Šéf berlínské nábytkářské značky MBzwo Johann Ehlhardt: U nás je hlavním designérem příroda

Nábytkářské závody Möbelwerkstätte Buschsieweke, zkráceně MB, byly ve Verlu ve východním Vestfálsku založeny již v roce 1973. Téměř o 50 let později otevřela vnučka zakladatele Karin Buschsiewekeová spolu se svým partnerem Johannem Ehlhardtem rodinnou firmu v Berlíně. Jejich firma nyní nese název MBzwo a posouvá řemeslnou tradici ještě o stupínek výše. Ve svém e-shopu nabízejí designový nábytek vyrobený na míru, který podle výrobců „uspokojí i ty nejvyšší nároky“.

Mladá designová značka MBzwo je dobrým příkladem toho, jak mohou z malých nápadů vzniknout velké věci. Karina Buschsiewekeová a spoluzakladatel firmy Johann Ehlhardt chtěli nejprve pouze zpracovávat zbytky dřeva z domácí výroby nábytku a vyrábět z nich držáky na iPady.

O šest let později začal berlínský tým navrhovat a vyrábět především masivní stoly na míru. Díky vzájemně sdílenému know-how rodinné manufaktury nezůstane žádné přání jejich zákazníků nesplněno. S Johannem Ehlhardtem jsme si povídali o jeho fascinaci moderním designovým nábytkem i tradičním řemeslem.

Johann Ehlhardt, spoluzakladatel firmy MBzwo.

Jak se vyvíjel váš zájem o nábytkový design?

V podstatě je to jeden z těch klasických příběhů, které píše sám život. Když jsem se seznámil se svojí partnerkou Karin, přičichl jsem okamžitě k tradičnímu truhlářskému řemeslu. Její dědeček založil totiž už na začátku sedmdesátých let ve východním Vestfálsku nábytkářské závody Buschsieweke. Ty závody jsou stále v rukou rodiny. A skoro padesát let se tam vyrábí kvalitní nábytek z masivu.

A jak vypadal samotný začátek MBzwo?

Já jsem často pobýval v závodu ve Verlu. Vždycky mě fascinoval tvůrčí proces, kdy z jednoduchých kmenů vznikají náročné kusy masivního nábytku. A pak jsme jednou s Karin dostali nápad založit MBzwo. V zásadě je naším cílem zachovat rodinnou tradici a spolu s digitálním způsobem uvažování ji předat další generaci.

Autorem návrhů designu jste z velké části vy. Kam chodíte pro inspiraci?

Základním prvkem, se kterým pracujeme, je především masivní dřevo a jeho vlastní zbarvení, žilkování, rýhování, konkrétní část větve. Tady je, chcete-li, hlavním designérem příroda. V závislosti na druhu dřeva a vybrané části větve můžete vyrobit naprosto identický stůl, a přitom dosáhnout zcela odlišného účinku.

Proto nabízíme každý stůl v různých variantách podle druhu dřeva. Při výrobě podnoží a podstavců rád používám ocel nebo beton, který výrazně kontrastuje se dřevem. Linie často vznikají zcela intuitivně a ze zkušeností. Každý stůl, který vyrobíme, je ve své podstatě naprosto jedinečný, protože ho spoluvytváří zákazník, který si online navolí požadované míry a celkové uspořádání stolu.

Tým MBzwo.

Vzpomenete si ještě na svůj první návrh?

Jasně! Chtěl jsem vyrobit stůl s výraznou estetikou, aby deska působila lehce levitujícím dojmem. Nakonec jsem se rozhodl pro podnoží z ploché oceli, která sice působí robustně, ale přesto nezabírá moc místa. Prototyp stolu je dosud k vidění v našich eventových prostorách. Pokaždé, když ho vidím, mám upřímnou radost. Je to prostě skvělý pocit, když navrhnete a postavíte něco tak zdánlivě jednoduchého, jako je stůl. Tenhle stůl, kterému říkáme Zsteel, patří dodnes k nejprodávanějším modelům značky MBzwo.

Jak dlouho trvá, než se z nápadu na papíře postaví prototyp nového stolu?

Když to jde dobře, tak šest až osm týdnů. Jako rodinná firma těžíme z výhod velmi plochých firemních hierarchií a účinných struktur. Během vývoje nových modelů se můžeme plně opřít o know-how našich truhlářů, kteří mi poskytují přímou zpětnou vazbu. Díky tomu víme, jak nejlépe při výrobě uvést designové nápady v život a co naopak nedělat. Tento praktický přístup nám umožňuje dosáhnout rychle dobrého výsledku.

Jak by měl podle vás vlastně vypadat dokonalý jídelní nebo pracovní stůl?

Nejdůležitější jsou rozměry stolu, které by měly optimálně odpovídat požadavkům zákazníka. Důležitá je také velikost místnosti a její proporce, rozměry vhodných židlí, počet osob u stolu. Je toho samozřejmě ještě mnohem více.

Najít perfektní stůl není vůbec jednoduché. Proto klademe velký důraz na komplexní poradenství, které poskytujeme buď přímo v našem showroomu, nebo živě formou videohovorů, což je zejména v současné době pohodlné především pro mimoberlínské zákazníky.

Mohou této možnosti využít třeba i zákazníci z Prahy?

Samozřejmě. Schůzka probíhá jednoduše formou videohovoru a zákazníci se tak ocitnou přímo v našem showroomu v Berlíně. Na přání rádi zašleme také kvalitní vzorky dřeva. Díky tomu jsou pak samotný výběr a objednávka v našem e-shopu velmi příjemnou záležitostí. My se postaráme o dodání a instalaci stolu. Pokaždé nás ale potěší, když návštěvníci z Prahy zavítají do našeho showroomu v Berlíně v Rummelsburgu. Snad už to bude brzy zase možné…

Rozhovor připravila Antje Jochmannová

Tento článek si můžete přečíst i v němčině.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Ve vzduchu a na zemi

       ·   04.09.2024
„Lano je kotva,“ říká německá vzdušná akrobatka Vivian Friedrich, která žije v Barceloně. Na závěr Mezinárodního festivalu nového cirkusu Letní Letná uvedla představení Kristall Bohème. Tematizuje v něm svoje české kořeny.

Garbicz Music Festival

       ·   26.08.2024
Není ani největší, ani nejznámější. Přesto pro milovníky elektrohudby je to ein Muss - za předpokladu, že dostane lístky.

Aktuálně na německém webu

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.