Teplice – Malá Paříž, kde se poprvé sešli Beethoven a Goethe (seriál 48 hodin v…)

Věděli byste, kde hledat ty úplně nejstarší lázně v Česku? Jedná se o stejné město, v němž najdete jedno z mála divadel postavených v kombinaci secese a moderny a v jehož blízkosti strávil poslední roky svého života známý svůdce Casanova. Tím městem jsou severočeské Teplice.

Náměstí v Teplicích.

Teplice jsou posazeny do kotliny mezi Českým středohořím a masivem Krušných hor, nedaleko od hranic s Německem. Právě tudy vedla v minulosti významná obchodní cesta do Saska, která byla jen jedním z mnoha důvodů, proč Němci do města odedávna přijíždějí.

Tím nejdůležitějším důvodem je ale lázeňství, které zaznamenalo v Teplicích velký rozvoj v období renesance, tedy ve stejnou dobu, kdy byl vystavěn i místní zámek. V sedmnáctém století už se věhlas teplických lázní dostal za hranice Čech a pravidelně lákal k ozdravnému pobytu evropské panovníky i umělce. Říká se třeba, že v roce 1812 došlo právě tady k úplně prvnímu setkání Ludwiga van Beethovena s Johannem Wolfgangem Goethem. Pro tato a mnohá další slavná jména, která se ve městě opakovaně objevovala, se v devatenáctém století začalo Teplicím říkat Malá Paříž.

Teplice architektonické

Vývoj lázeňství měl přirozeně velký vliv také na podobu města. Díky tomu dnes v Teplicích najdete řadu krásných lázeňských zahrad a budov. V jedné takové se můžete i ubytovat – v Císařských lázních, nejstarším lázeňském domě, totiž v současné době funguje hotel. Při procházkách městem by vám potom neměl uniknout morový sloup od Matyáše Bernarda Brauna, který stojí na Zámeckém náměstí.

Z hlediska architektury skrývají Teplice ještě jednu zajímavost, která je pro české město rozhodně méně tradiční než barokní sousoší a renesanční zámek. Je jím budova Krušnohorského divadla, která byla vystavěna ve slohu 20. let. Budova na tehdy velmi vysoké technické úrovni je zvláštním spojením secese a moderny a je na ní patrný vliv drážďanské školy. S největší pravděpodobností se navíc jedná o jedinou divadelní a restaurační budovu vystavěnou v tomto slohu. V současné době je divadlo součástí Domu kultury Teplice a můžete sem zajít do kina, na divadelní představení nebo třeba na koncert.

Skleník, co u nás nemá obdoby

Kromě lázeňských procedur a architektury nabízí Teplice i dostatečnou dávku zeleně. Tu si přímo ve městě nejlépe užijete v Botanické zahradě, kterou založil na konci devatenáctého století kníže Clary-Aldringen. Zahrada původně sloužila lázním k produkci řezaných květin a k zazimování palem, od roku 1975 je ale přístupná veřejnosti.

Od letošního léta se Botanická zahrada navíc pyšní unikátem! Jako jediná v Česku totiž pěstuje skalničky ve speciálním skleníku, který byl v červnu otevřen jako nejmodernější stavba celého areálu. Ve skalničkovém skleníku najdete choulostivé rostliny horských oblastí z celého světa i ostrovní flóru třeba z Madeiry nebo chilské pouště Atacama.

V botanické zahradě.

Za čím přijel Casanova?

Ideálním tipem na výlet mimo město je zámek Duchcov, bývalá rezidence rodu Valdštejnů. Pozornost návštěvníků z celého světa ale zámek přitahuje kvůli úplně jiné osobnosti, která na něm zvěčnila a završila svůj život. Tou osobností je italský dobrodruh, světoběžník a milovník žen Giacomo Casanova, který zde působil několik let jako knihovník a na sklonku života zde také napsal knihu Historie mého života, odhalující všechna jeho milostná dobrodružství. Osobnosti Casanovy je mimo jiné věnován i jeden zámecký prohlídkový okruh.

Cesta z města

Přímo z Teplic ale můžete vyrazit i do o poznání divočejší přírody. Do půl hodiny se bez problému dostanete k několika krásným vodním plochám, například k jezeru Milada, které vzniklo zatopením uhelného velkolomu. Samozřejmým turistickým cílem jsou potom Krušné hory, které lemují česko-německou hranici a nabízí ideální cesty pro pěší túry, cyklovýlety i odpočinkové procházky s rodinou.

Panorama Teplic.

Ve spolupráci s:

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,