Co píší německá média o návštěvě prezidenta Petra Pavla

První a poslední zahraniční cesta Václava Havla ve funkci prezidenta vedla do Německa. I jeho současný nástupce ve funkci přikládá západnímu sousedovi velký význam.

”Vážíme si, že po dvou týdnech ve funkci přijíždí nyní do Německa nový český prezident,” těmito slovy přivítal Frank-Walter Steinmeier svého českého kolegu Petra Pavla v Berlíně. “Petr Pavel je vnímán jako velká změna,” prohlásil německý prezident Steinmeier. Změnou je i to, že návštěvě věnovaly pozornost přední německá média, což pro české politiky – kromě Václava Havla –  nebývalo zvykem.

List Süddeutsche Zeitung uveřejnil před Pavlovou návštěvou s hlavou státu rozsáhlé interview. V úvodu autor píše, že od ruské invaze hledá spolková republika po celém světě přátele, a nyní je nachází v sousedství. V komentáři si čtenář Dr. Helmut Schreck klade otázku, zda byli Češi pod vedením Miloše Zemana vůči Německu nepřátelští. “Zeman měl velmi hrubé názory, ale obyvatelstvo a průmysl přesto s Německem udržovaly sousedsky přátelské vztahy. Nedá se to srovnat s rozdílem mezi Bidenem a Trumpem,” píše.

List Rheinische Post připomněl, že Pavel v úřadě teprve nedávno vystřídal předchozí hlavu státu Miloše Zemana, který byl považován za euroskeptika a zasazoval se o užší vztahy se zeměmi, jako je Rusko a Čína. Steinmeier upozornil, že v některých bodech mají vlády i dnes rozdílné představy – například v klimatické a energetické politice. “Dnes jsme nenastolili žádnou z otázek, které bychom označili za sporné,” cituje Pavla Rheinische Post.

Prezident Petr Pavel, velvyslanec ČR v Německu Tomáš Kafka a bývalý německý prezident Joachim Gauck na setkání na českém velvyslanectví v Berlíně. Foto: Tomáš Železný

Deník Handelsblatt vypíchl Steinmeierův výrok na tiskové konferenci, že Rusko svým útokem na Ukrajinu narušilo mírový řád v Evropě a že je společně s českým kolegou přesvědčen o tom, že něco takového by se nikomu nemělo vyplatit. Důležitým úkolem je udržet jednotu v rámci EU a NATO.

Evropský portál Euractiv.de zmínil, že Německo bylo (po Slovensku a Polsku) třetí zemí, kterou český prezident po svém nástupu do funkce 9. března navštívil. Mluvit o “německém vedení” je podle Pavla v některých zemích “citlivou otázkou”, a že stejně jako Frank-Walter Steinmeier mluví raději o německé “odpovědnosti”.

“České prozápadní vedení patří k rozhodným zastáncům Ukrajiny, aniž by bylo podobně jako to polské spojeno s hlubokou skepsí vůči Německu a jeho vládě. Už z tohoto důvodu si Česko, které je ostatně desátým největším obchodním partnerem spolkové republiky, zaslouží v Berlíně více než přátelský nezájem,” napsal deník Eurozprávy v komentářovém textu. V lichotivých komentářích k článku čtenáři souhlasí s hodnocením autora, že Česko je dnes sebevědomý a důležitý soused a nový prezident reprezentuje probuzenou občanskou společnost. “Česko by mělo sloužit jako vzor pro ostatní členy Visegrádské čtyřky,” píše Dr. Jochen Schneider. 

Olga Procházková, Eva Pavlová a Danuše Siering v kultovní restauraci Lutter & Wegner v Berlin-Mitte. Foto: Tomáš Železný

Petr Pavel mluvil v Berlíně jasnou a srozumitelnou řečí. “Začínáme psát novou kapitolu evropských dějin, nová dynamika střední a východní Evropy sehrála v podpoře Ukrajiny významnou roli. Povzneslo se naše sebevědomí, můžeme sehrát pozitivní roli, můžeme jít příkladem.” Kéž by se naplnila také prezidentova závěrečná slova: “Nabyl jsem dojmu, že Německo je připraveno nám naslouchat.”  

Televizní kanál Welt TV po návštěvě Pavla v Berlíně uvedl, že “Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Moskevský zpravodaj stanice řekl: “S mimořádnou pozorností je zde sledováno to, co nový český prezident řekl. Petr Pavel uvedl, že Ukrajina má pro očekávanou jarní ofenzivu jen jednu šanci, protože Západ také nemá nekonečné prostředky a zbraně, aby mohl Ukrajinu v dohledné době vybavit na další ofenzivu. A to je zde s velkým zájmem sledováno.”

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu

Alien auf Hluboká

       ·   16.10.2023
Das Thema Tod, Sexualität und Technologie. Und ein Oscar für visuelle Effekte für Alien. Bis zum 19. November findet in Hluboká nad Vltavou die Ausstellung Proměny /Metamorphosen. Der Autor ist der weltberühmte Schweizer, Hans Ruedi