Gastronaut Pavel Maurer: V Česku kvůli covidu končí bezmála třetina podniků

Pavel Maurer, organizátor kulinárních festivalů
„Gastronomický personál se nechce vrátit zpět na tenký led,“ poznamenává Pavel Maurer, organizátor kulinárních festivalů v Česku a zakladatel gastronomického průvodce Maurerův výběr Grand Restaurant.

Jaké ztráty utrpěla gastronomická scéna v Česku v souvislosti s pandemií koronaviru?

Statistiky hovoří o zhruba třiceti procentech „covidových mrtvol“. Restaurace, bary, bistra, hospody, kantýny atd. Jenže s tím souvisí celé portfolio subdodavatelů. Jsou zasaženi producenti všech potravin, surovin, nápojů, vybavení do gastronomického průmyslu od sporáků, pánviček až po zástěry, ubrusy a jídelní lístky. To je, řekl bych, druhá vlna tsunami, která ještě stále neukázala svoji ničivou sílu.

Je to srovnatelné s jinými zeměmi – např. Německo či USA – jak to vypadá tam?

V době pandemie jsem strávil několik měsíců v Chicagu, v Katalánsku a v New Orleans. Nikde jsem tam necítil podobný chaos jako u nás. Zmiňované destinace okamžitě reagovaly tak, že vyžadovaly roušky, rezervace, odstupy stolů, začaly používat bezdotykové elektronické menu nalepené na stole v podobě QR kódu, platby pouze kartou, personál vám měřil teplotu na zápěstí před vstupem do podniku a číšníci slušně vyzývali k roušce, pokud jste si ji zapomněli nasadit. Celý gastro-business běžel dál na plné obrátky, protože všichni respektovali požadavky krizové situace. Nevím jak v Německu, ale předpokládám, že v této zemi jsou zvyklí dodržovat pravidla dost zodpovědně. I z toho důvodu tam takové ztráty jako u nás nepočítají.

Změnily poslední dva roky směr, kterým se bude tuzemská gastronomie dále vyvíjet? Co pro ni bude charakteristické?

Určitě vyšší ceny, které se už projevily. A potom také jídlo „do krabičky“. Zajímavý vzestup mají různá bistra, hamburgrárny, nudlárny, indická, vietnamská a asijská gastronomie vůbec. Čili pokrmy, jež se snadno transportují, a neubližuje jim menší teplotní výkyv. Obrovský rozvoj zaznamenaly nejen kurýrní firmy, ale také výrobci termoboxů a vůbec technologií související s boomem donáškových služeb. Bohužel, česká kuchyně je v ohledu „take away“ trochu komplikovaná.

Restart kulinární scény komplikuje vysoká míra inflace, která se naplno odráží v cenách potravin a alkoholu. Co to vyvolá na straně provozovatelů a zákazníků, nečeká nás náhodou ještě horší situace než během pandemie?

Již dnes se projevuje v některých podnicích značné šetření na kvalitě surovin. Mnohdy cítím amatérskou poloprofesionální přípravu pokrmů, často se setkávám s poklesem úrovně personálu – jak v kuchyni tak na place. Některé restaurace otevřeně přiznávají, že zkrachovaly pouze proto, že nemohou najít personál a ten bývalý už si zajistil jinou práci a nechce se vrátit zpět na tenký led.

Jak to letos bude s letními gastronomickými festivaly, které před pandemií zažívaly velkou popularitu? A plánujete ještě za těchto nejistých podmínek obnovit tradici Prague Food Festivalu?

Obdivuji všechny odvážlivce, kteří plánují v nejbližší době food festivaly. My zatím ne. Příprava kvalitního festivalu jídla a pití znamená několik měsíců práce, zaplacení záloh dodavatelům prostoru, stanů, sociálního zařízení, investice do marketingu, smlouvy s gastronomickými podniky atd. To je dnes velmi riskantní, nehledě na to, že zájem lidí o návštěvu restaurací poklesl, takže si myslím, že větší seskupení osob na jednom místě, navíc spojené s degustacemi, bude ještě nějakou dobu problematické. Vlastně není vůbec jisté, jak se veřejnost zachová. A to nemluvím o možných nečekaných vládních hygienických opatřeních. Ta už se nedají vůbec dopředu odhadnout. Proto čekáme, až situace bude příhodnější. Pro nás jako organizátory gastronomických festivalů a samozřejmě i pro milovníky jídla – gastronauty.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.