Fotograf Festival — Transformace totalitní společnosti ve společnost kapitalistickou

Podzimní měsíce se v našich diářích už pomalu plní a je tedy potřeba si ujasnit, které kulturní akce by tam určitě neměly chybět. Jednou takovou je letošní Fotograf Festival.Podzimní měsíce se v našich diářích už pomalu plní a je tedy potřeba si ujasnit, které kulturní akce by tam určitě neměly chybět. Jednou takovou je letošní Fotograf Festival.

Jeho devátý ročník s názvem Archeologie euforie bude věnován transformaci totalitní společnosti ve společnost kapitalistickou. Zásadním milníkem je tedy přirozeně rok 1989. S odstupem času lze na proběhlé změny nahlížet více jako na postupný přechod než na nečekaný zlom, a právě fotografie je pro toto pozorování dobrým nástrojem.

Kromě společenské situace konce 20. století je tématem také podstata a význam fotografie jako takové a její spojitost s masovými médii a propagandou.

Zahájení festivalu se uskuteční 26. září v Colloredo-Mansfeldském paláci, kde bude program probíhat po celou dobu festivalu. Stejně tomu bude i v dalších významných uměleckých institucích v Praze: Fotograf Gallery představí skrze výstavu Svoboda pohled na nástup neoliberálního kapitalismu v Bratislavě, Centrum současného umění DOX nabídne revolučně laděný projekt Ikony a Mytologie: Touha po změně a na film a video se zaměří výstava Orient V, která se bude konat v prostorách Galerie hlavního města Prahy. Uměleckoprůmyslové museum bude 18. října centrem diskuzních fór a bude se věnovat podpoře výtvarné činnosti či transformaci médií po roce 1989.

Festival potrvá do 26. října, a kromě výstav a diskuzí nabídne také vernisáže, komentované prohlídky nebo architektonické procházky. A to vše v téměř dvaceti pražských institucích.

fotograf-festival-komunismus-kapitalismus-2

fotograf-festival-komunismus-kapitalismus-3

fotograf-festival-komunismus-kapitalismus-4

fotograf-festival-komunismus-kapitalismus-5

fotograf-festival-komunismus-kapitalismus-6

fotograf-festival-komunismus-kapitalismus-7

fotograf-festival-komunismus-kapitalismus-8

www.fotografestival.cz

Text Tereza Vacková

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher