Bez odpadu a šetrně! Zero Waste Festival míří do Pražské Tržnice

Září je plné různorodých akcí a už teď je jasné, že nudit se rozhodně nebudeme. Těšit se můžeme i na řadu novinek a jednou z nich je i první ročník festivalu Zero Waste Prague, který se uskuteční 27. září v areálu Pražské Tržnice.

Festival bude nabitý přednáškami, workshopy a stánky nabízejícími produkty a edukaci v oblasti snížení odpadu domácnosti a minimalismu denních potřeb. Jedním z velkých klimatických problémů dnešní doby je nadbytek odpadu a produkce, proto je cílem festivalu přijatelným, neagresivním způsobem předat informace o možnostech odpad redukovat a odlehčit tak životnímu prostředím. Můžete se těšit i na aktivity pro děti, čítárnu, workshopy, tematické přednášky a zajímavou panelovou diskusi.

Na své si přijdou i milovníci módy, kteří si budou moci pořídit nový kousek do šatníků od tvůrců udržitelné mody. Hlavní myšlenkou je propojit komunitu lidí a fanoušků zajímajících se o zero waste filosofii a edukovat ty, kteří o této tématice zatím moc neví. O festivalu jsem si povídala s Eliškou Špálovou, hlavní dramaturgyní celé akce.

Eliško, vzpomenete si na to, kdy se poprvé zrodila myšlenka uspořádat festival zaměřený na Zero Waste?

S nápadem přišla Nika, která se sama sice nepovažuje za zero waste profíka, ale myšlenka šetrného životního stylu je jí osobně blízká. Ráda kutí, využívá staré věci, a hlavně je to studnice skvělých nápadů! Zero Waste Festival Prague je právě jedním z nich. Celé to vzniklo dost spontánně a přirozeně z čistého nadšení. Za měsíc a půl byl nultý ročník festivalu hotový. Vše proběhlo v náramně přátelské atmosféře, a díky dobrovolné spolupráci dalších nadšenců taky za nulové náklady. Letošní ročník posouváme dál. Program plánujeme od března a určitě je, na co se těšit.

Jak vy osobně nahlížíte na aktuální situaci v České republice? Vnímají lidé důležitost tohoto tématu a zajímají se více o možnosti, jak ulehčit životnímu prostředí?

Řekla bych, že česká společnost zažívá v posledních letech velký boom zero-waste životního stylu. Svědčí o tom nově vznikající bezobalové obchody i iniciativy, které si kladou za cíl redukovat množství odpadu, a tím zároveň přispět k ochraně životního prostředí. Řada lidí si začala uvědomovat důsledky současné klimatické krize a není jim lhostejné, jakou stopu po sobě zanechají. Zero-waste pomáhá snížit nejen stopu odpadovou, ale taky vodní a energetickou. Z dlouhodobého hlediska tak významně přispívá k ochraně životního prostředí, stejně jako ke snižování spotřeby. Právě minimalizování a redukování naší spotřeby je pro zero-waste zásadní a hraje důležitou roli v udržitelném způsobu života. Jsem ráda, že si to začíná uvědomovat čím dál více lidí.

Festival se nyní koná v září, bylo to v plánu od začátku nebo vám koronavirus překazil plány tak jako mnohým organizátorům festivalu?

Nultý ročník festivalu proběhl loni v září. Festival tak od začátku plánujeme uspořádat opět po prázdninách. Pevně věříme, že to vyjde, a doufáme v hojnou účast. Pro případ obnovení speciálních opatření už zase šijeme bavlněné roušky, které budou účastníkům k dispozici, a myslíme na to, jak udělat festival pokud možno nejen plastic-free ale i covid-free. (úsměv) V případě celoplošných omezení akcí máme připravený náhradní termín na jaro 2021.

Můžeme se těšit na celou řadu diskusí a workshopů, jak jste postupovali při výběru těch vhodných partnerů a vystavovatelů?

Nápady přicházely samy společně s tím, jak jsme uvažovali o konceptu zero-waste. Součástí zero-waste je nevytvářet stále nové, ale využívat již to, co je. Existuje tolik zajímavých a smysluplných projektů, které se věnují udržitelnému a ohleduplnému životnímu stylu.  My je chceme propojit, vytvořit inspirativní prostředí a ukázat, jak zero-waste zapojit do každodenního života.

Často se setkávám s názorem, že být zero waste je náročné a finančně nákladné, jakými kroky lze toto myšlení u lidí postupně změnit?

Zero-waste může být finančně náročný, ale nemusí. Nepotřebujete si například kupovat nové nádoby na potraviny, když můžete využít staré zavařovací sklenice. Nemusíte utrácet za bezobalový prací gel, když si ho můžete vyrobit jednoduše a levně doma sami. Řada počátečních investic do zero-waste produktů se vám navíc časem vrátí – jako příklad mohu uvést dámské hygienické potřeby (např. menstruační kalíšek a látkové vložky) nebo lahve na vodu, které se dají používat stále dokola. Pro mě osobně je zero-waste o udržitelnosti – a to nejen té ekologické, ale i finanční. Chceme dělat zero-waste dostupnější všem. Na festivalu se budete mít možnost dozvědět “jak na to” formou různorodých přednášek a workshopů.

Na akci jste si vybrali areál Pražské Tržnice, je to i z důvodu vzkvétajících podobně smýšlejících komunit na Praze 7?

Areál Pražské tržnice je další vznikající tepnou pražského kulturního života. Děje se tam mnoho alternativních a různorodých akcí. Tyhle skvělé začátky bohužel často končí ve spáru komerce – doufáme a věříme, že komerční tlak Tržnice ustojí i do budoucna. Výběr byl tedy jasný – sympatický feeling toho, co se tam začíná dít, plus nás uchvátil interiér haly a skvělé prostory za přijatelný nájem.

Pojďme na akci pozvat naše čtenáře, jaké jsou top 3 věci, kvůli kterým by si neměli nechat festival Zero Waste ujít?

V první řadě lákám na zajímavé přednášky, které si pro vás připravily inspirativní iniciativy jako je Institut cirkulární ekonomiky, Kokoza, Na Ovoce, Reduca a další. Pro malé i velké nadšence rukodělných prací bude na festivalu obrovský prostor věnovaný workshopům, kde si budete mít možnost vyrobit třeba domácí ekologickou kosmetiku s Liškou Mazanou, vázu z pivní lahve v mobilním ateliéru recyklovaného skla Mars nebo si ušít něco originálního se Strojovnou! Budou vegan dobroty z Eaternie, fajn hudba a – to už jsem asi vyjmenovala víc než tři věci, co? Prostě přijďte, bude to super!

Více najdete zde nebo na Donio, kde můžete festival i finančně podpořit!

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,