State of the Art(s): Seriál ukazuje, jak se hudebníci v Berlíně vyrovnávají s lockdownem

Ve středu 16. prosince odvysílala digitální platforma Berlin Alive první z osmi dílů hudebních dokumentů o evropských či světových umělcích, kteří aktuálně žijí v Berlíně. Série má název State of the Art(s). Jednotlivé díly ukazují lidi, u kterých je touha po hudbě a vystoupeních větší než potřeba nákupů v aktuálně uzavřených berlínských obchodních centrech.

“Hudba mi zachraňuje život,” říká v prvním díle německo-norská písničkářka Liv Solveig Wagnerová. Liv chtěla v březnu na dva týdny uniknout z norského lockdownu, proto se přestěhovala ke kamarádce do berlínského Lichtenbergu. A žije tu už osm měsíců.

Strach ano, ale i naděje

Také Liv cítí v této době existenční nejistotu a strachuje se o budoucnost. Odpovědí na tyto obavy je ovšem tak jako u všech protagonistů programu State of the Art(s) právě hudba.

Producent Björn Döring a režisér Jim Kroft na osmi filmových portrétech zachycují historický okamžik „vánočního lockdownu“ v Berlíně z velmi individuálních perspektiv. První krátký film měl premiéru 16. prosince, ostatní epizody budou zveřejňovány následujících sedm večerů, tedy až do 23. prosince vždy ve 20 hodin na platformě Berlin Alive.

“Vlastně se považuji za silného člověka,“ říká v dalším z dílů, který byl odvysílán ve čtvrtek 17. prosince, renomovaný učitel vietnamské hudby Hung Manh Le. „Ale někdy se v noci probudím a přemýšlím, jak to bude dál s touto nemocí a s našimi životy.” Filmy otevírají přesně tyto pohledy do emocionálního světa lidí, kteří žijí ze svých mimořádných hudebních schopností, ale jejichž existence je koronavirovou pandemií zásadně ovlivněna. 

Potrava pro duši

Björn Döring z promotérské hudební agentury Fachhandel für Ereignisse, který přišel s myšlenkou prezentace umělců, má za to, že celá koronavirová krize zařadila kulturu z ekonomického hlediska někam do souboru „postradatelných potěšení“.

Proto našel osobnosti, které ukazují, jak zrovna hudba a láska k ní může být v této době pro někoho zásadní. „To proto, abychom mohli sobě i divákům dát něco, co je prostřednictvím hudby stejně naléhavé jako ekonomické a spotřební zboží. Hudba je základní potravou pro duši,” dodává Döring.

Kdo se objeví ve State of the Art(s):

  • Liv Solveig Wagner, orchestrální pop, natočen ve starém řeznictví
  • Hung Hung Manh Le a Hoa Phuong Tran, učitelé vietnamské hudby na hudební škole Lichtenberg, natočeno v Schostakowitsch Music School
  • Mau Mushi, electro-rap, natočen ve Fennpfuhl-Park
  • Panda Do Sol, brazilský pop, natočen ve studiu NadaNadi a v parku Obersee-Orankesee
  • Katrin Hübner, sbormistryně Lichtenbergského komorního sboru „Piekfeine Töne“, natáčeno na centrálním hřbitově Friedrichsfelde
  • YNT, elektro trio, natáčeno v jejich tréninkové místnosti na Pfarrstrasse
  • Ostberlin Androgyn, hip-hop, natáčeno v Parkaue a v domácím studiu
  • Fannie Wilkens, německy mluvící pop švýcarské zpěvačky, natáčeno ve Valicon Studio v Hohenschönhausenu  

Foto © Jim Kroft

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Ve vzduchu a na zemi

       ·   04.09.2024
„Lano je kotva,“ říká německá vzdušná akrobatka Vivian Friedrich, která žije v Barceloně. Na závěr Mezinárodního festivalu nového cirkusu Letní Letná uvedla představení Kristall Bohème. Tematizuje v něm svoje české kořeny.

Garbicz Music Festival

       ·   26.08.2024
Není ani největší, ani nejznámější. Přesto pro milovníky elektrohudby je to ein Muss - za předpokladu, že dostane lístky.

Aktuálně na německém webu

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.