Není nutno nezpívat

V Itálii si zpívali sousedé z balkónů, ve Španělsku policisté na ulicích, někde se tleská a i my se podle slov pana Svěráka ve svízelných dobách uchylujeme k písničkám. Jinak tomu není ani v době koronavirové pandemie, a tak dnes ve 12:30 zazněla v českých domácnostech, z televizí i rádií, z balkónů, zahrad i francouzských oken píseň Není nutno.

Text písně jasně říká, že nemusí být přímo veselo, ale v žádném případě nesmí být smutno, natož aby se brečelo. Jedno však nutno je! Je nutno poděkovat všem, kteří musí být mimo karanténu a svojí prací pomáhat nám všem. Je nutno poděkovat lékařům, sestřičkám, hasičům, řidičům, lékárníkům, prodavačům a všem dalším.

“Lidé sedí ve svých obývácích, sledují zprávy o počtu mrtvých a nakažených. Chtěli bychom vykřesat vlnu jedné velké kolektivní energie, kdy v jeden moment bude třeba milion lidí zpívat jednu píseň. Pro radost, pro povzbuzení a pro ty tam venku, kteří se starají. Stejně jako se šíří virus, šíří se i smutek. Rádi bychom si tímto happeningem vstříkli do žil vakcínu, která způsobí pocit sounáležitosti,” říká kavárník Ondřej Kobza za spolek Piána na ulici, který akci organizuje.

Mimo jiné jsme byli svědky nezvyklého pojetí písně, protože Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř ji hráli sice společně, ale každý ze svého domova. Díky technologiím však bylo možné spojit nejen tyto dva umělce, ale i celý národ.

Celý stream si můžete pustit tady:

https://www.youtube.com/watch?v=DYCZHWYgIbY

Připojili jste se dnes ke Zdeňkovi Svěrákovi a Jaroslavu Uhlířovi? Podělte se o videa a fotky s hashtagem #neninutnonezpivat #zpivajicikarantena a sdílejte radost i poté.

Více o happeningu najdete tady.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Horní Franky otevřely zvláštní koncertní sál. Je v podzemí jako bunkr a zdobí jej plastika s motivem exploze

V historické vile hudebního centra Haus Marteau v hornofranckém Lichtenbergu se letos na podzim otevřel podzemní koncertní sál a zkušebna. Nepojme sice ani stovku návštěvníků, svým architektonickým ztvárněním však předčí mnohé výrazně větší sály nejen v Německu. Nejvíc se vymyká paradoxně tím, že je zvenku v podstatě nepostřehnutelný.
Wikimedia Dirk Ingo Franke
Přečtěte si

Neues Ufer, Hauptstrasse a  Bowieho byt v prvním patře vlevo

Neues Ufer – bar, kam chodil David Bowie s Iggy Popem. Vždy jsem chtěl zajít, ale až teprve před pěti lety tam byl poprvé. Hauptstrasse 157, Schöneberg. Zas tam sedím a pozoruji starý závěs a mozaiku na zemi, jako bych se propadal ne do 70. let, ale padesátých, ještě před vybudováním Zdi, která odtud nebyla daleko. David Bowie do těchto míst – bydlel jen o pár metrů dál, v Hauptstrasse 155 – přijíždí na konci roku 1976, trochu unaven z velkých metropolí a neustálého cestování, nepatrně se ztratit.
Přečtěte si

Politicky nekorektní Louskáček. Berlínský státní balet stáhl adventní hit z programu

K adventu neodmyslitelně patří baletní představení Louskáček – Vánoční příběh, které bývá beznadějně vyprodané měsíce dopředu. Pohádku o oživlé hračce a zlém Myším králi ovšem na programu Berlínského Státního baletu letos nenajdete. Opulentní nastudování z roku 2013 v choreografii Vasilije Medveděva a Yuriho Burlaky za 1,5 milionu eur zůstane v depozitáři. Je prý totiž politicky nekorektní.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign