Včerejší „Alarmstufe Rot“ v Berlíně: Umění je lidsky relevantní

Koronavirus zasáhnul kulturní kreativce obzvlášť tvrdě. Mnoho umělců musí přemýšlet, zda by neměli uvažovat o změně povolání. Chybí příjem a pomoc je v nedohlednu. Obzvlášť po včerejším prohlášení vlády o dalších opatřeních. S cílem upozornit na tuto smutnou situaci se včera konala v Berlíně demonstrace za podpory špičkových umělců a organizace #AlarmstufeRot.

Kolona nákladních automobilů se stovkami vozidel se ve středu od
12 hodin vydala od Olympijského stadionu směrem k Braniborské bráně. Dalšího pochodu od Červené radnice až po náměstí Alexandertplatz se zúčastnilo přes 5000 účastníků, až na malé výjimky s maskou, odstupy a respektem.

Zpěvák Campino, Tote Hosen: „Tady nejde o Vánoce. Jde o celý rok a o tisíce existencí.”

Jazzový hudebník a fotograf Till Brönner: „Pokud je celé profesní odvětví donuceno zastavit svou práci z důvodu ochrany široké veřejnosti, pak musí veřejnost zajistit, aby tito lidé mohli existovat i po koroně.”

Umělkyně Mia Florentine Weiss: „Umění je nejstarší společný jmenovatel, který máme. Dokud je kreativita ve vzduchu, dýcháme. Zároveň bych chtěla změnit slovo systémově relevantní – na lidsky relevantní. Umění je lidsky relevantní.”

love-hate-mia

Mluvila jsem s mladými lidmi o tom, jak vidí dnešní situaci oni:

– Je zajímavé, že vysoké školy běží online, ale cestovat se může. Práce je vyměněna za lenivost.

– V letadlech sedí lidé i nadále jak sardinky vedle sebe, ale divadla, koncerty a kultura se konat nesmí.

– Zavřít restaurace? Tak se budeme setkávat doma. Jíst musí každý, v restauraci jsme se ale cítili bezpečně.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,