Výstava “Surrealismus a magie” je první komplexní výstavou, která se zaměřuje na zájem surrealistů o magii a mýtu. Francouzský spisovatel André Breton svým Manifestem surrealismu, vydaným v říjnu 1924, založil literární a umělecké hnutí, které se brzy stalo přední mezinárodní avantgardou. V centru surrealismu byl obrat ke světu snu, nevědomí a iracionálna; umělci se ponořili do říše představ o magii. Ve svých dílech čerpali z okultních symbolů a pěstovali si image mága, věštce a alchymisty.
Výstava zahrnuje období od “metafyzické malby” Giorgia de Chirica kolem roku 1915 až po ikonický obraz Maxe Ernsta “Oblékání nevěsty”.
Vedle klíčových děl méně známých umělců, jako jsou Victor Brauner, Enrico Donati, Óscar Domínguez, Wifredo Lam, Wolfgang Paalen, Roland Penrose a Kurt Seligmann, jsou vystavena díla světoznámých malířů, jako Salvador Dalí, Giorgio de Chirico, Max Ernst a René Magritte.
Výstava rovněž zdůrazňuje zásadní přínos žen pro vývoj surrealismu, který se projevil v dílech umělkyň, jako jsou Leonora Carrington, Leonor Fini, Jacqueline Lamba, Kay Sage, Dorothea Tanning a Remedios Varo.
“Koncepce výstavy se mohla opřít o výjimečné sbírky Peggy Guggenheim, která má jednu z nejvýznamnějších kolekcí surrealistického malířství na světě. Četná díla, která Peggy Guggenheim získala během svého mecenášství nad surrealistickým hnutím, živě odrážejí jejich ikonografické výpůjčky z okultní symboliky.” Ortrud Westheiderová, ředitelka Musea Barberini
Díla umělců z 15 zemí představují surrealismus jako globální, nadnárodní hnutí, jehož vliv ve 20. a 30. letech 20. století přesáhl hranice Francie. Zápůjčky pocházejí z více než 50 muzejních a soukromých sbírek, včetně Art Institute of Chicago, Menil Collection v Houstonu, Israel Museum v Jeruzalémě, Museo nacional Thyssen-Bornemisza v Madridu, Metropolitan Museum of Art a Whitney Museum of American Art v New Yorku a Centre Pompidou v Paříži.
Výstava potrvá do 29. ledna 2023