UMPRUM v Berlíně rozbíjí pevné formy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Lepší místo si studenti Ateliéru fotografie II UMPRUM pro svoji výstavu v Berlíně snad ani vybrat nemohli. Haus der Statistik (Statistický dům) nedaleko Alexanderplatz je prázdný už 10 let. V důsledku iniciativy angažovaných umělců, architektů, kulturních institucí a politiků bylo v roce 2015 zabráněno předchozím plánům prodeje investorům a plánované demolici.

Včerejší vernisáž otevřela výstavu, kterých by mohlo být ve vzájemné výměně mezi oběma metropolemi více. Čeští fotografové dobyli svět a jejich nástupci o sobě také nechávají slyšet. A to je dobře. Protože nejen fotografie samotná, ale i průmyslová fotografie může být uměním, jak dokazuje výstava.

„Do užité fotografie se promítají určité mýty a ustálená zobrazení, která se neustále opakují. Chtěli bychom tyto pevné formy rozbít. Doba dozrála na to, aby se průmyslová fotografie dostala na úroveň volného umění,” říká kurátor a vedoucí ateliéru Václav Jirásek o výstavě v Berlíně. Založil ateliér Fotografie II společně se Štěpánkou Stein v roce 2018 jako laboratoř pro hledání symbiózy mezi uměleckoprůmyslovou fotografií a výsostně individuální tvorbou jednotlivce. Studenti dva roky starého ateliéru se poprvé prezentují v zahraničí a ukazují, jak fotografie, která stojí na pomezí užitého umění, může fungovat v galerii sama o sobě. 

Ateliér F2, jak bývá zkráceně přezdíván, od počátku oponuje klasické průmyslové fotografii a snaží se hledat nové cesty tak, aby byla tvorba svobodná a zároveň splňovala požadavky práce na zakázku. „Chci, aby naši studenti roztírali hranice a přinášeli nové podoby”, říká Václav Jirásek. Společně se Štěpánkou Stein jsou představitelé nejlepších českých fotografů. Mají dlouholetou praxi v oboru reklamní a užité fotografie, a fotí řadu prestižních zakázek. Studentům jsou proto schopni zprostředkovávat přímý kontakt s praxí a současnými vizuálními trendy. 

Kurátorka výstavy Kateřina Sýsová se netají tím, že pro mnohé studenty je to poprvé, kdy mohou vystavovat v zahraničí. Zároveň dodává, že by touto výstavou rádi přivítali v rámci Erasmus programu i studenty fotografie z Berlína v Praze. Jak říká známé přísloví, každá cesta začíná malým krokem. Pražská výstava v Berlíně je ale už krokem více než třistakilometrovým.

Kateřina Sýsova, kurátorka a Danuše Siering, Black Swan Media Praha.

Vystavující studenti:Jakub Delibalta, Lukáš Hlavín, Alžběta Chrudimská, Adriána Ingeli, Anna Khmeleva, Johana Kovářová, Ondřej Kubeš, Iurii Ladutko, Samuel Petráš, Miriam Pružnicová, Matěj Racek, Markéta Slaná, Kateřina Sýsová, Viktorie Macánová, Justina Urbanová, Agnes Willow, Adéla Zlámalová, Barbora Žentelová

Výstava probíhá do 26. 6., přičemž 25. 6. od 18h se koná Performance. Co tento tajemný název skrývá, se můžete přesvědčit sami na adrese: Haus der Statistik, Otto-Braun-Straße 70-72, 10178 Berlin

Více informací najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

Nejčtenější v kategorii ArtDesign