Factory tour — umělci tvoří na poctu Andyho Warhola

V tomto roce uplynulo devadesát let od narození Andyho Warhola – posledního renesančního umělce, který pozitivně ovlivnil kulturu 60. let.

Byl nejenom skvělý výtvarník, ale také režisér filmů, producent významných hudebních skupin a zakladatel a provozovatel FACTORY, prostoru, kde se od šedesátých let scházeli největší osobnosti kulturního života v New Yorku.

andy-warhol-cerna-labut-factory-tour-3.

Před dvěma léty vzniknul nápad oslovit české výtvarníky. Téměř třicet českých a slovenských výtvarníků vytvořilo svoji výtvarnou originální poctu Andyho Warholovi. Nikdo z oslovených výtvarníků spolupráci neodmítnul. Vznikla tak naprosto unikátní sbírka současného českého umění, která obsahuje obrazy malované na plátna, sítotisky, fotografie i plastiky. Umělci se buď přímo nechali inspirovat tvorbou nebo životem Andyho Warhola, nebo do sbírky přispěli svojí prací z minulých let. Většina děl na výstavě je ale z roku 2018.

Hauska_Fotorandy-warhol-cerna-labut-factory-tour-4

Výstava FACTORY TOUR je putovní. Její prezentace začala v červnu 2018 v českobudějovické Galerii 1. Poté se na sezonu přestěhovala na Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Následovala výstava v městské galerii OKO v Opavě. Celý projekt vyvrcholí výstavou v Galerii Černá labuť v Praze od 3. prosince 2018.

andy-warhol-cerna-labut-factory-tour

 www.cernalabut.cz

Umělci:

Sára Saudková
Joska Skalník
Milan Cais
Marascaud
Honza Homola
Jiří Voltner
Jaromir 99
Paul Pulszartti
Roman Franta
Adam Jílek
Pasta Oner
Rudo Prekop
MUSA
Míchal Cihlář
Zdeněk Šorf
Tomáš Kuthan
David Cajthaml
MICL
Adam Konečný
Markéta Urbanová
Lukáš Miffek
Dan Trantina
Martin Krajc
Jaroslav Valečka
Jiri Hauschka
Petr Schel
Martina Chloupa
Jaroslav Schejbal

Text Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,