Šestý ročník projektu VáclavART odstartován!

Představit zajímavé umění mladých tvůrců ve veřejném prostoru, přinést nové impulsy do diskuse o umění a podobě centrálních lokalit. To je cíl již šestého ročníku uměleckého projektu VáclavART, který od 19. září do 16. října nabídne Pražanům možnost prohlédnout si ve veřejných interiérech sochy, instalace, obrazy a kožené či textilní objekty. Hlavní část výstavy probíhá ve všech patrech módního domu VAN GRAAF na Václavském náměstí a v pasáži Paláce Koruna. 

Pořadatelem výstavy je Sdružení Nového Města pražského, které se od roku 2005 věnuje aktivitám a občanské iniciativě směřující ke kultivaci a rozvoji centra Prahy, zejména Václavského náměstí jako klíčového veřejného prostoru hlavního města Prahy. „Umění do centra města jednoduše patří. Proto je pro nás jeho podpora nejen potěšením, ale i jedním ze stěžejních bodů naší pestré činnosti. Věříme, že propojení vkusné instalace a úžasné práce jednotlivých autorů v lidech vyvolá emoce a následnou diskuzi,“ uvádí za organizátory výstavy Monika Vlková, projektová manažerka SNMP. 

A na co se mohou konkrétně Pražané tento rok těšit? Především na silné propojení vystavených soch, instalací a obrazů s přírodou, která je hlavním motivem letošního ročníku. Ta svým vlastním způsobem prostupuje celkem 25 uměleckých děl od osmi mladých umělců pocházejích z Akademie výtvarných umění, ART & DESIGN INSTITUTU a pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Jmenovitě své výtvory představí Eliška Astlová, Františka Benčaťová, Dagmar Kropáčová Morová, Nikola Emma Ryšavá, Sára Svobodová, Barbora Šemberová, Michal Čeloud Šembera a Antonie Zichová. Každý z osmi autorů tak svým osobitým stylem tvorby přispívá k oživení jednotlivých interiérů a k návratu křehkého, subtilního i monumentálního umění na Václavské náměstí.

“Výstavou lze procházet různými směry, hledat nové souvislosti mezi uměleckými díly a konfrontovat je se sebou samým a vlastním přístupem jak k umění, tak k přírodě”, objasňuje Monika Vlková, současně kurátorka letošního ročníku projektu VáclavART. A doufá, že si cestu do centra metropole najde co možná nejvíce fanoušků současného umění.

Generálním partnerem projektu je i letos společnost vytrvale podporující mladé umění Lagardére Travel Retail. Dalšími věrnými partnery jsou Palác Koruna a Flow East.

Výstavu VáclavART se koná již pošesté. Informace naleznete na webových stránkách  www.VaclavArt.cz či www.CentrumPrahy.cz. Představení autorů a aktuality jsou k dispozici i na Instagramové stránce @vaclav_art.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu