„Festival je letos opravdu bohatý na premiéry a předpremiéry. Každý festivalový den přinese alespoň jednu filmovou novinku, která vznikla v České republice,“ uvádí programový ředitel Peter Badač. Festival v pátek zahájí snímek Svět podle Muchy, který secesního umělce představí v novém a překvapivě aktuálním světle. Jednou z novinek je také film Karel o Karlu Gottovi nebo Tichý společník, film natočený podle novely, která získala cenu Magnesia Litera.

Snímek Tichý společník. Foto: JULIE VRABELOVA.
Z dokumentárních snímků by vám určitě neměl utéct celovečerní dokument Na krev, který vypráví příběh osmé generace loutkařského rodu Kopeckých skrze bratry Rosťu a Vítka Novákovi. Film nám přiblíží dramatickou cestu k naplnění snů o vlastním kamenném divadle i o ambiciózních projektech souboru Cirk La Putyka, a to v kontextu osobního života i toho divadelního. Zajímavou perspektivu nabídne i dokument Češi jsou výborní houbaři, který popisuje klimatickou změnu u nás pohledem mimozemských odborníků.

Snímek Na Krev.
Slibné snímky nás čekají i v nabídce slovenských filmů v sekci ZOOM. Pozornost si jistě zaslouží Trhlina, nejnavštěvovanější film v historii slovenské kinematografie o pátrání po zmizelých pacientech psychiatrie v lesích pohoří Tribeč, nebo snímek Sviňa inspirovaný vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Mimo slovenské snímky bude k vidění i výběr těch německých, které jsou zařazené v sekci Německé kino. Letos je tématem této sekce „30 let bez opony“, takže ve výběru najdeme příběhy, které byly ovlivněny kulisou této nekonečně hranice.
Ze zajímavých snímků je třeba zmínit ještě film Amundsen norského režiséra Espena Sandberga, autora posledního dílu Pirátů z Karibiku. Film o dobrodruhovi Roaldovi Amundsenovi totiž z velké části vznikl v České republice a na plátně se tak objeví třeba i Vojta Kotek.
V soutěži celovečerních hraných nebo animovaných filmů se o Zlatého ledňáčka utká celkem devět snímků a sice Budiž světlo, Hra, Karel, já a ty, Nabarvené ptáče, Punk je hned, Staříci, Tiché doteky, Vlastníci a Žáby bez jazyka. Dále se bude soutěžit o nejlepší dokumentární film, o nejlepší studentský krátkometrážní film a další dvě kategorie jsou v rámci TV a internetové tvorby.

Zlatý ledňáček.
33. ročník festivalu Finále Plzeň poběží od 25. do 30. září a stejně jako v minulých letech zůstává jeho hlavním dějištěm Měšťanská beseda a přilehlé Kopeckého sady.
Rezervace vstupenek i on-line předprodej akreditací je již spuštěn na webu festivalu.