Drama kolem dražby luxusního Quartier 206 pokračuje

Dražby jsou někdy napínavé případy. O tom se můžeme aktuálně přesvědčit nejen v Praze, ale i v Berlíně. Luxusní obchodní dům Quartier 206 na Friedrichstrasse jde opět pod kladivo. Podruhé. Za směšnou cenu. A krimi může pokračovat.

Quartier 206 byl pýchou Friedrichstrasse. Nejluxusnější materiály, nepřehlédnutelný design, špičkoví nájemníci. „Quartier 206 má hodnotu půl miliardy euro”, řekl jednou jeho stavitel Anno August Jagdfeld. Jagdfeld je nejúspěšnějším prodejcem podílů v nemovitostních fondech bohatým lidem. S jejich penězi nechal kromě Quartier 206 postavit i slavný Hotel Adlon na Pariser Platz, bílý palác Grand Hotel Heiligendamm na Baltu, do jeho sbírky patří i exkluzivní China Club, který s největším vkusem zařídila jeho manželka Anna Maria. 

24. listopadu ve 14 hodin na okresním soudu v Berlin-Mitte půjde “Q 206” na dražbu. Už podruhé. Jednou z kuriozit procesu je posudek, který odhaduje hodnotu budovy na pouhých 39 milionů euro. Přitom impozantní budova má více než 35 obchodních prostor o ploše 8 300 m2. K dispozici je také 30 kanceláří s dalšími 16 400 m2. V budově je jedenáct bytů navržených star architekty Pei Cobb Freed & Partners o ploše více než 1200 m2. Součástí komplexu je podzemní parkoviště, které se rozkládá na dvou suterénních podlažích s prostorem pro přibližně 260 aut.

Ale jak to, že se tak úspěšný a kultivovaný Anno August Jagdfeld dostal do takové situace? „Bank Credit Suisse International se snaží získat vyrovnání za úvěrové pohledávky již více než deset let,” říká Ingo Winterstein, právník advokátní kanceláře Görg. Podle Wintersteina činí dluhy kolem 180 milionů euro. K tomu existují vysoké pohledávky za úroky a náklady na řízení. Dlužníkem je Q 206 GmbH und Co KG – společnost, ve které má část podílu Jagdfeld a ostatní drží jeho děti.

14. července byl objekt v první dražbě vydražen za 240 milionů euro. Zakázku získala společnost “Phönix GmbH & Co. KG”, která je připisovaná Jagdfeldově rodině. Jak píše Tagesspiegel, Jagdfeld jednoduše chtěl získat “svůj” majetek zpět. Ale věřitelé, bankovní konsorcium vedené společností Credit Suisse International, šlápli na záchrannou brzdou a zastavili soudní řízení. Existovaly vážné pochybnosti o tom, zda Jagdfeldova společnost může a chce zaplatit “hotovostní nabídku”, jak požadovalo soudní řízení. Doložené informace o finanční situaci společnosti byly rovněž “nulové”.

Odpověď protistrany na sebe nenechala dlouho čekat: „Když byl Quartier 206 pod správou skupiny Jagdfeld, byla budova ve výborném stavu a byla pronajata na nejlepší mezinárodní nájemce. Teprve poté, co vedení převzal konkurzní správce, dům chátrá a stává se hračkou neprůhledných zájmů.” 

Projít se po grandiózním foyer a mramorových schodech můžete ještě dnes. Ale zůstane Vám jen obdiv smutné krásy zašlých dnů. 

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu

Alien auf Hluboká

       ·   16.10.2023
Das Thema Tod, Sexualität und Technologie. Und ein Oscar für visuelle Effekte für Alien. Bis zum 19. November findet in Hluboká nad Vltavou die Ausstellung Proměny /Metamorphosen. Der Autor ist der weltberühmte Schweizer, Hans Ruedi