lomených tónů, hebké perličky i zářící démanty a všechny vždy nejvýš vkusné – takové jsou klenoty a šperky, po nichž šlapeme nebo je bez povšimnutí míjíme na svých toulkách poli, lukami, lesy. Jsou tu všude a pro mnohé přece nikde. Budete-li však chtít a ovšem i umět je najít. Nejlépe je objevíte na matnici své zrcadlovky, raději jednooké než dvouoké a objektivem nepříliš zacloněným. Tedy je přímo vyloupnete ze směsice trav nebo přemíry listoví…”

“Otázka ochrany přírody je dnes nejvýše aktuální…” i takto začínal jeden z textů ve fotografickém časopise z roku 1963, ve kterém bylo uveřejněno několik krásných makrosnímků přírody.

Jak je vidno, toto téma bylo a stále je živé.

V té době byl výčet takovýto – Lidé s bezohlednou samozřejmostí lámou kvetoucí větve bezu v parcích a živé stromoví pro táborové ohně, pro své děti chytají vzácné brouky, místo aby je učili život v přírodě chránit. Houbaři, kteří s tupou chamtivostí rozhrabují podhoubí a příští rok se diví, že tu houby už nerostou. Příčinu zhouby velkého počtu ptactva v západních městech viděli ve velkých oknech skleněných budov, do nichž v prudkém letu narážely především vlaštovky. A ve všech průmyslových zemích světa se řešila otázka, jak zachránit celé kraje, v nichž je zeleň i život přírody znenáhla zamořován popílkem nebo jiným odpadem.

“Obdivovat přírodu vždy a všude jest žití.”

– Max Švabinský

Co společného měla a má s tím fotografie? Podle Václava Jírů málo a přece hodně. Fotografové svými krásnými snímky mohou lidem stále připomínat, jaké nebezpečí přírodě hrozí a o jaké hodnoty a krásy se její zkázou připravujeme.

Bylo by ovšem třeba, aby i časopisy takové fotografie otiskovaly a myšlenku ochrany přírody tak propagovaly častěji a ve větší míře, než dosud.

Předchozí díly seriálu Příběh fotografie najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Designér interiérů Stephan Schilgen: Neformální útulností uvolníte lidi a rozhýbete byznys

Sto padesát let staré vycpané lvíče u krbu nebo sprchový kout ze skleněných dveří někdejšího východoněmeckého podniku Café Moskau. Berlínský designér Stephan Schilgen si zakládá na tom, aby jeho interiéry vyprávěly příběhy – třeba ty o koloniální éře, nebo i ty z dob komunismu. O tom, že kousek pohodlí a neformální prostředí uvolňuje i otvírá lidi, přesvědčil jak nejrůznější obchodníky, jimž zařizuje prodejny křesly a pohovkami, tak i nadnárodní společnosti, na jejichž akcích ve fešných letoviscích navozuje neformální atmosféru kulisami z desítek tun nábytku a dalšího vybavení. Zdá se, že se to vyplatí. Pohodlí a neformální atmosféra totiž nakonec vydělávají peníze.
Přečtěte si

Umění, které najdete jen v Berlíně: The opium-smoking white elephant

Přemýšlíte o nákupu uměleckého díla? A co takhle nákup uměleckých fotografií? V Berlíně a možná v celém Německu k tomu nenajdete lepší místo než PHOTO EDITION BERLIN, kam nyní můžete zajít na výstavu digitálních obrazů thajského umělce, jehož díla zatím v Evropě vystavena nikdy nebyla. A jeho jméno? V překladu Bílý slon kouřící opium.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign