Arch+Art Connection – Prvok z 3D tiskárny již brzy na náplavce

V Praze vzniká revoluční dílo spojující architekturu, sochařství a moderní technologie. Nese název Prvok a již brzy bude k vidění na hladině Vltavy.

3D tisk je bezpochyby trendem posledních let. Jedním z jeho přínosů je fakt, že usnadňuje zaběhnuté principy v řadě odvětví, toho stavebního nevyjímaje. A právě projekt Prvok je toho zářným důkazem. Jeho výsledkem totiž bude první obytný dům v České republice, který je celý vytištěný na 3D tiskárně. A výhody? Kromě výrazné úspory času (hrubá stavba má trvat asi 48 h) je to i úspora materiálu a financí a technologie, díky níž bude v budoucnu možné vytvářet domy na míru.

Prvok však není jen tak ledajaký dům. Autorem návrhu je sochař a vizionář Michal Trpák, který rád objevuje nové postupy a metody, experimentuje s materiálem a výrazně vystupuje z řady. V Prvokovi kombinuje kreativní složku, kterou se vyznačuje sochařství s tou racionální, která je naopak vlastní architektuře. Na Prvoka lze proto nahlížet spíše jako na umělecké dílo, které vyvolává emoce, je jiné a revoluční než jako na obyčejný obytný dům.

Michal Trpák u své autorské sochy Čtenář. Foto: iDNES.cz / Jiří Benák.

Na počátku stála Michalova fascinace betonovým 3D tiskem, se kterou si v myšlenkách zahrával už při svých předchozích realizacích. Až spojení s Buřinkou mu však umožnilo tuto vizi realizovat a přijít s průlomovým projektem. Potom se už na řadu dostalo robotické rameno, které je skrze počítač schopné s milimetrovou přesností vrstvit betonovou směs a přímo před našima očima „stavět dům“.

Ten výsledný bude spíše malý, možná by se lépe hodilo označení obytná socha. Cílem však je, aby jeho realizace proběhla rychle a bez zbytečného hluku a aby zde mohla pohodlně bydlet dvoučlenná rodina. Na další podrobnosti jsem se zeptala přímo autora, Michala Trpáka.

Jak jste se k projektu Prvok dostal? Jak to celé začalo?

Celé to začalo před 4 lety, kdy jsem chtěl vytisknout organickou přístavbu zubní ordinace kterou jsem navrhl. To se ale nepovedlo, tak jsme loni s kolegy architekty z ČVUT začali experimentovat s 3D tiskem betonu v rámci výstavy Umění ve městě v Českých Budějovicích. Tiskli jsme výtvarné objekty i městský mobiliář a další metou už byl dům. 

Proč vlastně název Prvok?

První dům 3D tikem v Čechách. Inspirace organizmy prvoky. Půdorys domu tak trochu vychází z tvaru prvoka. 

Je to unikátní spojení architektury, moderních technologií a také výtvarných principů. Co kromě toho dělá prvoka jedinečným?

Vše, co jste zmínila, prvok je sochou, domem, houseboatem, vytištěný z betonu, organický a originální.

Můžete nám trochu přiblížit tvůrčí proces? Jak to probíhá a jak taková stavba vlastně vzniká?

Začíná se od návrhu, kdy nejprve vznikne skica, potom model v hlíně a následně 3D model, který se převede do tisknutelného skriptu pro robota. 

Prvoka plánujete umístit na vodu. Proč jste se tak rozhodli?

Jeden z důvodů je, že nemáme pozemek a ani stavební povolení. Takže vlastně stavíme houseboat. 

Co je podle Vás největší výhodou 3D staveb oproti klasickému stavebnictví?

Možnost organických tvarů a sochařských přístupů, efektivita a do budoucna tisk recyklátu.

Vidíte naopak nějaké nevýhody?

Zatím dražší tiskové betony a nutnost výzkumu a vývoje. 

Je 3D tisk budoucností stavitelství?

Rozhodně. 

Kdy a kde bude realizovaná stavba k vidění? 

V polovině srpna na náplavce v Praze. 

Více informací najdete zde.

Tereza Vacková

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii Business

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Boeckl a Kokoscha: skutečná rivalita?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, stojící naproti ikonické vídeňské secesní stanici metra Karlsplatz Otto Wagnera a Josepha Marii Olbricha, přichází aktuálně s výstavou „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Rivalita”. Nabízí přibližně stovku děl na papíře ze sbírek Albertiny.

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Aktuálně na německém webu

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka