Ruské drony používané ilegálními ozbrojenci na Donbasu mají německé i české motory

Ozbrojenci na Donbasu používají ruské drony s motory německé výroby, informoval německý list Tagesschau s odkazem na zprávu britské investigativní organizace Conflict Armament Research (CAR).

Průzkumný dron používaný Kremlem podporovanými ilegálními ozbrojenými skupinami na východě Ukrajiny. Foto: Conflict Armament Research

CAR během tří let zkoumala šest různých modelů ruských vojenských dronů a jeden nevojenský model používaný na východě Ukrajiny. Drony vyfotili pracovníci CAR v zóně konfliktu. Předmětný výzkum financovala Evropská unie a německé ministerstvo zahraničí.

Zpráva, o níž informovala německá média včetně pořadu Tagesschau uvádí, že drony jsou montované v Rusku, ale jejich součásti a vybavení jako motory a kamery, často pocházejí z jiných zemí, včetně Německa. Průzkumný dron s číslem 2166, který sestřelila ukrajinská armáda v únoru 2017, měl německý motor. 

Experti CAR v daném dronu našli jednoválcový motor 3W-55i vyrobený německou společností 3W-Modellmotoren Weinhold GmbH se sídlem v hesenském Hanau. Společnost uvedla, že v říjnu 2013 motor dodala společnosti World Logistics Group do České republiky. Česká společnost však na žádosti expertů CAR o vysvětlení nereagovala.

Podle obchodního rejstříku českého ministerstva spravedlnosti byla společnost v roce 2018 zlikvidována. Jak zjistila společnost CAR, tři jednatelé byli ruští občané a jeden z nich byl napojen na ruské tajné služby, což vypovídá o tom, že World Logistics Group řídil Kreml.

Podle CAR sledování komponentů ruských bezpilotních letounů ukázalo, že ruské obranné a bezpečnostní agentury nakupují zahraniční technologie prostřednictvím ruských nezávislých prodejců elektroniky a komponentů.

Nejedná se o jediný případ, kdy Západ upřednostňuje byznys před vlastní bezpečností. Server Deutsche Welle nedávno přinesl zprávu o tom, že čínské vojenské lodě pohánějí motory využívající německých technologií. 

Mohlo by vás zajímat

Shutterstock
Přečtěte si

Hospodářský zázrak potřebuje nové impulzy a Češi chtějí být u toho

Když se počátkem 90. let vypravil Zbyněk Frolík do městečka Wickende v německém Porúří, měl jasný cíl: získat místní firmu Wissner-Bosserhoff pro společný plán. Frolík tehdy v Praze rozjížděl výrobu nemocničních lůžek a díky inovativním nápadům a kvalitní produkci se mu začínalo dařit. Pro ambici uspět se svým českým týmem na mezinárodním trhu ale potřeboval něco víc. A to něco měla být světově uznávaná značka „Made in Germany“.

Nejčtenější v kategorii Business