Německo aktuálně: Praha je riziková

Jelikož má Česká republika více koronavirových případů než kdykoli předtím a hlavní město Praha se stalo hotspotem onemocnění, prohlásil dnes večer německý Robert Koch Institut Prahu za rizikovou oblast. Co to pro cestující z Německa do Prahy znamená?

Německé Ministerstvo zahraničních věcí právě vydalo prohlášení, že klasifikuje Prahu jako rizikovou oblast. Ministerstvo nedoporučuje „zbytečné turistické výlety“ do hlavního města a jako důvod uvádí zvyšující se počet koronoavirových případů v několika obcích v zemi. Postižena je zejména Praha. Zde byla hranice 50 nových infekcí na 100 000 obyvatel překročena během sedmi dnů. Cestující, kteří se vracejí z Prahy do Německa, musí podstoupit test a v případě potřeby jít do karantény.

Rázné kroky, s jakými Češi na jaře zavedli ochranná opatření, byly často citovaným příkladem. Již v polovině března byla v zemi stanovena povinnost nosit ochranu úst a nosů na veřejných místech a Česká republika jako jedna z prvních zemí v Evropě uzavřela své státní hranice. Kolektivní šití masek symbolizovalo, jak disciplinovaně a solidárně přijali Češi veškerá omezení, o protestech či vzpourách nebylo slyšet nic. Jak rychle ale opatrnost přišla, tak rychle se vypařila.

Nezapomenutelný zůstane okamžik, kdy 1. července oslavilo zhruba 2 000 obyvatel Prahy konec omezení souvisejících s pandemií v České republice: jídlem, pitím a zpěvem u více než 500 metrů dlouhého stolu na Karlově mostě. Tyto obrázky obletěly svět, a přiznám se, mnoho Berlíňanů, ještě stále sužováno opatřeními, Praze závidělo. Byla tato radost předčasná? To je otázka, kterou si dnes klade nejeden milovník Prahy. „Je to druh oslavy života,” řekl organizátor hostiny Ondřej Kobza jedné zahraniční televizní stanici. Oslavil nejen zrušení požadavků na nošení masek ve veřejné dopravě, ale i znovuotevření pražských hospod. 

Z bývalého ukázkového žáka se stává uličník a Světová zdravotnická organizace (WHO) zdvihá výstražný prst. Situace v České republice je „znepokojivá“, uvedla v úterý její česká pobočka. Neexistuje žádná alternativa k testování, sledování a izolaci.

Za poslední dva měsíce zaznamenal počet infekcí v České republice pouze jeden směr: strmý vzestup. Česká republika s přibližně 10,5 miliony obyvatel má asi polovinu aktivních případů (necelých 8 700) ve srovnání s Německem (17 300), to má však 83 milionů obyvatel. Hotspotem je hlavní město Praha, kde za posledních sedm dní došlo k 74 novým infekcím na 100 000 obyvatel. Pokud je tento sedmidenní výskyt vyšší než 50 na 100 000 obyvatel v určité oblasti, mohou jej německé spolkové orgány prohlásit za rizikovou oblast.

Cestující, kteří se vracejí z Prahy do Německa, musí od zítřka podstoupit koronavirový test a v případě potřeby jít do karantény. Více info najdete zde.

Nejčtenější v kategorii Society