Art Advent v Praze

Vánoční nálada v ulicích Prahy už by se dala krájet. Hromadně vyrážíme na různá náměstí ochutnávat svařák, prozkoumávat stánky s jídlem i různými drobnostmi a uvnitř hromadně zmatkujeme, že opět nic nestíháme. I přesto, že Vánoce přichází každý rok ve stejný čas, málokdo z nás může říct, že je na ně připraven a že prožívá období adventu v klidu a pohodě.

Mým každoročním cílem je na Vánoce trochu zpomalit, vyhnout se obchodním centrům a přeplněným náměstím a užít si čas s přáteli a rodinou. Ze všeho nejradši ten společný čas trávím na různých kulturních akcích, případně na menších bazarech a festivalech. Sepsala jsem proto několik pražských tipů, které zpříjemní adventní čas každému milovníkovi kultury a umění i zájemci o méně obvyklé dárky a aktivity.

Začneme s trhy a bazary, kterých se před Vánoci už tradičně koná spousta. Na nich můžete načerpat inspiraci nebo sehnat neokoukané dárky pro své blízké i pro sebe. Kam tedy zajít letos?

MINT Market Praha
21. – 22.2019

Český design, módu i delikatesy přinese do Pražské tržnice dvoudenní MINT Market. Poslední adventní víkend obsadí halu 11 a 17 a kromě více než šedesáti prodejců nabídne i doprovodný program. Nebude tak chybět divadelní představení pro děti, kreativní a vzdělávací workshop nebo animační dílna. S ohledem na naši planetu nebudou k dostání žádné igelitové tašky, zato si budete moct domů odnést jednu super plátěnou.

MINT Market tržnice

Vánoční ArtBazaar na Pragovce
15.12.2019

Sháníte pod stromeček umělecké dílo? Potom vás možná potěší, že i letos proběhne v prostorách Pragovky umělecký bazar, kde budou k zakoupení originály za rozumné ceny. A protože všichni víme, že bez salátu nejsou Vánoce, proběhne v rámci bazaru také soutěž o nejlepší bramborový salát. Kromě toho budete moct nakoupit vintage oblečení, zasoutěžit si v tombole nebo si zatančit na afterparty, kterou ve 20 hodin odstartuje DJ SNAUT.

Zimní blešák v MeetFactory
15.12.2019

Poslední blešák tohoto roku hlásí i MeetFactory. Najdete tam oblečení, doplňky, vinyly i občerstvení, a to vše ve znamení udržitelnosti a pomalého životního stylu.

Vintage vinyly

Knihex 91/2
14. – 15.12.2019

Trochu jiný trh proběhne třetí adventní víkend v holešovickém Studiu ALTA. Knihex je věnován literatuře, nakladatelům i čtenářům a jeho cílem je dostávat knihy společně s lidmi do veřejného prostoru. Nejde tedy jen o koncept trhu, ale také o společenské setkání v kontextu literatury.

Knižní festival Knihex

Pokud se před vánočním shonem chcete na chvíli schovat, doporučuji galerie. Praha má v tomto směru vždy co nabídnout, takže nebylo těžké z aktuálních výstav vybrat různorodé zástupce.

Objev Švédsko – Galerie Českých center
do 15.12.2019

Nechte se letos v zimě inspirovat Skandinávií. Přehlídku švédského designu s názvem Objev Švédsko připravila Galerie Českých center v Rytířské ulici a je otevřená do 15. prosince. Kromě koberců z PET vláken a stylových svítidel je k vidění třeba nadčasový porcelán značky Gustavsberg, přední porcelánky švédské královské rodiny.

Porcelán Gustavsberg

J/P/K Jasanský Polák Karny – GHMP
do 12.1.2020

Lukáš Jasanský a Martin Polák tvoří už více než třicet let uměleckou dvojici, která vytváří konceptuální fotografické projekty. Jejich nejnovější projekt Jasanský Polák Karny zachycuje sochařské portréty řady osobností, jejichž autorem je polský sochař Alfons Karny. Snímky mohou na první pohled působit nezaujatě, skrývají však mnoho symbolů, které se vztahují k regionálním, historickým i společenským otázkám. Výstavu pořádá v Domě fotografie Galerie hlavního města Prahy.

Sochařské portréty z výstavy J/P/K

SPACE – Kvalitář
do 31.1.2020

Vesmír jako inspirace, poznání a základ všeho, co je kolem nás. To je podstata aktuální výstavy v galerii Kvalitář, která již tradičně spojuje umění, design a architekturu. Zapojení umělci ve své tvorbě nepoužívají vesmír jen jako motiv, ale jdou do hloubky tématu a na pomoc si berou vědu. Cílem tohoto výstavního projektu je totiž širší horizont poznání a k tomu byste jen těžko hledali lepší nástroj.

Umělci výstavy SPACE

Václav Hollar a umění kresby – NGP
do 23.2.2020

Technicky nejtradičnější je současná výstava Národní galerie v Praze, která je věnována přednímu českému grafikovi Václavu Hollarovi. V Paláci Kinských však tentokrát nahlédneme k autorovým kreslířským kořenům, které jsou v porovnání s grafikami spíše neznámé. Výstava představuje Hollarovy kresby v kontextu doby, srovnává je s jeho předchůdci i následovníky a zároveň poukazuje na možné inspirace, které jeho tvorbu ovlivnily.

Kresba Václava Hollara

Ve vánoční nabídce samozřejmě nesmí chybět ani hudba, a proto jsem vybrala alespoň tři koncerty, díky kterým se k Vánocům jednoduše protančíte.

Zrní v Lucerna Music Baru
19.12.2019

Oblíbená alternativně rocková kapela přichází po dlouhé době s pražským klubovým koncertem. A kde jinde by měly zaznít její největší hity než v Lucerna Music Baru? Skladby jako Jiskřící raketa TOTO nebo Hýkal si budete moct živě poslechnout už 19. prosince. Vstupenky na zrnitý předvánoční večírek seženete na GoOut.net.

Vánoční koncert v MeetFactory
20.12.2019

Pestrou hudební nadílku chystá na 20. prosince také MeetFactory. Pražští I Love You Honey Bunny přichází s novým klipem, který je jedinečný tím, že pracuje s virtuální realitou. Vzpomínky na jejich kanadské tour si tak budete moct v prostorách továrny zažít skoro na vlastní kůži. Kromě toho zahrají také místní Branko’s Bridge a Hello Marcel, kteří v každém z nás dokáží probudit taneční disco divu. Vyvažujícím snovým prvkem k tomu všemu bude mladá písničkářka Amelie Siba. Vstupenky na tuto multižánrovou jízdu najdete opět na GoOut.net.

Ventolin & KAMP!
18.12.2019

Jedna z největších hvězd české elektronické hudební scény Ventolin odehraje ve středu 18. prosince svůj poslední koncert před plánovanou pauzou. Společnost mu bude dělat polská elektronická kapela KAMP! a afterparty proběhne pod taktovkou DJ Myslivce. Velkolepá taneční party ovládne Štvanici z klubu Fuchs2 a jako vždy potrvá do ranních hodin.

Text: Tereza Vacková

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,