V berlínských muzeích došlo k největší škodě od konce války

V Den sjednocení, měla všechna berlínská muzea otevřeno. Pro mnohá z nich byl 3. říjen oslavou, pro některé však tento den skončil tragicky.

Ve třech muzeích bylo celkem 63 objektů poškozeno neznámým pachatelem. Nejméně 63 uměleckých děl a artefaktů bylo v Pergamonském muzeu, v Novém muzeu a Staré národní galerii postříkáno olejovitou průhlednou tekutinou. Podle zástupkyně generální ředitelky Státních muzeí Berlin Christiny Haak se jedná o „dosud nejrozsáhlejší poškození předmětů shromážděných ve státních muzeích od dob světové války“.

Škoda zpočátku nebyla zveřejněna z vyšetřovacích důvodů, ale také kvůli ochraně majitelů některých artefaktů, které byly dány muzeím k dispozici jako zápůjčky. Jako první informovali o vandalismu včera Deutschlandfunk a noviny „Zeit“.

Je nepochopitelné, jak mohlo bez povšimnutí dojít k poškození artefaktů během otevírací doby; ten den se v postižených muzeích nacházelo okolo 3 000 lidí. Policie předpokládá, že pachatel / pachatelé udeřil/i během oficiální otevírací doby muzeí mezi 10:00 a 18:00. Souvislost mezi poškozenými exponáty není zřejmá, uvedla policie.

Přesnou výši škod způsobených vandalismem zatím nelze odhadnout. Ředitelka Egyptského muzea a sbírky Papyrus Friederike Seyfried uvedla, že olejovou tekutinou byly postříkány egyptské sarkofágy a kamenné sochy, stejně jako obrazové rámy olejomalby. Restaurování exponátů bude velmi složité, také kvůli různým materiálům artefaktů. „Nemůžeme jen setřít olej,” řekl Seyfried. „Jedná se o bolestnou zkušenost, kterou jsme doposud nezažili.”

Vyšetřovatelé nyní hledají svědky. Návštěvníci, kteří si online rezervovali lístky do muzea na 3. října, jsou naléhavě žádáni o pomoc.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Top 5 letních pražských výstav: Retrospektiva, experimenty i ozvěny pandemie

Pražská galerijní scéna se po nucené pauze opět probudila a na letní měsíce dobrými výstavami rozhodně nešetří. S vidinou parného léta mohou být právě prostory muzeí a galerií ideálním místem, kam se schovat před tropy a zároveň dohnat to, co nám v kulturním světě v posledních měsících uteklo. Zajít můžete na velké retrospektivní výstavy, experimentální ilustrace, fotky i audiovizuální instalace určené k rozjímání. Záleží, na co budete mít letos v létě chuť.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign