#restartpodnikani Photodienst: Netrpělivě očekáváme začátek školního roku

„Vytváříme vzpomínky pro budoucnost,“ říká o Photodienst Kateřina van Kranenburg, která stojí v čele brněnské společnosti specializující se na dětskou fotografii. Momentální situace je pro její firmu stále velmi obtížná.

Vaše zaměření je na focení školních a předškolních dětí, čím je to specifické?

Specifikum naší práce je to, že pracujete s malými dětmi a je potřeba pro fotografování vytvořit přátelské a uvolněné prostředí, ve kterém se děti budou cítit dobře. Pokud to tak není, děti to okamžitě vycítí, nudí se nebo vám nevěří a vy nemáte šanci u nich vykouzlit úsměv, milou vzpomínku na léta strávená ve školce.

Kdy a na základě čeho takový nápad vzniknul?

Fotografie, ve formě, jak ji provozujeme my, má svůj původ ve Spojených státech, odtud se dostala do západní Evropy a následně z Německa na začátku devadesátých let k nám. V té době se k portrétům dětí v různých formátech začala přidávat i fotografie celé postavy a u toho už jsme byli i my. Od počátku jsme si tvořili vlastní kulisy a fotoplátna. V tomto trendu pokračujeme od roku 2000, kdy jsem firmu odkoupila od původních majitelů. Díky spolupráci s řadou zahraničních společností a s českými výtvarníky a grafiky každoročně připravujeme nové originální fotografické motivy.

V čem se liší focení školáků a předškoláků a kdo převažuje?

Hlavní rozdíl je ve věku fotografovaných dětí, což zásadně ovlivňuje námět fotografií a přístup fotografa k dětem. Na školkách se převážně používají tematická fotoplátna s rekvizitami a kulisami. V tom jsme opravdu velmi dobří. Jsem přesvědčena, že to, co rodičům nabízíme, je velmi vkusné, jde s dobou, ale zároveň ctí tradice. U starších dětí se používají hlavně neutrální plátna, aby to korespondovalo s věkem a spíše se zaměřujeme na fotografické pózy.

Jak jste fungovali během období, kdy byly zavřené školy?

Fungovali jsme velmi omezeně. Během doby, kdy byly školy a školky zavřené, neměla naše společnost možnost provozovat svoji činnost. Zaměstnanci zůstali doma z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele a byla jim poskytnuta náhrada mzdy.

Kateřina van Kranenburg.

Kolik vás je v týmu a museli jste propouštět?

V týmu je nás dvacet a dosud jsme nepropouštěli.

Museli jste nějak změnit vaši strategii fungování, v čem a jak?

Zatím jsme strategii neměnili, ale je pravděpodobné, že k nějakým změnám budeme nuceni časem přistoupit. Vše ukáže vývoj situace v dalším školním roce.

Bylo na koronavirovém období pro vás také něco pozitivního?

Pro nás nebylo pozitivního bohužel nic.

Na co se nyní zaměřujete a v čem pro vás vidíte blízkou budoucnost?

Momentální situace je pro nás stále velmi obtížná. Vzhledem ke 100% výpadku zakázek od března jsme v situaci, kdy naši zaměstnanci nemohou pracovat. Naštěstí se nám letos povedlo program pro podzimní sezónu 2020 připravit s dostatečným předstihem. Nyní tak s velkou netrpělivostí očekáváme začátek nového školního roku a věříme, že se fotografování ve školách a školkách rozběhne tak jako v minulých letech a my budeme znovu moct začít dělat to, co nás baví a znovu našimi fotografiemi přinášet radost i v době, která zatím mnoho důvodu k radosti neposkytuje.

Jaký je nyní trend – v období, kdy všichni fotí mnoho fotek na chytré telefony – nechávají si lidé stále vyvolávat fotky a dělají si alba?

Na tuto otázku by možná lépe odpověděl někdo z prostředí profesionálního fotolabu. Ale myslím, že to všichni vidíme kolem sebe. Denně vznikají tisíce snímků, které si lidé nechávají v telefonech nebo je umísťují na sociální sítě, ale čím dál tím méně lidí má fotografie v jejich fyzické podobě. Mnoho z nich jsou momentky, kdy zachytíte ten pocit, okamžik a už ne tak celé dítě. I z toho důvodu si myslím, že naše práce je stále na místě.

Více najdete zde.

Barbora Vojtová

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Boeckl a Kokoscha: skutečná rivalita?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, stojící naproti ikonické vídeňské secesní stanici metra Karlsplatz Otto Wagnera a Josepha Marii Olbricha, přichází aktuálně s výstavou „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Rivalita”. Nabízí přibližně stovku děl na papíře ze sbírek Albertiny.

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Aktuálně na německém webu

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka