Teplice – Malá Paříž, kde se poprvé sešli Beethoven a Goethe (seriál 48 hodin v…)

Věděli byste, kde hledat ty úplně nejstarší lázně v Česku? Jedná se o stejné město, v němž najdete jedno z mála divadel postavených v kombinaci secese a moderny a v jehož blízkosti strávil poslední roky svého života známý svůdce Casanova. Tím městem jsou severočeské Teplice.

Náměstí v Teplicích.

Teplice jsou posazeny do kotliny mezi Českým středohořím a masivem Krušných hor, nedaleko od hranic s Německem. Právě tudy vedla v minulosti významná obchodní cesta do Saska, která byla jen jedním z mnoha důvodů, proč Němci do města odedávna přijíždějí.

Tím nejdůležitějším důvodem je ale lázeňství, které zaznamenalo v Teplicích velký rozvoj v období renesance, tedy ve stejnou dobu, kdy byl vystavěn i místní zámek. V sedmnáctém století už se věhlas teplických lázní dostal za hranice Čech a pravidelně lákal k ozdravnému pobytu evropské panovníky i umělce. Říká se třeba, že v roce 1812 došlo právě tady k úplně prvnímu setkání Ludwiga van Beethovena s Johannem Wolfgangem Goethem. Pro tato a mnohá další slavná jména, která se ve městě opakovaně objevovala, se v devatenáctém století začalo Teplicím říkat Malá Paříž.

Teplice architektonické

Vývoj lázeňství měl přirozeně velký vliv také na podobu města. Díky tomu dnes v Teplicích najdete řadu krásných lázeňských zahrad a budov. V jedné takové se můžete i ubytovat – v Císařských lázních, nejstarším lázeňském domě, totiž v současné době funguje hotel. Při procházkách městem by vám potom neměl uniknout morový sloup od Matyáše Bernarda Brauna, který stojí na Zámeckém náměstí.

Z hlediska architektury skrývají Teplice ještě jednu zajímavost, která je pro české město rozhodně méně tradiční než barokní sousoší a renesanční zámek. Je jím budova Krušnohorského divadla, která byla vystavěna ve slohu 20. let. Budova na tehdy velmi vysoké technické úrovni je zvláštním spojením secese a moderny a je na ní patrný vliv drážďanské školy. S největší pravděpodobností se navíc jedná o jedinou divadelní a restaurační budovu vystavěnou v tomto slohu. V současné době je divadlo součástí Domu kultury Teplice a můžete sem zajít do kina, na divadelní představení nebo třeba na koncert.

Skleník, co u nás nemá obdoby

Kromě lázeňských procedur a architektury nabízí Teplice i dostatečnou dávku zeleně. Tu si přímo ve městě nejlépe užijete v Botanické zahradě, kterou založil na konci devatenáctého století kníže Clary-Aldringen. Zahrada původně sloužila lázním k produkci řezaných květin a k zazimování palem, od roku 1975 je ale přístupná veřejnosti.

Od letošního léta se Botanická zahrada navíc pyšní unikátem! Jako jediná v Česku totiž pěstuje skalničky ve speciálním skleníku, který byl v červnu otevřen jako nejmodernější stavba celého areálu. Ve skalničkovém skleníku najdete choulostivé rostliny horských oblastí z celého světa i ostrovní flóru třeba z Madeiry nebo chilské pouště Atacama.

V botanické zahradě.

Za čím přijel Casanova?

Ideálním tipem na výlet mimo město je zámek Duchcov, bývalá rezidence rodu Valdštejnů. Pozornost návštěvníků z celého světa ale zámek přitahuje kvůli úplně jiné osobnosti, která na něm zvěčnila a završila svůj život. Tou osobností je italský dobrodruh, světoběžník a milovník žen Giacomo Casanova, který zde působil několik let jako knihovník a na sklonku života zde také napsal knihu Historie mého života, odhalující všechna jeho milostná dobrodružství. Osobnosti Casanovy je mimo jiné věnován i jeden zámecký prohlídkový okruh.

Cesta z města

Přímo z Teplic ale můžete vyrazit i do o poznání divočejší přírody. Do půl hodiny se bez problému dostanete k několika krásným vodním plochám, například k jezeru Milada, které vzniklo zatopením uhelného velkolomu. Samozřejmým turistickým cílem jsou potom Krušné hory, které lemují česko-německou hranici a nabízí ideální cesty pro pěší túry, cyklovýlety i odpočinkové procházky s rodinou.

Panorama Teplic.

Ve spolupráci s:

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Vlakem po Labi přes Českou republiku

Labe můžete “kopírovat” vlakem z Německa přes Českou republiku až k jeho pramenu v Krkonoších. Bez přestupu to nejde, ale na kolejích zažijete tuto pouť opravdu originálním způsobem.
spreepark-berlin-opustene-misto-zabavny-park-pout
Přečtěte si

Urbex v Berlíně aneb sedm opuštěných míst v německé metropoli

Už jste slyšeli někdy slovo Urban Exploring, ve zkratce Urbex? A víte přesně, co znamená? Tento pojem je relativně novým koníčkem převážně mladých lidí, kteří mají rádi dobrodružství, napětí a neznámo. Staré opuštěné budovy a prostory jsou pro ně ideálním místem. Ta místa mají samozřejmě v sobě i něco strašidelného a právě to je na tom vzrušující. Na těchto cestách za poznáním lidé objevují nedávnou historii a často také příběhy o opuštění a zapomnění, o velkých plánech a jejich smutném osudu.
Přečtěte si

Lipsko: Že by se z rebelského města NDR stal Berlín budoucnosti? (48 hodin v…)

Má Lipsko šanci předstihnout Berlín v soutěži o nejpříjemnější německé město pro život? Umělecké a kreativní prostředí, historické památky i kouzelné vodní kanály naznačují, že by to žádné velké překvapení nebylo. V posledních letech tady navíc přibylo i nočních klubů, které se mohou rovnat berlínským ikonám, jako je třeba Berghain.

Nejčtenější v kategorii Travel