Cestovatelská dobrodružství jinak

Dnes je trendy udržitelné cestování ve smyslu vynechat auto, nasednout do vlaku, nebookovat hotel, vzít do batohu na záda stan a vyrazit objevovat krásy rodné země. Zdá se vám to tak trochu nepohodlné a staromódní? Možná, ale má to řadu svých výhod!Dnes je trendy udržitelné cestování ve smyslu vynechat auto, nasednout do vlaku, nebookovat hotel, vzít do batohu na záda stan a vyrazit objevovat krásy rodné země. Zdá se vám to tak trochu nepohodlné a staromódní? Možná, ale má to řadu svých výhod!

Jednak vystoupíte ze své komfortní zóny, takže prožijete něco nového a pak budete mít dobrý pocit z toho, že podporujete místní ekonomiku a hlavně jste ohleduplní k životnímu prostředí. Sami se zamyslete nad tím, kdy jste naposledy jeli vlakem? Vyrazit například Posázavským pacifikem nebo jindřichohradeckou úzkokolejkou zní jako výzva a navíc si v mezistanicích můžete s klidným svědomím dát lokální pivo či zapiknikovat s lahví vína. Nakupujte při svém cestování v malých obchůdcích namísto velkých supermarketů a objevujte lokální potraviny a řemesla.

udrzitelne-cestovani-6

udrzitelne-cestovani-8

Vyměňte pohodlí hotelu za dobrodružství v kempu, kde si můžete rozdělat oheň a na něm opéct buřty a jablka. Zažijte si usínat zachumlaní do spacáku za doprovodu trampských kytar a probouzet se za zpěvu žab a šumění řeky.

udrzitelne-cestovani-2

udrzitelne-cestovani-4

udrzitelne-cestovani-3

Vydejte se pěšky po turistických značkách a nechte mobily vypnuté, les stejně není místem, které by milovalo signál. V Česku máme nejlépe značené turistické stezky na světě, takže nemusíte mít obavu, že byste se ztratili. Vezměte si s sebou ale pro jistotu i klasickou turistickou mapu a sledujte v ní, kudy se pohybujete. Každá zastávka bude zároveň dobrým důvodem, kdy se můžete položit do mechu, posbírat houby nebo si dát svačinu, kterou jste si sami připravili.

udrzitelne-cestovani-5

udrzitelne-cestovani-7

Pište si cestovatelský deník namísto sbírání desítky letáků, které stejně dříve či později vyhodíte. Můžete si do něj psát, malovat či zaznamenávat inspiraci, která v přírodě nečekaně a velmi často přichází. Putujte po hradech a zámcích, kterých má tuzemsko nespočet a objevujte skrze ně historii a kořeny našeho národa. Začít plánovat svoji objevitelskou cestu můžete třeba hned. Nebo nasedněte do prvního vlaku a nechte se unášet bez plánů. Osud vždy něco nečekaného přinese!

udrzitelne-cestovani-10

udrzitelne-cestovani-11

Text Barbora Vojtová

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,