Fotograf Festival — Transformace totalitní společnosti ve společnost kapitalistickou

Podzimní měsíce se v našich diářích už pomalu plní a je tedy potřeba si ujasnit, které kulturní akce by tam určitě neměly chybět. Jednou takovou je letošní Fotograf Festival.Podzimní měsíce se v našich diářích už pomalu plní a je tedy potřeba si ujasnit, které kulturní akce by tam určitě neměly chybět. Jednou takovou je letošní Fotograf Festival.

Jeho devátý ročník s názvem Archeologie euforie bude věnován transformaci totalitní společnosti ve společnost kapitalistickou. Zásadním milníkem je tedy přirozeně rok 1989. S odstupem času lze na proběhlé změny nahlížet více jako na postupný přechod než na nečekaný zlom, a právě fotografie je pro toto pozorování dobrým nástrojem.

Kromě společenské situace konce 20. století je tématem také podstata a význam fotografie jako takové a její spojitost s masovými médii a propagandou.

Zahájení festivalu se uskuteční 26. září v Colloredo-Mansfeldském paláci, kde bude program probíhat po celou dobu festivalu. Stejně tomu bude i v dalších významných uměleckých institucích v Praze: Fotograf Gallery představí skrze výstavu Svoboda pohled na nástup neoliberálního kapitalismu v Bratislavě, Centrum současného umění DOX nabídne revolučně laděný projekt Ikony a Mytologie: Touha po změně a na film a video se zaměří výstava Orient V, která se bude konat v prostorách Galerie hlavního města Prahy. Uměleckoprůmyslové museum bude 18. října centrem diskuzních fór a bude se věnovat podpoře výtvarné činnosti či transformaci médií po roce 1989.

Festival potrvá do 26. října, a kromě výstav a diskuzí nabídne také vernisáže, komentované prohlídky nebo architektonické procházky. A to vše v téměř dvaceti pražských institucích.

fotograf-festival-komunismus-kapitalismus-2

fotograf-festival-komunismus-kapitalismus-3

fotograf-festival-komunismus-kapitalismus-4

fotograf-festival-komunismus-kapitalismus-5

fotograf-festival-komunismus-kapitalismus-6

fotograf-festival-komunismus-kapitalismus-7

fotograf-festival-komunismus-kapitalismus-8

www.fotografestival.cz

Text Tereza Vacková

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Image of  Wonder

Newyorský akademik Thomas Beachdel o jedné z nejvýraznějších českých vizuálních umělkyň Báře Prášilové, které nyní vychází kniha s názvem Circles.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign