Kulturní průvodce na léto do Prahy i Berlína

Sculpture Line 2022 – sochy opět vyrazí do ulic

Vše plyne a vše se mění. Další ročník sochařského festivalu Sculpture line se uvelebil na náměstích, prostranstvích a zákoutích českých, moravských a evropských měst, aby i v komplikované společenské situaci demonstroval sílu sochařského umění. Jakousi základnou festivalu jsou pražské Vojanovy sady. Hlásí se k tradici, kterou Vojanovy sady jako svobodná galerie pod širým nebem demonstrovaly v časech komunistického režimu. Najdeme zde práce klasiků českého sochařského umění Vladimíra Škody a Jaroslava Róny. Objeví se zde ale i díla nové generace od tvůrců, jako je Miriam Kaminská, Barbora Masaříková, Simona Krausová, Josefina Jonášová a Aneta Filipová.

Galerie Berlínskej model: Welcome in peace…

V Praze se na konci léta odehrají hned dvě paralelní přehlídky umění s mezinárodním přesahem. Od 2. září začíná přehlídka privátních galerií a offspace s názvem SUMO Prague, která programově připomíná berlínský Gallery Weekend, i když v tomto případě program přesahuje následujících šest týdnů.

Před pražskou galerií Berlínskej Model vládne vlídná atmosféra sounáležitosti Foto: archiv

Během druhého zářijového týdne se SUMO začlení do programu většího festivalu Prague Art Week, který navazuje na tradici vídeňského a berlínského týdne umění. Ambice obou přehlídek zaujmout svět umění ilustruje kvalitní program galerií doplněný o účast mezinárodních hostí. Pro návštěvníky z Německa by mohl být zajímavý program, který připravila galerie Berlínskej model ve spolupráci s Anton Janizewski Galerie. Skupinová výstava s názvem „We come in peace – dressed in black, ready to cuddle“ představí mladé progresivní umělce, jako jsou v Berlíně žijící Monika Grabuschniggová, Rebekka Benzenbergová, Constantin Hartenstein či Mary-Audrey Ramirezová.

Martin Janecký a jeho sklenění hvězdáři

Skleněný myslitel i velkolepí hvězdáři se setkávají pod střechou Uměleckoprůmyslového musea. U příležitosti Mezinárodního roku skla 2022 zde totiž probíhá rozsáhlá výstava Martina Janeckého, jednoho z nejlepších sklářských výtvarníků zpracovávajících sklo z volné ruky na světě. Jeho jedinečné plastiky budou v muzeu k vidění až do září. Místo konání: Uměleckoprůmyslové museum v Praze, 19. 5. – 11. 9. 2022.

Kanadsko-česká tvář v Kühlhausu

Mixed media artist David Strauzz žije a tvoří v Praze, kde je rezidentem Pragovka Art District. Strauzz se narodil českým přistěhovalcům v kanadském Ontariu a po studiích a působení v USA (Braintree Street Studios v Allstonu) zakotvil v srdci Evropy, kde navazuje na své kulturní dědictví. V říjnu 2022 se chystá jeho výstava v berlínské galerii Kühlhaus.

Jak se v Berlíně zjevil Enterprise

Budovu Českého centra v Berlíně (dříve československého velvyslanectví) navrhli architekti Věra a Vladimír Machoninovi v roce 1972 a po svém dokončení v roce 1978 dostala stavba přezdívku „vesmírná loď Enterprise“ odkazující na raketoplán, který přistál na „území nikoho“, což je narážka na její futuristickou siluetu a tehdejší umístění v bývalé pustině podél Berlínské zdi.

V budově Českého centra si můžete prohlédnout výstavu Raumschiff Enterprise, která se koná u příležitosti 50. výročí prvního návrhu Machoninových a přibližuje historii i současné fungování budovy.

Sotheby’s a „Velký Maxim Havlíček“

Maxim Havlíček, americko-český výtvarný umělec, žije a tvoří střídavě v Praze a v Los Angeles. Maxim je znám svou tvorbou velkoformátových pláten, expresivních kreseb a mixováním médií a v poslední době se také zaměřuje na NFT instalace. Na výstavě na Janáčkově nábřeží bude kromě velkoformátových děl k vidění autorův dokument No Time Left: The Impact of a Communist Upbringin, který reflektuje jeho vztah k Česku a rozdílnost obou kulturních prostředí.

Karolína Dědková, vedoucí uměleckého výstavního programu v Czech Republic Sotheby’s Int. Realty: „Těší nás, že můžeme v Sotheby’s Int. Realty pravidelně hostit kvalitní autory ze světa současného českého umění. Prezentujeme žijící autory, kteří jsou silnými uměleckými osobnostmi, jsou originální a mají co říct nehledě na obor, v němž tvoří: ať už je to malba, sochařství, fotografie, design, či architektura.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Kulturtipps für Prag und Berlin

Tento příspěvek je součástí červnového vydání tištěného magazínu N&N Czech-German Bookmag. Objednat jej můžete na portálu nakladatelství Albatros.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher