Kouzlo digitální malby

Galerie Deschler – od roku 1995 spolehlivá adresa pro umění v galerijní ulici v srdci Berlína v Auguststrasse. Důkazem je i aktuální výstava Holger Bär – Malen mit Zahlen/Malování s čísly, kdy si galerista troufnul pozvat na vernisáž přímo na Valentýna. I když téměř všechny restaurace ve městě měly vybookováno, galerie byla opět zaplněna do posledního místečka.

Německý umělec Holger Bär se specializuje na digitální malbu. Již v 80. letech naprogramoval jeho první “malířský stroj”, který přenáší připravené šablony pixelů tahem štětce na plátno. Za tímto účelem používá čísla jako zástupné symboly barev pro kódování svých obrázků, které jsou zpracovávány podle určitých algoritmů.

Později přišel s myšlenkou generovat obrázky na základě čísel v loterii, kdy všechna čísla od 1 do 49 jsou kvantována do deseti barev. Současně si Bär hraje s tématy kódování / dekódování zákonů pod zjevným chaosem, které nejsou na povrchu rozpoznatelné. K jeho zájmu patří i pneumatičtí roboti s vlastní inteligencí.

V galerii si určitě zajděte i do suterénu. Najdete zde díla, která nejen že stojí za pozornost, ale také pobaví.

Více informací najdete zde.

Foto: Danuše Siering

Danuše Siering

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Voda je pravidlem hry

       ·   13.02.2024
Žije v Hamburku, ale její rodinné kořeny sahají až do Indonésie. Vizuální umělkyně a fotografka Janina Oeij hovoří o své fascinaci vodou, kterou zachycuje ve svých dílech.

Aktuálně na německém webu

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka

Wasser wird zur Spielregel

       ·   13.02.2024
Sie lebt in Hamburg, doch ihre Familienwurzeln reichen bis nach Indonesien. Die Bildende Künstlerin und Fotografin Janina Oeij spricht über ihre Wasser- Faszination, die sie in ihren Werken auffängt.