🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Kinder von KIDS Company Prag entdecken Kunst
Nejdůležitějším posláním KIDS Company Praha je dvojjazyčná výchova. Probíhá během celého dne tzv. imerzní metodou, kdy s dětmi komunikují češti a němečtí lektoři na základě principu jedna pedagog – jeden jazyk, a to jeho mateřštinou‘. „Samozřejmě bilingvní výchova není to jediné, čemu se věnujeme. Děti rozvíjíme i ve všech dalších oblastech, jako je literatura, hudba či výtvarné umění. Spolupracujeme přitom se skutečnými odborníky“, zdůrazňuje Markéta Frank.
Jednou z nejoblíbenějších akci u dětí i rodičů je již tradiční literární festival, který se letos konal již po patnácté. Probíhá každoročně pod vedením renomované české spisovatelky Radky Denemarkové, která je známá i v německojazyčném prostředí.
„Před patnácti lety vznikla fascinující a velmi vzácná tradice Astrid Lindgrenová kdysi varovala: Nejdůležitější je, aby děti četly knihy, aby dítě mohlo být se svou knihou samo. Oproti tomu jsou film, televize a video povrchní fenomény. A to bylo v době, kdy ještě nic netušila o internetu, mobilech, sociálních sítích …“, říká Radka Denemarková s tím, že je celou dobu v přítomnosti mimořádné a soustředěné dětské kreativity. „Láska ke světu a literatuře nezačíná v momentě, kdy se dítě naučí číst, ale v momentě, kdy objeví sílu příběhů, jazyka, lásky, fantazie a takové svobody, která neznamená, že musejí nutně dělat všechno jako ostatní. A fantazie je pro zbytek života zásadní: všechno mimořádné se nejprve odehrálo v lidské fantazii. Děkuji vzácné ředitelce Markétě Frank a jejímu týmu i dětem a rodičům za skvělou, citlivou přípravu a spolupráci. Je radostí potkávat po letech tehdejší děti, někdejší malé vypravěčky a vypravěče, spisovatelky a spisovatele, a vidět vzdělané dospělé: jejich první vlastní kniha byla počátečním krokem nejen do světa příběhů, slov a literatury, ale hlavně do světa fantazie, která dokáže životu dávat křídla. Dělají svět lepším. Těším se na další společný čas!”, dodává renomovaná spisovatelka Denemarková.
Další cesty za architekturou
Během letošního projektu o umění a architektuře se děti dozvěděly, že jejich školka v Hradešínské ulici 58 byla kdysi domovem sochaře a rektora Akademie výtvarných umění, Jana Štursy a jeho manželky, operní pěvkyně Boženy Durasové Štursové.
Se zajímavou historií vily je seznámil přívětivý soused, Jan Novák (ročník 1927). Jeho dědeček, František Staněk, předseda Poslanecké sněmovny v letech 1932–1935, nechal svoji vilu postavit naproti školce. Jeho vnuk Jan Novák prožil v Hradešínské ulici téměř celý život a velmi zajímavě o tom vyprávěl.
Protože vila oslavila stoleté výročí, děti se v rámci školkového projektu vydaly za historií čtvrti, po stopách Jana Štursy, za architekturou a výtvarným uměním. Pátrání je zavedlo do architektonického ateliér SAD prostorách Anenského kláštera, kde se seznámily s profesí architekta. Ve školce se pak následně pustily do výroby vlastních domků i celé ulice. Děti pravidelně vyrážely na procházky i do okolí Hradešínské ulice, kde stojí vlastní vila architekta Jana Kotěry, vila bratří Čapků navržená architektem Ladislavem Machoněm, rodinný dům slavného vynálezce a průmyslníka, Emila Kolbena či terakotou obložená vila, ředitele bývalé továrny na čokoládu Orionka, Františka Pokorného. Tento dům přestavěl v roce 1928 zmíněný architekt Ladislav Machoň.
Následoval také výlet do Winternitzovy vily navržené světoznámým architektem Adolfem Looosem na pražském Smíchově. „S naší školkou má společné nejen to, že v obou domech žily do začátku druhé světové války židovské rodiny, ale také, že i ve Winternitzově vile po dlouhou dobu sídlila školka“, vysvětluje Markéta Frank a dodává: „Cílem našeho projektu není pouze seznámit děti se zajímavou architekturou a slavnými uměleckými díly. Chtěli bychom děti motivovat k tomu, aby se i v budoucnu aktivně zajímaly o své okolí a o příběhy lidí, kteří tady žijí nebo v minulosti žili”, uzavírá zakladatelka KIDS Company, Markéta Frank.