Kritika berlínských gastronomů k novým nařízením

Berlín i Praha mají mnoho společného. Také to, že gastronomie je kvůli novým nařízením kvůli koroně téměř odsouzená k zániku. A tak nepřekvapuje, že se berlínští gastronomové bouří.

Všechna opatření vedou jen k tomu, že gastronomická zařízení nejsou schopná přežít, je slyšet unisono ze všech stran. Tento negativní efekt se už přenesl i do zahraničí, kde je Berlín nyní vnímán jako „kontaminovaný koronou” a turisté se mu vědomě začínají vyhýbat, zjistil berlínský promi gastronom Josef Laggner na své poslední cestě do zahraničí. Přitom jak známo, Berlín žije z cestovního ruchu a na něj je navázáno statisíce pracovních míst. 

Josef Laggner, zdroj: Rainer Schüler.

Od soboty 10. října platí v Berlíně přísnější pravidla kvůli koroně. Berlínský senát rozhodl o zákazu vycházení od 23:00 do 6:00. To platí hlavně pro restaurace, bary a tzv. Spätis, kde je možno nakupovat i v noci. Toto nařízení se rovná nočnímu zákazu prodeje alkoholu.

Laggner v tom nevidí smysl. „Současná pravidla přinesou pouze to, že se oslavy přesunou do soukromých pokojů, bytů a sklepů.” Zákazu vycházení se lze vyhnout pronájmem hotelového apartmá, kde si hosté udělají veselou noční party. Večírky tak nelze dostat pod kontrolu, o nic víc než v parcích. „Kdo chce oslavovat, bude oslavovat.”

Naproti tomu jsou podle Laggnera restaurace a bary snadno kontrolovatelné. Odpovědní hostitelé registrují hosty, přidělí jim místa tak, aby dodržovali pravidla vzdálenosti a nechají personál pracovat s rouškou. „Celé nařízení je drzost vůči restauratérům, kteří dodržují všechna nařízení a dávají pozor, ale musí krachovat, protože někteří lidé zákony porušují a úřady selhávají.“

Laggner také kritizuje odlišné zacházení v jednotlivých čtvrtích Berlína. „Nemělo by se stát, že Ordnungsamt/pořádkový úřad raději chodí kontrolovat do Berlin-Mitte, protože kontroly zde probíhají civilizovaně a slušně, zatímco inspektoři se neodvažují zajít do čtvrtí Neukölln nebo Friedrichshain/Kreuzberg, kde se bojí být obtěžováni a šikanováni, zkrátka necítí se bezpěčně,” má Laggner poznatky z otevřených diskusí s inspektory.

Josef Laggner pochází ze Salcburku, v 19 letech přišel do Berlína. Dnes zde provozuje řadu restaurací; mj. legendární Newton Bar na Gendarmenmarkt a restaurant Lutter&Wegner v Berlin-Mitte, na Schlachtensee oblíbenou restauraci Fischerhütte.

„Pokud v důsledku nových zákazů budou bary nuceny zavřít, musí za škodu zaplatit stát.… ale uvědomme si, to je daňový poplatník,“ říká Laggner. „Chyba leží jednoznačně na rozhodnutí úřadů, a proto je nutné vyvinout protitlak.” Laggner se chce svým hlasem zastat všech restauratérů, hoteliérů, provozovatelů klubu a organizátorů akcí, kteří v současné době všichni zažívají velmi těžké období. Svým hlasitým protestem chce dosáhnout pozitivní změny.

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač. 

Švankmajers disegno interno in der Galerie GASK

       ·   04.03.2024
Collagen, Buchillustrationen, dreidimensionale Objekte, taktile Experimente, Theater- und Filmarbeiten ... Das breite, kreative Spektrum von Jan Švankmajer wird vom 3. März bis zum 4. August in einer umfangreichen Ausstellung im GASK präsentiert, mit der auch