Čechoameričtí mecenáši oživují krásu moravských krojů

Manažerka Monika Vintrlíková žije v Atlantě, architektka a designérka Helena Dařbujánová střídavě v Praze a Hradci Králové a malérečka Marie Švirgová (1936-2022) žila v Lanž­hotu. Co je spojuje? (Nadační fond) Moravská krása.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Mährische Schönheit

Přestože podnikatelku v automobilovém průmyslu v Atlantě a honorární konzulku ve státě Georgia Moniku Vintrlíkovou dělí od rodné jižní Moravy tisíce kilometrů, s manželem Janem na své kořeny nezapomněli. „K úctě k Moravě a všemu, co vybudovali naši předci, jsem byla vedená od rodičů. I můj manžel je v tomto skvělý, takže pořád něco vymýšlíme a budujeme,“ říká podnikatelka. „Když jsme před více než deseti lety odešli podnikat do Spojených států, vyhledali jsme kvůli našim dcerám českou školu a začali s ní spolupracovat,“ ohlíží se Vintrlíková. Dodává, že nezůstalo jen u češtiny. Vintrlíkovi hostí v zámoří české a moravské umělce, přičemž se jejich aktivity postupně rozšířily i do dalších amerických států. 

Před dvěma lety založila spolu s manželem Nadační fond Moravská krása s tím, „aby moravské tradice zůstávaly součástí moderních životů“. Chtějí ukázat, že tradice, dědictví a folkor nejsou něco nudného a nezajímavého, nebo že by dokonce vyšly z módy. Organizují dílny, kde si zájemci napříč generacemi mohou vyzkoušet rozličné folklorní techniky, založili sbírkový fond muzea a neustále jej rozšiřují
o nové exponáty. 

Když hledali pro nadační fond vhodné sídlo, volba padla na sto dvacet let starou, třípatrovou vilu z doby Lichtenštejnů v Břeclavi-Poštorné, dnešní Havlíčkovu vilu. „Návštěvníci jsou okouzleni, protože v Břeclavi není podobný prostor, který by měl takovou atmosféru. Takže máme být opravdu na co pyšní. Ale zároveň neusínáme na vavřínech. Chystáme venkovní rekonstrukci vily a úpravu okolního pozemku. Aby u nás mohly rodiny návštěvníků strávit co nejvíc času,“ dodává Monika Vintrlíková.

Vzduch, slunce a přátelství

Náročnou rekonstrukci svěřili architektce a designérce Heleně Dařbujánové, pro kterou se Moravská krása stala srdcovou záležitostí: „Jak si Češka z Prahy představuje interiér domu pro Moravskou krásu? Těžký, velmi zodpovědný a svým způsobem i úsměvný úkol. Když mi ale po návštěvě zrekonstruo-vané vily volal kamarád Moravák, že se v ní cítil jako v dětství u babičky na prázdninách, že cítil ‚Moravu ve vzduchu‘, měla jsem pocit, jako bych dostala medaili. Protože mým cílem bylo vytvořit interiér plný vzduchu, slunce, tradic a přátelství,“ vysvětluje Dařbujánová. Dodává, že místu pro zázemí nadačního fondu a multifunkčnímu prostoru Havlíčkovy vily, pro nějž navrhla i řadu vnitřních prvků, vládne „jemná a čistá moravská barevnost plná moravské přívětivosti“. 

Foto: Moravská krása

Vintrlíkovi jsou s výsledkem nadmíru spokojeni.„Helenin design je špičkový, práce nadčasová. Hodně cestujeme, takže můžeme porovnávat. Helena promýšlí pracovní souvislosti do detailu, komunikuje s dodavateli a ručí za ně, čehož si velmi ceníme, protože jsme s manželem puntičkáři. S Helenou jsme si okamžitě padli do oka, připravujeme další společné projekty. Jediný problém je, že Helenu nemůžeme naklonovat,“ směje se podnikatelka.

Jablúčka, srdéčka a chrpy

K letošním akcím nadačního fondu patřila výstava Tiáry & Moravský ornament, během níž přes léto ožily prostorné výstavní sály Havlíčkovy vily slavnostními krojovými pokrývkami hlavy z Podluží a Slovácka i pestrobarevnými velkoformátovými ornamenty na dřevě od sedmnácti lidových umělkyň a umělců. 

Mezi nimi je dílo přední lidové malérečky, pětaosmdesátileté Marie Švirgové z Lanžhota. Její podlužácké ornamenty, složené z červených „jablúček“ a srdéček, modrých chrp i zelených hrášků, se objevují nejen na keramice, krojích, zdech vinných sklípků a nově i na kapličce svaté Terezie v centru Kostic na Břeclavsku, ale dost možná že nečekaně i na moderním designu. Tím jsou dřevěná sedátka Heleny Dařbujánové z limitované kolekce nazvané příznačně Moravská krása. 

Nadační fond Moravska krása sídlí v Havlíčkově vile v Břeclavi – Poštorné, kde je pro návštěvníky připravena expozice, jež spojuje tradici s moderním designem, například nábytkem. Autorkou konceptu je architektka a designérka Helena Dařbujánová. 

Renomovaná designérka ostatně v létě přenesla do Prahy něco z toho, co nabízela břeclavská výstava. V souznění s vlastním krédem „Návrat poezie do života skrze design“ uvedla ve svém pražském showroomu na Letné půvabnou výstavu Moravská krása. Kolemjdoucí i návštěvníci obdivovali slavnostní krojové pokrývky hlavy i pracně vyšívanou zástěru. K vidění byly malované a modrotiskové šátky, mašle i zdobené lněné sukně, v nichž by i dnes mohla dělat parádu nejedna žena. Mezi poklady jižní Moravy nechyběla Helenina sedátka z kolekce Moravská krása s barevnými ornamenty Marie Švirgové. Okrojovaná, obdivuhodně vitální dáma dorazila na vernisáž Moravské krásy v Praze osobně a přítomným poodhalila umění lidového ornamentu.

Tento článek vyšel v tištěném magazínu N&N Czech-German Bookmag