Kouzlo digitální malby

Galerie Deschler – od roku 1995 spolehlivá adresa pro umění v galerijní ulici v srdci Berlína v Auguststrasse. Důkazem je i aktuální výstava Holger Bär – Malen mit Zahlen/Malování s čísly, kdy si galerista troufnul pozvat na vernisáž přímo na Valentýna. I když téměř všechny restaurace ve městě měly vybookováno, galerie byla opět zaplněna do posledního místečka.

Německý umělec Holger Bär se specializuje na digitální malbu. Již v 80. letech naprogramoval jeho první “malířský stroj”, který přenáší připravené šablony pixelů tahem štětce na plátno. Za tímto účelem používá čísla jako zástupné symboly barev pro kódování svých obrázků, které jsou zpracovávány podle určitých algoritmů.

Později přišel s myšlenkou generovat obrázky na základě čísel v loterii, kdy všechna čísla od 1 do 49 jsou kvantována do deseti barev. Současně si Bär hraje s tématy kódování / dekódování zákonů pod zjevným chaosem, které nejsou na povrchu rozpoznatelné. K jeho zájmu patří i pneumatičtí roboti s vlastní inteligencí.

V galerii si určitě zajděte i do suterénu. Najdete zde díla, která nejen že stojí za pozornost, ale také pobaví.

Více informací najdete zde.

Foto: Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Jakub Hrůša: Dirigent německého orchestru nemůže přejít žádný technický nedostatek. Němci by to vzali jako podfuk

V německých orchestrech nelze přejít žádný technický nedostatek pouhým vyjádřením víry ve zlepšení. Takový domnělý projev velkorysosti Němci vnímají jako podfuk na podstatě toho, proč se všichni sešli. Problém je potřeba vyřešit, zorientoval se v německé povaze už před lety Jakub Hrůša, dnes šéfdirigent Bamberských symfoniků v bavorském Bamberku a hlavní hostující dirigent České filhamonie a orchestru Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Římě. Jeho cíl je vždy stejný: vést a inspirovat orchestr k technicky dokonalému výkonu s určitou emoční nadstavbou. Přitom je třeba hledat rovnováhu. Jakmile ji dirigent najde, dochází k vzácné interakci, na níž se napojuje i publikum, popisuje. Bamberští symfonikové pod vedením Jakuba Hrůši zahrají 21. září v Praze na festivalu Dvořákova Praha.
Přečtěte si

Řezbářským uměním českých betlémářů se chlubil i komunistický režim

Betlémy zdobí v čase vánočním domácnosti a svatostánky po celém světě. Ve světě se tento fenomén datuje do osmého století. Jejich rozšíření přišlo do českých zemí o tisíc let později, sahá až na přelom 17. a 18. století. Které betlémy jsou tedy v Čechách a na Moravě, nejstarší, technicky nejdokonalejší a také největší?
Přečtěte si

Petra Nesvačilová: Neměli bychom zapomínat vyvěšovat červené trenýrky

Vyhledávaná herečka a režisérka Petra Nesvačilová loni zvítězila na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (MFDF) se snímkem Vojna Ztohoven. Nyní odjíždí na filmový festival do Polska (opět soutěž o nejlepší dokument), moc se na to těší. N&N Magazín si s ní povídal o vzniku filmu, o rozdílech mezi českou a ruskou povahou, a také o hranicích dobra a zla.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign