Rozhovor s kurátorem Vojtěchem Fialou

Zajímá vás, kdo vlastně za celým pražským streetartovým projektem stojí? A všimli jste si něčeho, co jednotlivé realizace spojuje? Zákulisí projektu nám pomohl odhalit Vojtěch Fiala, kurátor akce a zástupce zapojených umělců.Zajímá vás, kdo vlastně za celým pražským streetartovým projektem stojí? A všimli jste si něčeho, co jednotlivé realizace spojuje? Zákulisí projektu nám pomohl odhalit Vojtěch Fiala, kurátor akce a zástupce zapojených umělců.
[yt url=”www.youtube.com/watch?v=T7JX40b3biE”]

 

Jaká myšlenka stála u vzniku projektu? Co jste si stanovili jako jeho cíl?
PSN je developerská společnost, která má obecně velmi kladný vztah k umění. Zároveň v současné době začíná realizovat svůj nový projekt Vanguard, což jsou luxusní loftové byty v budově bývalé Microtechny v Modřanech. Jeho motto je „spojení umění a architektury”, stejně jako tomu je u street artu. Tak vznikla myšlenka této kampaně, kdy PSN propůjčila několik svých budov, aby na nich mohli umělci ztvárnit svá díla. Zároveň jsme tím chtěli vyvolat společenskou debatu o současné úrovni pouličního umění v Praze, kterého ve srovnaní s jinými metropolemi moc neuvidíte. Chceme veřejnosti ukázat, že pokud je tvorba legální a řízená, mohou vznikat hodnotná díla, která zlepšují vizuální identitu města.

vojtech-fiala-rozhovor-street-art

Do akce se zapojila celá řada umělců. Vybírali jste je podle nějakého klíče?
Základním předpokladem bylo vybrat umělce, kteří již mají nějaké zkušenosti s tvorbou velkoformátových děl a jsou schopni je realizovat v relativně krátkém čase, konkrétně v řádu několika hodin, protože akce probíhala přes noc. Nechtěli jsme ale volit jen klasické graffiti umělce, ale vytvořit pestré portfolio umělců od streetartistů přes klasické malíře až po ilustrátory.

Dostali tito umělci nějaké zadání, nebo bylo téma čistě na nich?
Umělci měli v tvorbě zcela volnou ruku. Jediným společným poznávacím znakem je přeškrtnuté V – logo Vanguardu, který za projektem stojí.

street-art-dum-cerna-labut

Využité objekty jsou rozmístěny po celé Praze. Bylo obtížné to zorganizovat a korigovat?
Samotný výběr budov byl relativně snadný, ale přípravy na celou akci začaly již během srpna. Do akce byly zapojeny desítky lidí, obzvlášť složitá byla logistická část, aby byli všichni v daný čas na svém místě a měli vše, co potřebuji. Všichni jsme samozřejmě jeli non stop 🙂

Jak Vy osobně hodnotíte výsledek a moment překvapení pondělního rána?
Na samotná díla máme zatím velmi pozitivní reakce. Co předčilo mé očekávaní, je rozhodně množství mediálních výstupů hned v pondělí. Byli jsme proste všude a je to velmi uspokojující pocit! Všem, kteří na tom mají svůj podíl, jsem moc vděčný. Věřím ale, že dozvuky této kampaně budou ještě silné a snad se nám podaří přispět ke vzniku dalších hodnotných uměleckých děl ve veřejném prostoru Prahy.

street-art-dum-cerna-labut-praha

vyjadri-se.cz
vanguardprague.psn.cz

Text Tereza Vacková Foto Karin Zadrick

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Zdeněk Lukeš: Developeři se zlatými záchody už jsou pryč

Třicet let po pádu komunismu Češi už velice dobře stavějí komerční budovy, architektonickou hodnotu svých prvorepublikových i starších bytových domů ale dál pomíjejí a neteční často zůstávají i k regionální architektuře. Cenné fasády zohavují křiklavými barvami, kabely i plastovými okny. Podle historika architektury Zdeňka Lukeše se přístup Čechů zlepšuje jen pozvolna. Mimo města je pak situace nesrovnatelně lepší v regionech s původními obyvateli. Naopak beznaděj pociťuje v poválečně osídleném pohraničí, jehož současní obyvatelé nemají k danému místu historický vztah.
Přečtěte si

Jak omladit génia

Přední pražský architekt Marek Tichý hovořil s německým kolegou Martinem Reichertem z renomované kanceláře David Chipperfield Architects o renovaci Nové národní galerie v Berlíně.
Přečtěte si

Život v hausbótu je trendy v Berlíně i Praze. Úřady mu ale vstříc úplně nejdou

Stále více obyvatel německé a české metropole přichází na chuť svobodě a klidu, které i v jinak rušných městech poskytuje bydlení na lodi. Moderní hausbóty si v ničem nezadají s klasickým bytem, oproti němu však nabízejí každodenní pohled na vodní hladinu, volnost a ticho. Z dobrodružství, které jsme v minulosti mohli závidět „šífařům“ všeho druhu, kteří si před cestou z Prahy do Hamburku nechtěli zbytečně zvykat na „pevnou půdu pod nohama“, se stal v Praze a Berlíně, kde je nedostatek bytů, zajímavý trend. Ovšem úřady z tohoto trendu úplně nadšené nejsou.

Nejčtenější v kategorii Society