Když štětce nepřestanou tančit

Téma umění se v dnešní situaci dostalo na okraj diskusí. O milionových podporách se mluví hlavně v souvislosti s velkými kulturními zařízeními. Přitom se zapomíná, že ti jsou jen špičkou ledovce. Kreativních umělců existuje celá řada, jen ne všechny jejich hlasy jsou slyšet.

Doreen Ziliox.

Německá vládní komisařka pro kulturu a média Monika Grütters vyhlásila, že se jí v rámci programu “Neustart Kultur“ podařilo sehnat 16 milionů euro pro galerie, které trpí na následky korony. Tato částka se rozdělí mezi 700 galerií v Německu. Které galerie patří k těm vybraným, je definováno na základě studie Federální asociace galerií a obchodníků s uměním (Pro porovnání – jen v Berlíně existuje 400 galerií).

O to potěšující pro mě bylo navštívit jednodenní výstavu v Atelierhaus Waldsiedlung v rámci “Dne otevřených dveří.” Tři umělci se dali dohromady, aby – i přes koronu – tvořili společně. A to v pravém slova smyslu. „Již léta existuje naše malířská skupina. Setkáváme se jedenkrát týdně, až korona překazila naši tradici. Kolegové ze strachu zrušili naše setkávání, my jsme však chtěli tvořit dále. Ale ne každý sám. Tak vznikla výstava ´Říše umění´, kde byly všechny obrazy malovány najednou – třemi umělci, třemi štětci. Plátna ležela na zemi a my jsme na nich společně malovali. Snažili jsme se nevyhodnocovat ani neopravovat to, co rostlo, ale nechat štětec a barvu běžet volně. Někdy si naše odlišné temperamenty stály v cestě, ale to neovlivnilo proces svobodného malování,” říká Doreen Ziliox.

Výsledkem jsou lehké, hravé a okouzlující obrazy, které mají jedno společné: nadšení pro práci a bezuzdnou radost ze života – ať už s podporou nebo bez. Obzvlášť obraz tří tanečníků s názvem Tančit nepřestanu zůstane v paměti.  Nejvíce mě oslovily dva obrazy masek, které jsou zarámovány za muzeálním sklem. Umělci říkají jedním dechem: „Tento obraz je zprávou z budoucnosti. Až se bude jednou vyprávět o tom, jaké bylo koronové období, budou v galeriích viset historické obrazy. My jsme už dva připravili.”

Obrazy masek zarámované za muzeálním sklem.

Tančit nepřestanu.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu

Alien auf Hluboká

       ·   16.10.2023
Das Thema Tod, Sexualität und Technologie. Und ein Oscar für visuelle Effekte für Alien. Bis zum 19. November findet in Hluboká nad Vltavou die Ausstellung Proměny /Metamorphosen. Der Autor ist der weltberühmte Schweizer, Hans Ruedi