Ruské drony používané ilegálními ozbrojenci na Donbasu mají německé i české motory

Ozbrojenci na Donbasu používají ruské drony s motory německé výroby, informoval německý list Tagesschau s odkazem na zprávu britské investigativní organizace Conflict Armament Research (CAR).

Průzkumný dron používaný Kremlem podporovanými ilegálními ozbrojenými skupinami na východě Ukrajiny. Foto: Conflict Armament Research

CAR během tří let zkoumala šest různých modelů ruských vojenských dronů a jeden nevojenský model používaný na východě Ukrajiny. Drony vyfotili pracovníci CAR v zóně konfliktu. Předmětný výzkum financovala Evropská unie a německé ministerstvo zahraničí.

Zpráva, o níž informovala německá média včetně pořadu Tagesschau uvádí, že drony jsou montované v Rusku, ale jejich součásti a vybavení jako motory a kamery, často pocházejí z jiných zemí, včetně Německa. Průzkumný dron s číslem 2166, který sestřelila ukrajinská armáda v únoru 2017, měl německý motor. 

Experti CAR v daném dronu našli jednoválcový motor 3W-55i vyrobený německou společností 3W-Modellmotoren Weinhold GmbH se sídlem v hesenském Hanau. Společnost uvedla, že v říjnu 2013 motor dodala společnosti World Logistics Group do České republiky. Česká společnost však na žádosti expertů CAR o vysvětlení nereagovala.

Podle obchodního rejstříku českého ministerstva spravedlnosti byla společnost v roce 2018 zlikvidována. Jak zjistila společnost CAR, tři jednatelé byli ruští občané a jeden z nich byl napojen na ruské tajné služby, což vypovídá o tom, že World Logistics Group řídil Kreml.

Podle CAR sledování komponentů ruských bezpilotních letounů ukázalo, že ruské obranné a bezpečnostní agentury nakupují zahraniční technologie prostřednictvím ruských nezávislých prodejců elektroniky a komponentů.

Nejedná se o jediný případ, kdy Západ upřednostňuje byznys před vlastní bezpečností. Server Deutsche Welle nedávno přinesl zprávu o tom, že čínské vojenské lodě pohánějí motory využívající německých technologií. 

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Deutsche Bank: Trvale udržitelný skandál

Tradičně největší německá banka lže o dodržování norem etického investování, říká její (dnes již bývalá) špičková manažerka. Českým bankám se dosud podobné potíže vyhýbají; především proto, že tuzemský rybník je příliš malý.
Přečtěte si

Hlavní útok na Německo teprve přijde, říká spolumajitel značky Festka Michael Moureček

Skoro každý si někdy pořizoval kolo. Byly časy, kdy byl kupující rád, že na něj nějaké zbylo. V pozdějších letech to zase až takový problém nebyl, ale cyklista kolikrát po několika jízdách zjistil, že mu bicykl úplně nesedí. Trendem se nyní stává kupovat kola na míru. Pravda, není to nejlevnější záležitost, ale kdo si takový stroj pořídí, nedá na něj dopustit.

Nejčtenější v kategorii Business