V českých kinech se opět bude mluvit německy! Začíná patnáctý Das Filmfest

Oslava německy mluveného filmu Das Filmfest přichází už popatnácté do pražských a brněnských kin a představí aktuální snímky z německé, rakouské a švýcarské produkce. Filmy od oscarových režisérů i debutujících filmařů se věnují například historickým tématům nebo komplikovaným rodinným vazbám. Zajít na ně můžete od 20. října do 7. listopadu.

Curveball, Foto: Das Filmfest

Hned ve středu festival nabídne mimo jiné snímek Curveball (Curveball – Wir machen die Wahrheit) německého režiséra Johannese Nabera, který se věnuje nesrovnalostem ve zdůvodnění invaze do Iráku za režimu diktátora Saddáma Husajna.  Ten použil biologické zbraně v 80. letech minulého století ve válce s Íránem i při etnických čistkách v převážně kurdských provinciích. „Při operaci Anfál jeho vojska nasadila bojovou látku yperit i nervový plyn sarin. Podle kurdských představitelů při zásahu zemřelo až 180 tisíc civilistů. Nasazení chemických zbraní zakazují Ženevské úmluvy,“ připomíná k tomu ČTK. 

V roce 2011 nicméně irácký přeběhlík Rafíd Džanábí přiznal, že německé rozvědce začátkem tisíciletí Podsunul smyšlenou zprávu o mobilních laboratořích, v nichž Husajn měl údajně vyrábět další zbraně hromadného ničení. Němci zprávu předali Američanům, kteří ji následně použili jako jeden z důvodů pro invazi do Iráku v roce 2003. Právě tímto příběhem se zabývá předmětný snímek. 

Emigrace očima holčičky

V programu najdete ještě řadu dalších filmů pracujících s obdobím minulého století. Mezi nimi je i film německé oscarové režisérky Caroline Link Jak Hitler ukradl růžového králíčka (Als Hitler das rosa Kaninchen stahl), který pohledem dítěte sleduje problematiku židovské emigrace během nacismu. Snímek o malé Anně Kemper, která se svou rodinou neustále utíká před režimem a je nucena se opakovaně přizpůsobovat novým podmínkám, je natočen podle stejnojmenné knihy spisovatelky Judith Kerr. Autorka narozená v Berlíně zde reflektuje svou vlastní zkušenost s emigrací v útlém věku a nejistoty, které ji provázejí. Na film můžete zajít do kina Lucerna 24. října nebo do kina Art 2. listopadu.

Krev není voda

Téma rodiny si na festivalu vysloužilo i vlastní sekci (Ve jménu rodiny), která pozoruje různé podoby příbuzenských vztahů, ať už ty obdivuhodně silné nebo ty, které působí spíš jako závaží a je z různých důvodů třeba je zpřetrhat. Právě o silné vazbě mezi dvojčaty, kterou náhle promění vážná nemoc jednoho ze sourozenců, pojednává film Moje sestra (Schwesterlein) švýcarských režisérek Stéphanie Chuat a Véronique Reymond. Ve filmu mimochodem sám sebe hraje významný německý divadelní režisér Thomas Ostermeier z berlínského divadla Schaubühne. Snímek je v kině Atlas k vidění 29. října a v kině Art 7. listopadu.

Co je život bez kávy?

Zajímavé kusy najdete i v sekci Die Doku, která je věnovaná dokumentárnímu filmu. Poklidné záběry každodenního života jeptišky syrské pravoslavné církve, která se stará o kostel na jihovýchodě Turecka, vás donutí přemýšlet o tom, zda jeden člověk může nést bolest celé komunity a zda vůbec lze žít bez kávy a cigaret. Strážkyně (Die Wächterin) tvrdí, že bez kávy rozhodně ne. Snímek oceněný cenou Goethe-Institutu za nejlepší dokument na festivalu DOK Leipzig můžete vidět v kině Atlas 23. října.

Festival Das Filmfest proběhne v pražských kinech Lucerna a Atlas od 20. do 26. října a v brněnských kinech Art a No Art od 2. do 7. listopadu. 

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Berlínský zámek: kulisa jako z Disneylandu, nebo vkusná obnova hlavního města? (ČÁST III.)

Rozhovor s Wilhelmem von Boddienem, významným současníkem, který inicioval a během 30 let vybojoval rekonstrukci Berlínského zámku a neúnavnou prací umožnil obnovu jeho původního vzhledu. Uvnitř ikonické památky tak mohlo vzniknout moderně pojaté muzeum kultury z celého světa – Humboldtforum. Jaké okolnosti projektu stály v cestě?
Přečtěte si

Karel Schwarzenberg: Úplně tu chybí vlastenectví

Karel Schwarzenberg po třiceti letech končí v české politice. Bývalému kancléři Václava Havla a ministru zahraničí končí poslanecký mandát a znovu nekandiduje. „Babiš rozdává jako ožralý carský důstojník,“ vysvětluje v rozhovoru pro N&N Magazín podstatu vadnoucího úspěchu současného premiéra. Příčiny aktuálního společenského úpadku nicméně vidí v historii, především v kapitulaci před nacistickým Německem a v dodnes nezpracované zkušenosti s komunismem. Vysvětluje ale také, proč doma za války jedli pávy, a pozastavuje se nad tím, že v sociální demokracii nejsou takřka žádní sociální demokraté.
Shutterstock
Přečtěte si

V Německu se propadla důvěra v televizi a část institucí. Nejdůvěryhodnější jsou pro Němce lékaři, policie a univerzity

Důvěra Němců ve většinu veřejných institucí loni klesla. Pětiprocentní ztráta důvěry stihla oproti roku předchozímu soudy včetně Ústavního, nebo také televizi. Mírněji, o 3 procenta, klesla důvěra v instituty pro výzkum veřejného mínění, rozhlas a tisk. Jen nepatrně (o jedno procento) pak klesla důvěra v policii a univerzity.

Nejčtenější v kategorii Society