Šestý ročník projektu VáclavART odstartován!

Představit zajímavé umění mladých tvůrců ve veřejném prostoru, přinést nové impulsy do diskuse o umění a podobě centrálních lokalit. To je cíl již šestého ročníku uměleckého projektu VáclavART, který od 19. září do 16. října nabídne Pražanům možnost prohlédnout si ve veřejných interiérech sochy, instalace, obrazy a kožené či textilní objekty. Hlavní část výstavy probíhá ve všech patrech módního domu VAN GRAAF na Václavském náměstí a v pasáži Paláce Koruna. 

Pořadatelem výstavy je Sdružení Nového Města pražského, které se od roku 2005 věnuje aktivitám a občanské iniciativě směřující ke kultivaci a rozvoji centra Prahy, zejména Václavského náměstí jako klíčového veřejného prostoru hlavního města Prahy. „Umění do centra města jednoduše patří. Proto je pro nás jeho podpora nejen potěšením, ale i jedním ze stěžejních bodů naší pestré činnosti. Věříme, že propojení vkusné instalace a úžasné práce jednotlivých autorů v lidech vyvolá emoce a následnou diskuzi,“ uvádí za organizátory výstavy Monika Vlková, projektová manažerka SNMP. 

A na co se mohou konkrétně Pražané tento rok těšit? Především na silné propojení vystavených soch, instalací a obrazů s přírodou, která je hlavním motivem letošního ročníku. Ta svým vlastním způsobem prostupuje celkem 25 uměleckých děl od osmi mladých umělců pocházejích z Akademie výtvarných umění, ART & DESIGN INSTITUTU a pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Jmenovitě své výtvory představí Eliška Astlová, Františka Benčaťová, Dagmar Kropáčová Morová, Nikola Emma Ryšavá, Sára Svobodová, Barbora Šemberová, Michal Čeloud Šembera a Antonie Zichová. Každý z osmi autorů tak svým osobitým stylem tvorby přispívá k oživení jednotlivých interiérů a k návratu křehkého, subtilního i monumentálního umění na Václavské náměstí.

“Výstavou lze procházet různými směry, hledat nové souvislosti mezi uměleckými díly a konfrontovat je se sebou samým a vlastním přístupem jak k umění, tak k přírodě”, objasňuje Monika Vlková, současně kurátorka letošního ročníku projektu VáclavART. A doufá, že si cestu do centra metropole najde co možná nejvíce fanoušků současného umění.

Generálním partnerem projektu je i letos společnost vytrvale podporující mladé umění Lagardére Travel Retail. Dalšími věrnými partnery jsou Palác Koruna a Flow East.

Výstavu VáclavART se koná již pošesté. Informace naleznete na webových stránkách  www.VaclavArt.cz či www.CentrumPrahy.cz. Představení autorů a aktuality jsou k dispozici i na Instagramové stránce @vaclav_art.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu


Aktuálně na německém webu

Geheimnisse von Míla Fürstová in Hradec Králové

       ·   07.05.2024
Sie ist eine der bedeutendsten zeitgenössischen Künstlerpersönlichkeiten. Sie stammt aus Tschechien, lebt seit dreißig Jahren in Großbritannien. Ihre Werke befinden sich in den Sammlungen von Königin Elisabeth II. und dem V&A Museum in London: die

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und