Kritika berlínských gastronomů k novým nařízením

Berlín i Praha mají mnoho společného. Také to, že gastronomie je kvůli novým nařízením kvůli koroně téměř odsouzená k zániku. A tak nepřekvapuje, že se berlínští gastronomové bouří.

Všechna opatření vedou jen k tomu, že gastronomická zařízení nejsou schopná přežít, je slyšet unisono ze všech stran. Tento negativní efekt se už přenesl i do zahraničí, kde je Berlín nyní vnímán jako „kontaminovaný koronou” a turisté se mu vědomě začínají vyhýbat, zjistil berlínský promi gastronom Josef Laggner na své poslední cestě do zahraničí. Přitom jak známo, Berlín žije z cestovního ruchu a na něj je navázáno statisíce pracovních míst. 

Josef Laggner, zdroj: Rainer Schüler.

Od soboty 10. října platí v Berlíně přísnější pravidla kvůli koroně. Berlínský senát rozhodl o zákazu vycházení od 23:00 do 6:00. To platí hlavně pro restaurace, bary a tzv. Spätis, kde je možno nakupovat i v noci. Toto nařízení se rovná nočnímu zákazu prodeje alkoholu.

Laggner v tom nevidí smysl. „Současná pravidla přinesou pouze to, že se oslavy přesunou do soukromých pokojů, bytů a sklepů.” Zákazu vycházení se lze vyhnout pronájmem hotelového apartmá, kde si hosté udělají veselou noční party. Večírky tak nelze dostat pod kontrolu, o nic víc než v parcích. „Kdo chce oslavovat, bude oslavovat.”

Naproti tomu jsou podle Laggnera restaurace a bary snadno kontrolovatelné. Odpovědní hostitelé registrují hosty, přidělí jim místa tak, aby dodržovali pravidla vzdálenosti a nechají personál pracovat s rouškou. „Celé nařízení je drzost vůči restauratérům, kteří dodržují všechna nařízení a dávají pozor, ale musí krachovat, protože někteří lidé zákony porušují a úřady selhávají.“

Laggner také kritizuje odlišné zacházení v jednotlivých čtvrtích Berlína. „Nemělo by se stát, že Ordnungsamt/pořádkový úřad raději chodí kontrolovat do Berlin-Mitte, protože kontroly zde probíhají civilizovaně a slušně, zatímco inspektoři se neodvažují zajít do čtvrtí Neukölln nebo Friedrichshain/Kreuzberg, kde se bojí být obtěžováni a šikanováni, zkrátka necítí se bezpěčně,” má Laggner poznatky z otevřených diskusí s inspektory.

Josef Laggner pochází ze Salcburku, v 19 letech přišel do Berlína. Dnes zde provozuje řadu restaurací; mj. legendární Newton Bar na Gendarmenmarkt a restaurant Lutter&Wegner v Berlin-Mitte, na Schlachtensee oblíbenou restauraci Fischerhütte.

„Pokud v důsledku nových zákazů budou bary nuceny zavřít, musí za škodu zaplatit stát.… ale uvědomme si, to je daňový poplatník,“ říká Laggner. „Chyba leží jednoznačně na rozhodnutí úřadů, a proto je nutné vyvinout protitlak.” Laggner se chce svým hlasem zastat všech restauratérů, hoteliérů, provozovatelů klubu a organizátorů akcí, kteří v současné době všichni zažívají velmi těžké období. Svým hlasitým protestem chce dosáhnout pozitivní změny.

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu

Alien auf Hluboká

       ·   16.10.2023
Das Thema Tod, Sexualität und Technologie. Und ein Oscar für visuelle Effekte für Alien. Bis zum 19. November findet in Hluboká nad Vltavou die Ausstellung Proměny /Metamorphosen. Der Autor ist der weltberühmte Schweizer, Hans Ruedi