Stavíme bez architektů

Jak by vypadaly domy v Berlíně, kdyby jej nenavrhovali architekti, ale třeba Dorothea Nold?Jak by vypadaly domy v Berlíně, kdyby jej nenavrhovali architekti, ale třeba Dorothea Nold?

Byly by plné fantazie, zeleně, barev a výrazně divočejší, než je jinak městští architekti navrhují. Své plakáty umísťuje na exkluzivních adresách v Kreuzbergu a Treptow, kde ceny každým dnem závratně rostou stále výše a výše.

Samozřejme její byty jsou bez provize a bez zálohy si je může každý rezervovat. Na uvedeném telefonním čísle se často ozve umělkyně sama. „Dostávám průměrně pět telefonátů denně. Nejčastěji samozřejmě od Němců, ale také Čiňanů, Italů, Američanů a Skandinávců. Chvíli jim trvá, než přijdou na to, že plakáty jsou součástí mé umělecké instalace.“ Proti novostavbě ve městě nic nemá, „ale vadí mi, že každá plocha se zastaví do posledního místečka a na potřeby a životní kvalitu obyvatel se přitom téměř nemyslí.“

stavime-bez-architektu-berlin

Text Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Procházka Kafkovou Prahou

Praha. Místo, na které může být každý Čech patřičně hrdý. Jenže česká metropole nepatřila vždy pouze Čechům. Není to tak dávno, co byla domovem i německy mluvících obyvatel, a nejen tak ledajakých. Mezi nejslavnější pražské německy mluvící rodáky patří zuřivý reportér Egon Erwin Kisch, básník Rainer Maria Rilke či spisovatel Franz Kafka. Tito lidé se zapsali do kulturního a společenského pražského života natolik, že jejich stopy jsou na mnoha místech dodnes patrné.

Nejčtenější v kategorii Society