Konec oděvních příšer! Daniel Šmíd představuje manuál moderního gentlemana

Ne nadarmo se říká, že šaty dělají člověka. A zatímco dámy mají v mnoha věcech jasno, jejich protějšky se často ztrácí v bludišti svého šatníku. Ano, pánové, víme, že v tom tápete. Ale nezoufejte, je tu průvodce správného oblékání, který je nepostradatelnou rukovětí moderního muže.

Řeč je o nové knize Smart Casual, která vzešla z pera uznávaného lektora etikety Daniela Šmída. Ten svůj život zasvětil gentlemanství, vhodnému oblékání a poradenství. Vede semináře, workshopy a přednášky na univerzitách a školách na téma zásady kultivovaného projevu, obchodní etikety, společenského chování a moudrého odívání. Píše do lifestylových časopisů a vede týmy i jednotlivce na jejich cestě k lepším vztahům v kancelářích, na obchodních schůzkách a také ve společnosti nebo doma. Jako jediný v republice přednáší “etiketu domácí”.

Daniel Šmíd získal svůj smysl pro gentlemanství už od svých rodičů a prarodičů. „Neříkali jsme tomu však gentlemanství, ale „modrý život“. Šlo o to, každý den vynaložit veškeré úsilí na to, abychom byli prospěšní někomu jinému, udělali dobrý skutek, měli dobré výsledky ve škole či v práci. Chování podle nějakých „pravidel“ považuji za normální a „jemné mužství“ je velkým darem, díky kterému mohu vytvářet vztahy a pečovat o ně,” říká Šmíd. Umět se oblékat se učil od svého tatínka a dědečků, kteří měli vytříbený vlastní styl. „Zjistil jsem, že oděvy jsou formou, jak o sobě říct co nejvíce ještě před tím, než dostanu slovo,” dodává.

Kniha Smart Casual zachycuje dvě dekády zkušeností v oblasti vhodného odívání. Je pro všechny, kdo hledají cestu ke kultivované eleganci. „Hledal jsem manuál, návod a jednoduché ověřené informace. Těch šlo nalézt spousty na internetu. Avšak většina byla přizpůsobena prostředí vzniku, z velké části zámoří či zemím, které mají jinou oděvní kulturu, jako je Francie, Itálie či Velká Británie… Postrádal jsem důvěryhodný zdroj z našeho prostředí,“ vysvětluje propagátor moderního gentlemanství, korektního chování a oblékání na úrovni.  

Kniha je ilustrovaná čtyřicítkou originálních fotografií, které nabízejí perfektní inspiraci a návod. V každé kapitole se čtenář dozví odpovědi na otázky včetně té, proč se vůbec svým vzhledem zabývat nebo jak vybrat motýlka, či kravatu a jak je správně vázat. Nacházejí se zde užitečné tipy a triky a také testy, jež muže hravou formou navedou ke stylu, který mu sedne nejlépe. Podobnou knihu na téma pánské módy dosud u nás nikdo nepublikoval. „Je určena nejen pro milovníky oblékání a gentlemanství, ale i třeba pro jejich partnerky. Kniha může výborně posloužit jako návod pro mladé muže, kteří nechtějí jít cestou rychloobrátkové módy a nákupu laciných oděvů, ale nemají ve svém okolí vzor, na nějž by mohli navázat. Já osobně bych si v průběhu mého dospívání něco takového velmi rád přečetl a inspiroval se i ve svém vlastním životě,“ říká Martin Toman, zakladatel nakladatelství Backstage Books, které knihu vydává.

V rámci crowdfundingové kampaně na serveru Startovač.cz se na projekt vydání knihy Smart Casual během čtyřech týdnů vybralo více než 360 tisíc korun. To dokazuje „hlad“ partnerů a čtenářů po tomto tématu. Knihu si můžete však i nyní objednat na stránkách autora zde.

Na otázku, zda se umí čeští muži oblékat, říká Daniel Šmíd, že každý národ má vkusně oblečené muže, nenápadný průměr, ale také oděvní příšery. Vkusně a vhodně oblečených mužů pro danou příležitost je u nás mnohem méně, než by si přál. Může za to nezájem, neinformovanost a absence vzorů. Sám radí mužům, aby byli nejlepší možnou verzí sebe samého. Nebyli líní, apatičtí a průměrní. Zajímali se, byli zvídaví a zdravě kritičtí k sobě i svému okolí. A aby hledali informace a používali je v praxi, protože svět kolem nich potřebuje výjimečné muže.

Ať už máte, pánové, jakýkoliv styl oblékání, je nutné ho zvolit pečlivě a vhodně s ohledem na příležitost. I oblékání je totiž forma komunikace, kterou je dobré a nutné se učit společně s etiketou a správným vystupováním. A jak říká sám Daniel Šmíd: „Gentlemanství je životní styl, který je potřeba si zvolit a držet se ho.”

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher