Kouzlo digitální malby

Galerie Deschler – od roku 1995 spolehlivá adresa pro umění v galerijní ulici v srdci Berlína v Auguststrasse. Důkazem je i aktuální výstava Holger Bär – Malen mit Zahlen/Malování s čísly, kdy si galerista troufnul pozvat na vernisáž přímo na Valentýna. I když téměř všechny restaurace ve městě měly vybookováno, galerie byla opět zaplněna do posledního místečka.

Německý umělec Holger Bär se specializuje na digitální malbu. Již v 80. letech naprogramoval jeho první “malířský stroj”, který přenáší připravené šablony pixelů tahem štětce na plátno. Za tímto účelem používá čísla jako zástupné symboly barev pro kódování svých obrázků, které jsou zpracovávány podle určitých algoritmů.

Později přišel s myšlenkou generovat obrázky na základě čísel v loterii, kdy všechna čísla od 1 do 49 jsou kvantována do deseti barev. Současně si Bär hraje s tématy kódování / dekódování zákonů pod zjevným chaosem, které nejsou na povrchu rozpoznatelné. K jeho zájmu patří i pneumatičtí roboti s vlastní inteligencí.

V galerii si určitě zajděte i do suterénu. Najdete zde díla, která nejen že stojí za pozornost, ale také pobaví.

Více informací najdete zde.

Foto: Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Politicky nekorektní Louskáček. Berlínský státní balet stáhl adventní hit z programu

K adventu neodmyslitelně patří baletní představení Louskáček – Vánoční příběh, které bývá beznadějně vyprodané měsíce dopředu. Pohádku o oživlé hračce a zlém Myším králi ovšem na programu Berlínského Státního baletu letos nenajdete. Opulentní nastudování z roku 2013 v choreografii Vasilije Medveděva a Yuriho Burlaky za 1,5 milionu eur zůstane v depozitáři. Je prý totiž politicky nekorektní.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign