Recyklace a ekologie je v umění velmi výrazným tématem

Recyklace a ekologie je v umění, stejně jako ve všech dalších odvětvích, velmi výrazným tématem. Objevuje se v námětech jednotlivých děl či výstav, ale i ve formě uměleckého projevu.Recyklace a ekologie je v umění, stejně jako ve všech dalších odvětvích, velmi výrazným tématem. Objevuje se v námětech jednotlivých děl či výstav, ale i ve formě uměleckého projevu.

V souvislosti s tím můžeme narazit na tzv. „upcycling“, tedy opětované kreativní využití určitého objektu nebo materiálu. Tomuto recyklovanému umění se v Čechách dlouhodobě věnuje Benedikt Tolar, jehož výstavu Simulakrum můžete právě teď navštívit v Galerii Kvalitář.

benedikt-rolar-kvalitar

„Já se inspiruji zřejmě úplně vším, co kolem sebe vidím. Proto mám tendenci si ty zajímavé věci brát s sebou do ateliéru. V ateliéru se pak těmi věcmi obklopím, a to je pro mne to správné tvůrčí prostředí. Rád pracuji s věcmi takříkajíc z druhé ruky, inspiruje mě to, co ty věci znamenaly, co mají za sebou, nebo třeba jen jejich tvar či materiál,” popisuje Tolar pojetí a důležitost procesu recyklace ve své tvorbě.

benedikt-rolar-kvalitar-3

A jak tedy nová díla konkrétně vznikají? Upcycling ideově připomíná umění ready-made. Hlavní podstatou je totiž nové pojetí daného objektu nebo materiálu. Tolar nalezené objekty (např. vany, součástky aut nebo lebky) staví do nového kontextu, využívá potenciál materiálu a skrze jednoduché přesmyčky vytváří nová díla i symboly, přičemž je pro jeho realizace příznačný i výrazný sochařský rukopis. V rámci výstavy představuje autor v novém světle třeba tlakové nádoby, kapoty aut nebo satelity, které dokáží amplifikovat zvuk.

benedikt-rolar-kvalitar-2

„Pokud stojíme v autorově ateliéru, můžeme nabýt pocitu, že se nacházíme uprostřed víru, jehož směr ovlivňuje význam jednotlivých děl – každá věc může okamžitě změnit původní význam té předchozí. Princip víru tady lze metaforicky použít, neboť turbulence přitahuje soustředně vše, co se k ní blíží. Poté, co se objekty dostanou do jejího středu, je vypouští ven, ovšem zničené nebo přetvořené.” Komentuje autorův tvůrčí proces Kurátor výstavy Simulakrum, Jan Dotřel.

benedikt-rolar-kvalitar-4

benedikt-rolar-kvalitar-5

Benedikt Tolar se kromě objektů zabývá i sochařstvím. Oběma uměleckým formám je proto věnován i jeho ateliér na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Jeho pražskou výstavu můžete v Galerii Kvalitář navštívit až do 22. listopadu.

benedikt-rolar-kvalitar-7

kvalitar.cz/2019/09/16/simulakrum

Text Tereza Vacková

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

O vlaku, kde se mladí Češi a Němci potkají s drogami – úplně jinak, než byste čekali 

Fascinující ponor do světa mladých lidí nabízí český projekt REVOLUTION TRAIN – vlak, v němž jsou reálně simulovány situace spojené se závislostmi a užíváním drog. Autentickou a poučnou jízdu už v něm zažilo více než 250 000 návštěvníků v Česku a Německu, říká Jan Lamser bývalý bankéř, expert na blockchainy, teorii her, vystudovaný teolog, který který tento unikátní interaktivní projekt podporuje.
archiv
Přečtěte si

Berlínská Češka v jazzovém New Yorku

Martina Barta, česká jazzová zpěvačka, žije kosmopolitní život. Bydlištěm v Berlíně, kde studovala jazzový zpěv a hru na lesní roh, v současné době však tráví čas v New Yorku, kde dokončuje magisterské studium na renomované hudební akademii Manhattan School of Music. Náročné studium mohla nastoupit také proto, že získala německé stipendium.

Nejčtenější v kategorii Society