Čechoameričtí mecenáši oživují krásu moravských krojů

Manažerka Monika Vintrlíková žije v Atlantě, architektka a designérka Helena Dařbujánová střídavě v Praze a Hradci Králové a malérečka Marie Švirgová (1936-2022) žila v Lanž­hotu. Co je spojuje? (Nadační fond) Moravská krása.

🇩🇪 Sie können diesen Artikel auch auf Deutsch lesen: Mährische Schönheit

Přestože podnikatelku v automobilovém průmyslu v Atlantě a honorární konzulku ve státě Georgia Moniku Vintrlíkovou dělí od rodné jižní Moravy tisíce kilometrů, s manželem Janem na své kořeny nezapomněli. „K úctě k Moravě a všemu, co vybudovali naši předci, jsem byla vedená od rodičů. I můj manžel je v tomto skvělý, takže pořád něco vymýšlíme a budujeme,“ říká podnikatelka. „Když jsme před více než deseti lety odešli podnikat do Spojených států, vyhledali jsme kvůli našim dcerám českou školu a začali s ní spolupracovat,“ ohlíží se Vintrlíková. Dodává, že nezůstalo jen u češtiny. Vintrlíkovi hostí v zámoří české a moravské umělce, přičemž se jejich aktivity postupně rozšířily i do dalších amerických států. 

Před dvěma lety založila spolu s manželem Nadační fond Moravská krása s tím, „aby moravské tradice zůstávaly součástí moderních životů“. Chtějí ukázat, že tradice, dědictví a folkor nejsou něco nudného a nezajímavého, nebo že by dokonce vyšly z módy. Organizují dílny, kde si zájemci napříč generacemi mohou vyzkoušet rozličné folklorní techniky, založili sbírkový fond muzea a neustále jej rozšiřují
o nové exponáty. 

Když hledali pro nadační fond vhodné sídlo, volba padla na sto dvacet let starou, třípatrovou vilu z doby Lichtenštejnů v Břeclavi-Poštorné, dnešní Havlíčkovu vilu. „Návštěvníci jsou okouzleni, protože v Břeclavi není podobný prostor, který by měl takovou atmosféru. Takže máme být opravdu na co pyšní. Ale zároveň neusínáme na vavřínech. Chystáme venkovní rekonstrukci vily a úpravu okolního pozemku. Aby u nás mohly rodiny návštěvníků strávit co nejvíc času,“ dodává Monika Vintrlíková.

Vzduch, slunce a přátelství

Náročnou rekonstrukci svěřili architektce a designérce Heleně Dařbujánové, pro kterou se Moravská krása stala srdcovou záležitostí: „Jak si Češka z Prahy představuje interiér domu pro Moravskou krásu? Těžký, velmi zodpovědný a svým způsobem i úsměvný úkol. Když mi ale po návštěvě zrekonstruo-vané vily volal kamarád Moravák, že se v ní cítil jako v dětství u babičky na prázdninách, že cítil ‚Moravu ve vzduchu‘, měla jsem pocit, jako bych dostala medaili. Protože mým cílem bylo vytvořit interiér plný vzduchu, slunce, tradic a přátelství,“ vysvětluje Dařbujánová. Dodává, že místu pro zázemí nadačního fondu a multifunkčnímu prostoru Havlíčkovy vily, pro nějž navrhla i řadu vnitřních prvků, vládne „jemná a čistá moravská barevnost plná moravské přívětivosti“. 

Foto: Moravská krása

Vintrlíkovi jsou s výsledkem nadmíru spokojeni.„Helenin design je špičkový, práce nadčasová. Hodně cestujeme, takže můžeme porovnávat. Helena promýšlí pracovní souvislosti do detailu, komunikuje s dodavateli a ručí za ně, čehož si velmi ceníme, protože jsme s manželem puntičkáři. S Helenou jsme si okamžitě padli do oka, připravujeme další společné projekty. Jediný problém je, že Helenu nemůžeme naklonovat,“ směje se podnikatelka.

Jablúčka, srdéčka a chrpy

K letošním akcím nadačního fondu patřila výstava Tiáry & Moravský ornament, během níž přes léto ožily prostorné výstavní sály Havlíčkovy vily slavnostními krojovými pokrývkami hlavy z Podluží a Slovácka i pestrobarevnými velkoformátovými ornamenty na dřevě od sedmnácti lidových umělkyň a umělců. 

Mezi nimi je dílo přední lidové malérečky, pětaosmdesátileté Marie Švirgové z Lanžhota. Její podlužácké ornamenty, složené z červených „jablúček“ a srdéček, modrých chrp i zelených hrášků, se objevují nejen na keramice, krojích, zdech vinných sklípků a nově i na kapličce svaté Terezie v centru Kostic na Břeclavsku, ale dost možná že nečekaně i na moderním designu. Tím jsou dřevěná sedátka Heleny Dařbujánové z limitované kolekce nazvané příznačně Moravská krása. 

Nadační fond Moravska krása sídlí v Havlíčkově vile v Břeclavi – Poštorné, kde je pro návštěvníky připravena expozice, jež spojuje tradici s moderním designem, například nábytkem. Autorkou konceptu je architektka a designérka Helena Dařbujánová. 

Renomovaná designérka ostatně v létě přenesla do Prahy něco z toho, co nabízela břeclavská výstava. V souznění s vlastním krédem „Návrat poezie do života skrze design“ uvedla ve svém pražském showroomu na Letné půvabnou výstavu Moravská krása. Kolemjdoucí i návštěvníci obdivovali slavnostní krojové pokrývky hlavy i pracně vyšívanou zástěru. K vidění byly malované a modrotiskové šátky, mašle i zdobené lněné sukně, v nichž by i dnes mohla dělat parádu nejedna žena. Mezi poklady jižní Moravy nechyběla Helenina sedátka z kolekce Moravská krása s barevnými ornamenty Marie Švirgové. Okrojovaná, obdivuhodně vitální dáma dorazila na vernisáž Moravské krásy v Praze osobně a přítomným poodhalila umění lidového ornamentu.

Tento článek vyšel v tištěném magazínu N&N Czech-German Bookmag

Lucie Drahoňovská

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Boeckl a Kokoscha: skutečná rivalita?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, stojící naproti ikonické vídeňské secesní stanici metra Karlsplatz Otto Wagnera a Josepha Marii Olbricha, přichází aktuálně s výstavou „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Rivalita”. Nabízí přibližně stovku děl na papíře ze sbírek Albertiny.

Zrnko, které spojuje svět

       ·   20.02.2024
To je káva Dallmayr, synonym pro kvalitu a nadstandardní servis. Milovníky kávy spojuje tento lahodný nápoj po celém světě více než 300 let.

Znásilněná Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, víš že já agresivní nejsem. Ale kdyby přede mnou teď stál režisér, nevím, co bych s ním udělala," vyhlásila Johanna deset minut po začátku premíéry Rusalky ve Státní opeře Unter den Linden v Berlíně.

Aktuálně na německém webu

Boeckl und Kokoscha: Eine wahre Rivalität?

       ·   27.02.2024
Albertina Modern, die sich direkt gegenüber der ikonischen Wiener Jugendstil-U-Bahn-Station Karlsplatz von Otto Wagner und Joseph Maria Olbrich befindet, bringt aktuell in ihren Untergeschoss-Sälen die Schau „Herbert Boeckl – Oskar Kokoschka. Eine Rivalität.“ Darin präsentiert

Vergewaltigte Rusalka

       ·   16.02.2024
"Danuš, du weißt, dass ich nicht aggressiv bin. Aber wenn der Regisseur jetzt vor mir stünde, wüsste ich nicht, was ich mit ihm machen würde", erklärte Johanna zehn Minuten nach Beginn der Premiere von Rusalka