Co píší německá média o návštěvě prezidenta Petra Pavla

První a poslední zahraniční cesta Václava Havla ve funkci prezidenta vedla do Německa. I jeho současný nástupce ve funkci přikládá západnímu sousedovi velký význam.

”Vážíme si, že po dvou týdnech ve funkci přijíždí nyní do Německa nový český prezident,” těmito slovy přivítal Frank-Walter Steinmeier svého českého kolegu Petra Pavla v Berlíně. “Petr Pavel je vnímán jako velká změna,” prohlásil německý prezident Steinmeier. Změnou je i to, že návštěvě věnovaly pozornost přední německá média, což pro české politiky – kromě Václava Havla –  nebývalo zvykem.

List Süddeutsche Zeitung uveřejnil před Pavlovou návštěvou s hlavou státu rozsáhlé interview. V úvodu autor píše, že od ruské invaze hledá spolková republika po celém světě přátele, a nyní je nachází v sousedství. V komentáři si čtenář Dr. Helmut Schreck klade otázku, zda byli Češi pod vedením Miloše Zemana vůči Německu nepřátelští. “Zeman měl velmi hrubé názory, ale obyvatelstvo a průmysl přesto s Německem udržovaly sousedsky přátelské vztahy. Nedá se to srovnat s rozdílem mezi Bidenem a Trumpem,” píše.

List Rheinische Post připomněl, že Pavel v úřadě teprve nedávno vystřídal předchozí hlavu státu Miloše Zemana, který byl považován za euroskeptika a zasazoval se o užší vztahy se zeměmi, jako je Rusko a Čína. Steinmeier upozornil, že v některých bodech mají vlády i dnes rozdílné představy – například v klimatické a energetické politice. “Dnes jsme nenastolili žádnou z otázek, které bychom označili za sporné,” cituje Pavla Rheinische Post.

Prezident Petr Pavel, velvyslanec ČR v Německu Tomáš Kafka a bývalý německý prezident Joachim Gauck na setkání na českém velvyslanectví v Berlíně. Foto: Tomáš Železný

Deník Handelsblatt vypíchl Steinmeierův výrok na tiskové konferenci, že Rusko svým útokem na Ukrajinu narušilo mírový řád v Evropě a že je společně s českým kolegou přesvědčen o tom, že něco takového by se nikomu nemělo vyplatit. Důležitým úkolem je udržet jednotu v rámci EU a NATO.

Evropský portál Euractiv.de zmínil, že Německo bylo (po Slovensku a Polsku) třetí zemí, kterou český prezident po svém nástupu do funkce 9. března navštívil. Mluvit o “německém vedení” je podle Pavla v některých zemích “citlivou otázkou”, a že stejně jako Frank-Walter Steinmeier mluví raději o německé “odpovědnosti”.

“České prozápadní vedení patří k rozhodným zastáncům Ukrajiny, aniž by bylo podobně jako to polské spojeno s hlubokou skepsí vůči Německu a jeho vládě. Už z tohoto důvodu si Česko, které je ostatně desátým největším obchodním partnerem spolkové republiky, zaslouží v Berlíně více než přátelský nezájem,” napsal deník Eurozprávy v komentářovém textu. V lichotivých komentářích k článku čtenáři souhlasí s hodnocením autora, že Česko je dnes sebevědomý a důležitý soused a nový prezident reprezentuje probuzenou občanskou společnost. “Česko by mělo sloužit jako vzor pro ostatní členy Visegrádské čtyřky,” píše Dr. Jochen Schneider. 

Olga Procházková, Eva Pavlová a Danuše Siering v kultovní restauraci Lutter & Wegner v Berlin-Mitte. Foto: Tomáš Železný

Petr Pavel mluvil v Berlíně jasnou a srozumitelnou řečí. “Začínáme psát novou kapitolu evropských dějin, nová dynamika střední a východní Evropy sehrála v podpoře Ukrajiny významnou roli. Povzneslo se naše sebevědomí, můžeme sehrát pozitivní roli, můžeme jít příkladem.” Kéž by se naplnila také prezidentova závěrečná slova: “Nabyl jsem dojmu, že Německo je připraveno nám naslouchat.”  

Televizní kanál Welt TV po návštěvě Pavla v Berlíně uvedl, že “Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Moskevský zpravodaj stanice řekl: “S mimořádnou pozorností je zde sledováno to, co nový český prezident řekl. Petr Pavel uvedl, že Ukrajina má pro očekávanou jarní ofenzivu jen jednu šanci, protože Západ také nemá nekonečné prostředky a zbraně, aby mohl Ukrajinu v dohledné době vybavit na další ofenzivu. A to je zde s velkým zájmem sledováno.”

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,