Kritika berlínských gastronomů k novým nařízením

Berlín i Praha mají mnoho společného. Také to, že gastronomie je kvůli novým nařízením kvůli koroně téměř odsouzená k zániku. A tak nepřekvapuje, že se berlínští gastronomové bouří.

Všechna opatření vedou jen k tomu, že gastronomická zařízení nejsou schopná přežít, je slyšet unisono ze všech stran. Tento negativní efekt se už přenesl i do zahraničí, kde je Berlín nyní vnímán jako „kontaminovaný koronou” a turisté se mu vědomě začínají vyhýbat, zjistil berlínský promi gastronom Josef Laggner na své poslední cestě do zahraničí. Přitom jak známo, Berlín žije z cestovního ruchu a na něj je navázáno statisíce pracovních míst. 

Josef Laggner, zdroj: Rainer Schüler.

Od soboty 10. října platí v Berlíně přísnější pravidla kvůli koroně. Berlínský senát rozhodl o zákazu vycházení od 23:00 do 6:00. To platí hlavně pro restaurace, bary a tzv. Spätis, kde je možno nakupovat i v noci. Toto nařízení se rovná nočnímu zákazu prodeje alkoholu.

Laggner v tom nevidí smysl. „Současná pravidla přinesou pouze to, že se oslavy přesunou do soukromých pokojů, bytů a sklepů.” Zákazu vycházení se lze vyhnout pronájmem hotelového apartmá, kde si hosté udělají veselou noční party. Večírky tak nelze dostat pod kontrolu, o nic víc než v parcích. „Kdo chce oslavovat, bude oslavovat.”

Naproti tomu jsou podle Laggnera restaurace a bary snadno kontrolovatelné. Odpovědní hostitelé registrují hosty, přidělí jim místa tak, aby dodržovali pravidla vzdálenosti a nechají personál pracovat s rouškou. „Celé nařízení je drzost vůči restauratérům, kteří dodržují všechna nařízení a dávají pozor, ale musí krachovat, protože někteří lidé zákony porušují a úřady selhávají.“

Laggner také kritizuje odlišné zacházení v jednotlivých čtvrtích Berlína. „Nemělo by se stát, že Ordnungsamt/pořádkový úřad raději chodí kontrolovat do Berlin-Mitte, protože kontroly zde probíhají civilizovaně a slušně, zatímco inspektoři se neodvažují zajít do čtvrtí Neukölln nebo Friedrichshain/Kreuzberg, kde se bojí být obtěžováni a šikanováni, zkrátka necítí se bezpěčně,” má Laggner poznatky z otevřených diskusí s inspektory.

Josef Laggner pochází ze Salcburku, v 19 letech přišel do Berlína. Dnes zde provozuje řadu restaurací; mj. legendární Newton Bar na Gendarmenmarkt a restaurant Lutter&Wegner v Berlin-Mitte, na Schlachtensee oblíbenou restauraci Fischerhütte.

„Pokud v důsledku nových zákazů budou bary nuceny zavřít, musí za škodu zaplatit stát.… ale uvědomme si, to je daňový poplatník,“ říká Laggner. „Chyba leží jednoznačně na rozhodnutí úřadů, a proto je nutné vyvinout protitlak.” Laggner se chce svým hlasem zastat všech restauratérů, hoteliérů, provozovatelů klubu a organizátorů akcí, kteří v současné době všichni zažívají velmi těžké období. Svým hlasitým protestem chce dosáhnout pozitivní změny.

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Ve vzduchu a na zemi

       ·   04.09.2024
„Lano je kotva,“ říká německá vzdušná akrobatka Vivian Friedrich, která žije v Barceloně. Na závěr Mezinárodního festivalu nového cirkusu Letní Letná uvedla představení Kristall Bohème. Tematizuje v něm svoje české kořeny.

Aktuálně na německém webu

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.