Včerejší „Alarmstufe Rot“ v Berlíně: Umění je lidsky relevantní

Koronavirus zasáhnul kulturní kreativce obzvlášť tvrdě. Mnoho umělců musí přemýšlet, zda by neměli uvažovat o změně povolání. Chybí příjem a pomoc je v nedohlednu. Obzvlášť po včerejším prohlášení vlády o dalších opatřeních. S cílem upozornit na tuto smutnou situaci se včera konala v Berlíně demonstrace za podpory špičkových umělců a organizace #AlarmstufeRot.

Kolona nákladních automobilů se stovkami vozidel se ve středu od
12 hodin vydala od Olympijského stadionu směrem k Braniborské bráně. Dalšího pochodu od Červené radnice až po náměstí Alexandertplatz se zúčastnilo přes 5000 účastníků, až na malé výjimky s maskou, odstupy a respektem.

Zpěvák Campino, Tote Hosen: „Tady nejde o Vánoce. Jde o celý rok a o tisíce existencí.”

Jazzový hudebník a fotograf Till Brönner: „Pokud je celé profesní odvětví donuceno zastavit svou práci z důvodu ochrany široké veřejnosti, pak musí veřejnost zajistit, aby tito lidé mohli existovat i po koroně.”

Umělkyně Mia Florentine Weiss: „Umění je nejstarší společný jmenovatel, který máme. Dokud je kreativita ve vzduchu, dýcháme. Zároveň bych chtěla změnit slovo systémově relevantní – na lidsky relevantní. Umění je lidsky relevantní.”

love-hate-mia

Mluvila jsem s mladými lidmi o tom, jak vidí dnešní situaci oni:

– Je zajímavé, že vysoké školy běží online, ale cestovat se může. Práce je vyměněna za lenivost.

– V letadlech sedí lidé i nadále jak sardinky vedle sebe, ale divadla, koncerty a kultura se konat nesmí.

– Zavřít restaurace? Tak se budeme setkávat doma. Jíst musí každý, v restauraci jsme se ale cítili bezpečně.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign