Kritika berlínských gastronomů k novým nařízením

Berlín i Praha mají mnoho společného. Také to, že gastronomie je kvůli novým nařízením kvůli koroně téměř odsouzená k zániku. A tak nepřekvapuje, že se berlínští gastronomové bouří.

Všechna opatření vedou jen k tomu, že gastronomická zařízení nejsou schopná přežít, je slyšet unisono ze všech stran. Tento negativní efekt se už přenesl i do zahraničí, kde je Berlín nyní vnímán jako „kontaminovaný koronou” a turisté se mu vědomě začínají vyhýbat, zjistil berlínský promi gastronom Josef Laggner na své poslední cestě do zahraničí. Přitom jak známo, Berlín žije z cestovního ruchu a na něj je navázáno statisíce pracovních míst. 

Josef Laggner, zdroj: Rainer Schüler.

Od soboty 10. října platí v Berlíně přísnější pravidla kvůli koroně. Berlínský senát rozhodl o zákazu vycházení od 23:00 do 6:00. To platí hlavně pro restaurace, bary a tzv. Spätis, kde je možno nakupovat i v noci. Toto nařízení se rovná nočnímu zákazu prodeje alkoholu.

Laggner v tom nevidí smysl. „Současná pravidla přinesou pouze to, že se oslavy přesunou do soukromých pokojů, bytů a sklepů.” Zákazu vycházení se lze vyhnout pronájmem hotelového apartmá, kde si hosté udělají veselou noční party. Večírky tak nelze dostat pod kontrolu, o nic víc než v parcích. „Kdo chce oslavovat, bude oslavovat.”

Naproti tomu jsou podle Laggnera restaurace a bary snadno kontrolovatelné. Odpovědní hostitelé registrují hosty, přidělí jim místa tak, aby dodržovali pravidla vzdálenosti a nechají personál pracovat s rouškou. „Celé nařízení je drzost vůči restauratérům, kteří dodržují všechna nařízení a dávají pozor, ale musí krachovat, protože někteří lidé zákony porušují a úřady selhávají.“

Laggner také kritizuje odlišné zacházení v jednotlivých čtvrtích Berlína. „Nemělo by se stát, že Ordnungsamt/pořádkový úřad raději chodí kontrolovat do Berlin-Mitte, protože kontroly zde probíhají civilizovaně a slušně, zatímco inspektoři se neodvažují zajít do čtvrtí Neukölln nebo Friedrichshain/Kreuzberg, kde se bojí být obtěžováni a šikanováni, zkrátka necítí se bezpěčně,” má Laggner poznatky z otevřených diskusí s inspektory.

Josef Laggner pochází ze Salcburku, v 19 letech přišel do Berlína. Dnes zde provozuje řadu restaurací; mj. legendární Newton Bar na Gendarmenmarkt a restaurant Lutter&Wegner v Berlin-Mitte, na Schlachtensee oblíbenou restauraci Fischerhütte.

„Pokud v důsledku nových zákazů budou bary nuceny zavřít, musí za škodu zaplatit stát.… ale uvědomme si, to je daňový poplatník,“ říká Laggner. „Chyba leží jednoznačně na rozhodnutí úřadů, a proto je nutné vyvinout protitlak.” Laggner se chce svým hlasem zastat všech restauratérů, hoteliérů, provozovatelů klubu a organizátorů akcí, kteří v současné době všichni zažívají velmi těžké období. Svým hlasitým protestem chce dosáhnout pozitivní změny.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Česko v čele Evropy. Zázraky nečekejme, i průměrný výkon bude úspěch

Pokud v těchto dnech přijedete do Bruselu a budete mít jednání v budově českého zastoupení při Evropské unii, musíte se zeptat, ve které budově. K původní několikapatrové budově nedaleko Evropského parlamentu totiž přibyla o několik bloků dál ještě jedna podobně velká, kterou si Česká republika loni o prázdninách pronajala. Protože předsednictví Česka v Evropské unii se už přiblížilo a za půl roku vypukne naplno.
Přečtěte si

V Berlíně už se zase smí tančit. Jaká opatření proti koroně platí od pátku v metropoli?

Na ulici je možné sundat si masku, stejně tak v zoo nebo v botanické zahradě. Pod širým nebem se smí sejít až tisíc účastníků kulturní akce, uvnitř 250. Opět se mohou konat veletrhy a festivaly. Lázně, bazény a sauny otevřou a budou požadovat testy. Venkovní sporty jsou povoleny. Povinnost nosit masku přetrvává v obchodech a v hromadné dopravě.

Nejčtenější v kategorii Society