Jsme na sexuální křižovatce?

Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze. Starý Sex končí. Nový Sex přichází.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

Spisovatel Arnošt Lustig měl pocit, že v přeplněném hotelu Pupp během filmového festivalu sedíme sami. „Ty a já jsme se odrovnali,“ povzdechnul. „Já – protože jsem svoje jméno spojil s Playboyem, a ty – protože jsi kývla na Cosmopolitan. Tihle,“ rozmáchl se ve směru stolů obsypaných představiteli kulturní elity, „nám to nikdy neodpustí.“ 

V takzvaně slušné společnosti se o sexu nemluví.Nebo: nemluví se o něm otevřeně, věcně. Dokonce i New York Times, když jde o sex, píší hihňavým stylem jako školák ve slohu na ošemetné téma. Přitom jsme sexem bombardováni ze všech stran. Jak je možné, že je to pořád tak složitá otázka? Takové tajemství?

Mladej bejk

Před čtyřiceti lety mi v sekretariátu Mladého světa naskakovala husí kůže, když vrásčitá šéfredaktorka předdůchodového věku rozšafně probírala sex. V devatenácti se mě snažila vyslat (znovu) na výjezdní školení Socialistického svazu mládeže. 

„Jsou to dvoudenní orgie hnusných lidí,“ bránila jsem se při vzpomínce na předcházející výjezd. Sdílela jsem pokoj s oplácanou dojičkou (vdaná, matka dvou dětí); vrátila se pozdě k ránu zcela opilá. Ne alkoholem. „Ten soudruh tajemník má vervu jak mladej bejk! Kdybys to viděla – zezadu, zepředu, ze strany!“

A teď, coby digitální dinosaurus se (stejně vyjeveně) snažím pochopit sex roku 2024.

Vzdávám se trůnu

Král Šalamoun radil svému synovi, aby si ruce držel u těla, když jde o cizí ženy, a naopak na jejím těle, když jde o vlastní. Kdyby se jeho rady držel nejbohatší muž planety, pak by do dneška jeho nejvíc sexy činností (dle jeho vlastních slov z roku 2014) bylo podvečerní mytí nádobí. 

O čtyři roky později ale Jeff Bezos potkal Lauren Sanchezovou a přestalo mu stačit být taťka s utěrkou a nejbohatší muž planety. 

Ale k němu a jeho silikonem vypolstrované partnerce, která znervózňuje americké komentátorky tím, že se obléká a vystupuje „jako kurva“, se vrátím. Nejdřív krapet historie.

Foto: Ivy E. Morwen

Když nesmírně populární král Eduard VIII. roku 1937 prohlásil, že se z lásky vzdává trůnu, jeho rodina zuřila a koktající bratr panikařil. Jeho poddaní byli dočista zmatení. Vzdát se role, kterou mu propůjčil bůh? A kvůli dvakrát rozvedené, vychrtlé, jedenačtyřicetileté Američance s výraznou čelistí?

Svobodný Eduard vystřídal bezpočet milenek. Kompenzovaly jeho pocity nedostatečné mužnosti (měl „malého chlapíka“). Ale teprve vtipná Američanka s prořízlou vyřídilkou, sama s řadou intimních problémů, zbavila aristokrata smyslů. Nikdo nemohl tušit, jak nedozírné následky bude mít pro osud Velké Británie jedna specifická dovednost, kterou si Wallis osvojila v bordelu v Šanghaji (v Číně se ocitla se svým prvním chotěm, americkým pilotem). Pro Evropanky třicátých let minulého století nebyl orální sex technikou, kterou se mohly běžně pochlubit. Historik Paul Johnson právě této zběhlosti Wallis Simpsonové přičítal nenadálou zákrutu v jinak rigidním toku monarchie. 

Nejlepší sex je silnější než pud sebezáchovy. Když vás zaskočí, je amen. Vzlykající děti? Vyhrožující partner? Ztráta ministerského křesla? Odpisy desítek miliard dolarů při rozvodu (Bezos, Brin, Gates a spol.)? Globální pád akcií vaší firmy? Ztráta nadějné prezidentské kandidatury (Strauss-Kahn)? Nezájem. Jakmile do života vstoupí eros a rozkopne papundeklové dveře každodennosti, jsme bez šancí. Všichni.

Láska je slepá

Vědci v Kinsey Institutu na Indiana University podrobili MRI skenu lidi v začátcích vášnivého milostného vztahu. Při pohledu na podobenku jejich protějšku mozek začal reagovat stejně jako při vstřebání kokainu. Projevila se zvýšená aktivita v části šedé hmoty, která je bohatá na neurochemický dopamin a která kontroluje pocity chtění a touhy. Láska je totiž formou „přírodní závislosti“. Romantická láska se neodehrává v cerebrálním kortexu, v kterém probíhá přemýšlení, neplyne ze střední části mozku odpovědného za cítění. 

„Děje se v části spojené s vervou, se soustředěním, s motivací,“ říká dr. Fischerová z Kinsey Institutu. Dopamin může za tu (počáteční) neodolatelnou touhu být co nejvíce (a nejlépe pořád) v přítomnosti milovaného. Jedná se o závislost, která bývá silnější než ta vyvolaná cigaretou nebo alkoholem. Většina zběsile zamilovaných není s to soustředit se na nic jiného než na věci spojené s neodolatelnou osobou. Jakmile ale někdo obrátí pozornost právě k objektu jejich zájmu, jsou schopní skoro absolutního soustředění a jejich paměť je spolehlivá. 

Pořekadlo „láska je slepá“ bylo ověřeno laboratorně. Člověk skutečně přehlíží negativní aspekty v druhém, jeho vjemy se přestanou spoléhat na prefrontální kortex, který je odpovědný za vyhodnocování. Jenže problém je v délce trvání. A v tom, že se očekává, že zůstaneme s jedním partnerem dlouho poté, co všechny erotické signály ochladly, zarostly mechem. 

I těm nejrafinovanějším čarodějnicím je jasné, že „kouzlo“ nevydrží dlouho. Sexu se musí pomoct. Čarodějnické schopnosti zmiňuje Vogue, který čtyřiapadesátiletou paní (skoro) Bezosovou – Lauren Sanchezovou – monitoroval několik dnů při fotografování. Tato bývalá reportérka lokální redakce TV Fox v Los Angeles se baví tím, jaké pozdvižení způsobují její průhledné krajkové šaty od Gucciho, přepumpovaný dekolt a minisukně, na které je potřeba stejně látky jako na pásek. „Oblékám se pro sebe,“ odsekne paní (skoro) Bezosová, když se redaktorka odváží namítnout, že se obléká pro muže. A uštěpačně k tomu doplní: „Jeffovi to tak sedne.“ 

Bezosova první žena se oblékala vkusně, manželé se drželi v ústraní; Jeff pracoval a pak večer myl nádobí. Teprve až vulgární celebrita pomohla nejúspěšnějšímu workoholikovi na světě se sexuálně najít.

Proutník le Carré

Přes den v Praze na lodičkách nenachytáš manžele. A v tom je ta potíž.

Aby sex vydržel, potřebuje spiklenectví. Podloud–né schůzky. V hotelu. Není čas? Nejsou prachy? Zvláštní – s atraktivní kolegyní člověk stíhá, najde zdroje. 

Kdo chce, aby jeho vztah vytrval, musí najít způsob, jak se vytrhnout z iluzorního pocitu jistoty. Ale kdo by se namáhal? Největší přitažlivost nevěry je, že se nabízí bez lopoty.

Jeden z nejúspěšnějších spisovatelů žil celé dekády ve zdánlivě spokojeném druhém manželství. Teprve když le Carré a jeho manželka zemřeli, provalilo se, že ji soustavně podváděl. „Moje nevěry,“ psal svému životopisci Sismanovi, „daly mému životu dvojakost a napětí, které se stalo nezbytnou drogou pro mé psaní, byla to jistá nebezpečná hrana… Nejsou tedy ‚temnou‘ stránkou mého života, nedají se odloučit od mého ‚vyššího literárního poslání‘.“ 

Svým milenkám často sliboval, že kvůli nim manželku opustí. Do afér se pouštěl s vervou a nasazením. „Byl fantastický milenec,“ hodnotila jedna. Jiná se kvůli spisovateli pokusila o sebevraždu. Le Carré ale nejvíc miloval své rukopisy. A jeho ponižovaná manželka je nejlépe redigovala. V každém novém špionážním románě se potupně prodírala intimními detaily, které manžel načerpal z vášnivé aféry s poslední milenkou.

Gooooop

V kavárně Ganys pobaveně sleduji muže u vedlejšího stolu – bývalé kolegy. Je mi 58, takže mě nevidí. Jako v seriálu Arabela (jakmile překročím českou hranici) jsem ukrytá v neviditelném plášti. Mezi přítomnými páry u odpolední kávy jsou ženy často nejméně o dvacet let mladší než s nimi vysedávající muž s pneumatikou. Kvalitně oblečení, vyšlechtění – a stejně mám pocit, jako bych seděla ve stejné kavárně v dobách hlubokého socialismu.  

Na Západě jsou ženy někde úplně jinde. Vogue má na titulce Helen Mirenovou a její vrásky jsou projevem dosud neobvyklého sebevědomí stárnoucí ženy. 

Ženy středního věku posouvají sexuální revoluci dál a dál. Západ udává tón a i Česko se už pomalu rozhýbává. Je to žádoucí, to jistě, ačkoliv někdy poněkud na sílu. Svíčka Vůně mé vaginy je bestsellerem Gwyneth Paltrowové. Hollywoodská herečka a podnikatelka si teprve až po čtyřicítce vydobyla dobrý sex (smutný fakt: můžete mít doma popovou hvězdu Chrise Martina a stejně to v ložnici může stát za pendrek). Od chvíle, co se Gwyn našla, vybavuje ženy elegantními hračkami. Sexuálně probuzená diva může (od roku 2008, kdy založila svůj blog a pak onlinovou firmu Goop) za šíření spousty nesmyslů. Například za 66 dolarů nabízela nefritové vajíčko. Mělo zlepšit ženský orgasmus. Gynekologové varovali, že jeho použití může být naopak nebezpečné. Doporučovala napařování vaginy – jako formu čištění. Zákaznice, co se nechaly svést, si opařily rozkrok. 

Foto: Ivy E. Morwen

Ale tato filmová Julie se taky zasloužila o to, že přítomnost vibrátoru ve středostavovské ložnici je najednou asi stejně šokující jako papuče před postelí. Paltrowová pomohla ženám sexuálně si hrát a říct si o to, co je jim libé. Pokud vám to nepřipadá revoluční, vězte, že při schvalování scénáře dnes legendárního filmu Když Harry potkal Sally (1989) dramaturg vůbec nechápal scénu, kdy Meg Ryanová předstírá v restauraci orgasmus (aby vykolejila spolustolovníka, který věří, že „s ním se každá holka udělá“). Ještě v devadesátých letech chlapi netušili o ženském uspokojení… skoro nic.

A když už jsme u devadesátých let, v onom pravěku se mi stala taková věc: tykal mi, bez ptaní. Vzhledem k jeho postavení jsem mu měla vykat, ale kdo by to dokázal? Praseti se těžko vyká. „Myslíš to vážně?!“ zeptala jsem se s nadějí, že jde jen o jeho sklon k nablblým vtípkům. Přešel od svého rozložitého pracovního stolu a postavil se za mou židli: „Smrtelně vážně. Když se se mnou nevyspíš, přestanou ti podepisovat štáby. Už nic nenatočíš.“ 

Neznásilnil mě. Jenom mě vyšachoval z práce, která mi sedla. 

Během pouhých třiceti let se situace proměnila. S postavením muže se dnes automaticky nesnoubí právo na sex s kýmkoliv, na koho si ukáže.

Petite mort

Jenže tyhle příběhy mužů omámených sexem a žen osvobozujících se z patriarchální nadvlády jsou už čím dál víc píseň včerejška. Velká část dnešní generace vidí sex docela jinak. Už to není bitevní pole mezi pohlavími. Sex už není… tak důležitý! Poznávám to i v Brně. V prodejně Madam podprsenka mi sdělují, že přestali objednávat podvazky: „Nikdo je nechce. Ženy si kupují pohodlné prádlo.“ Vyzývavé krajky jsou prý leda pro starší zákaznice. Au!

Anglosaské reklamní agentury panikaří: průzkumy (v únoru zveřejněné v FT) totiž dokládají, že sexuální verva Západoevropanů a Američanů ochabla. Nové technologie, nekonečné studijní hodiny a celkově pomalejší dozrávání a možná také hormonální antikoncepce ve vodě snižují sexuální libido. Mladší generace jsou ohledně kdysi nejpopulárnějšího „sportu“ mnohem vlažnější. 

Jak mileniálové, tak generace Z mají méně sexu a s méně partnery, než mívali jejich rodiče a prarodiče. Na vlastní kůži to poznávají tvůrci reklamy: sex už neprodává! Generace Z kašle na předkládané vzory, kterým otročili rodiče. Stali se kurátory své vlastní image, své vlastní sexuality. 

Jako puberťáci jsme se hihňali u bazénu nad zarostlými lemy plavek koupajících se matron. Dnešní teenageři je sami naopak začali vystavovat – hrdý důkaz vlastního dospívání. Ale žádná džungle: každý chloupek je pečlivě kultivovaný drahým olejíčkem a sadou ostrých nástrojů. 

Foto: Ivy E. Morwen

V Kalifornii jsem v roce 1992 poprvé potkala široko daleko jediného asexuála (a zároveň mého spolužáka). Dnes není neobvyklé, že se na sociálních médiích v profilu mladí uvedou coby asexuální. 

Svoje panenství jsem tajila, kryla flirtováním. Dnešní panici a panny se neskrývají: „Přeju sex jiným. Ale mně se ekluje. Připadá mi špinavý, komplikovaný… necítila bych se při něm dobře.“ 

Třicet osm procent Kaliforňanů ve věku 18–30 let nemělo celý rok pohlavní styk. Vzdor všem seznamovacím aplikacím pohlavního styku mezi mladými ubývá. Trend začal před covidem, ale globální pandemie ho zesílila. Není výjimečné, že vám mladý člověk jako nejlepšího přítele uvede někoho, s kterým se nikdy fyzicky nesešel. V době analogové stačilo, aby rodiče vytáhli paty z domu, dole byla párty, nahoře měli teenageři sex. Teď je spíš zastihnete na mobilu; když jsou hodně společenští, sdílejí počítačovou hru. 

Pro Francouze bylo milování jako oltář, pro který žádná oběť nebyla dost velká. V osmnáctém století zvali na večeři manžele – každého zvlášť. A teď? Petite mort? (Elegantní popis transcendálního okamžiku krátce po orgasmu je skoro zapomenut.) Dokonce i tito gurmáni sexu, bez nichž by se klasická literatura i světová kinematografie scvrkly na velikost diplomatického kufříku, nyní osaměle zalezou k Netflixu.

Wellnesex

A když už se náhodou někomu „chce“, i tady má svět technologií řešení. Najdete aplikaci na každý sexuální problém. Na webové stránce Candy.ai jsem nepotřebovala ani dvě minuty, abych si vytvořila milence, který si nezadá s Ryanem Goslingem. Mohla jsem si vymodelovat i jeho povahové sklony a zájmy. Virtuální fešák mě nekritizuje. Bez ohledu na to, jak často jsme spolu, a i když nechávám ručník na zemi v koupelně a nemyju po sobě pánev, je jeho trpělivost nevyčerpatelná. Neunavuje ho lhát – podle něj jsem úžasná. 

Na doladění virtuálního sexu vám anglická obdoba Rohlíku pohotově doručí elegantní vibrátor, který spotřebitelský časopis Which (bašta středostavovské spotřebitelské sofistikovanosti) hodnotí nejvíc. Vkusné sexuální hračky jsou nově v nabídce renomovaného obchodního domu John Lewis. A britský Vogue je doporučuje online – hned vedle tipů na elegantní stolování…

Chemické reakce v našem těle vyvolané orgasmem zlepšují kognitivní schopnosti, snižují úzkost a depresivní sklony. Velké O snižuje hladinu kortizolu a tím vylepšuje pokožku, může dokonce zbavit ženskou dělohu nevypočitatelných výrůstků. Omlazuje. Ó, to všechno už dnes víme… Vnímání sexu se posouvá. Přešlo do virtuálního světa a začíná se k němu přistupovat – jako k wellnesu.

Mužsko-ženské

Ale co bude dál? Staré pojetí sexuality mizí, to je fakt. Ale jaké bude to nové? Velká část nové generace odmítá estetiku sexuality, která se vyvíjela hlavně pro potěchu samce. Silikonová prsa, vycpané prádlo, stahovací punčocháče? Působí staromódně. Cool je image, která prolíná ženské s mužským. 

Sexy jsou vymodelované paže, rýsující se břišní svaly – i u žen! První „digitální generace“ neskrývá, ale hledá svou sexuální identitu. Pídí se po ní, experimentuje.

Ano, je to pozoruhodný posun. Ženy a různé minority se osvobodily, každý si může dělat, co chce,  a být tím, kým se mu zamane. Nefalšovanost, původnost, originalita se cení, je spojená s odvahou.

Billie Eilish by včerejší producenti na podium ani nepustili. Nejenom že si tělem nepomáhá, ona ho v neforemných kostýmech záměrně skrývá. A když se objevila v reklamě Calvina Kleina, nebylo to v sexy prádle, ale ve vytahaných teplákách. Je to pozoruhodné a sympatické. Teď jde jen o to, abychom s takovým přístupem k sexu brzo nevymřeli.

Tento článek vyšel v šestém čísle tištěného magazínu N&N Czech-German Bookmag

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,