Oblíbené berlínské parky

Ať jsi milovníkem knih, sportovcem nebo se chceš jen opalovat — v berlínských parcích si přijdeš i ty na své.

Berlín má přes 2 500 parků a veřejných zelených ploch, které nabízejí spoustu oáz pro klid a odpočinek. Které parky nás okouzlují nejvíce?

1. Tempelhofer Feld
I přes velký odpor veřejnosti politici to nejkultovnější letiště v Německu v roce 2008 zavřeli a doposud nevědí, co s ním. Za to Berlíňané v tom mají jasno — oživili ho po svém. Na rozsáhlé ploše je nejen místo na opalování, ale Tempelhofer Feld je počas celého roku oblíbeným centrem pro cyklisty, běžce, kite surfaře, bruslaře, pouštěče draků. K tomu mini golf, včelí úly, piknik, dětské kočárky, zamilovaní, babička s pejskem… že se investoři už o pozemky perou asi zmiňovat nemusím. Kolik petic ještě budeme muset proti tomu podepisovat?

tempelhoferheld-berlínské-parky-2

2. Görlitzer Park
Nazýván „Görli“ je neporazitelný z hlediska kulturní rozmanitosti, protože se zde setkává celý Kreuzberg! V „multi-kulti“ parku zve k relaxaci spousta posezení, živá hudba a představení všeho druhu. V okolí je tolik restaurací a občerstvení, že piknikový koš zde nebudeš potřebovat.

görlitzer-park-berlínské-parky

3. Schlosspark Charlottenburg
Jeden z nejstarších parků v Berlíně potěší svými 55 hektary nejen všechny milovníky historické zahradní architektury. Vzniknul v roce 1697 jako první barokní zahrada v Německu. V zadní části pak najdeš rybníky, příkopy a trávníky, které vyloženě vyzývají k pikniku či šlofíčku na slunci.

Schlosspark-Charlottenburg-berlínské-parky

4. Viktoria Park
Nejvyšší „hora“ v centru Berlína o výšce 66 metrů a kaskádovitý vodopád, to je Viktoriapark. Pro dospělé oblíbená pivní zahrada Golgoth a restaurace Tomasa, která je známa svou výbornou snídaní, pro děti miniaturní zvířecí park. Atmosféra je přátelská a příjemná a je jedno, z kterého Kiezu a jaké barvy pleti návštěvníci přicházejí.

victoria-park-berlínské-parky

5. Tiergarten
Hodně vody, spousta zeleně — se 210 hektary je Tiergarten druhý největší park v Berlíně.
Původně vytvořený jako lovecký areál pro pruského krále Friedricha II. (nazývaného Starý Fritz). Dnes jsou zde krásná zákoutí, jako například růžová zahrada, pomník pruské královny, anglická zahrada s čajovnou, kde se konají v létě koncerty. Nadevše oblíbené je Cafe am Neuen See, kde si můžeš také půjčit loďky. Důležité vědět… od roku 2012 zde platí generální zákaz grilování, protože návštěvníci i přes různé výzvy, neuklízeli svůj odpad.

Tiergarten-berlínské-parky

Kde je možné v Berlíně grilovat na veřejných prostranstvích najdeš na této interaktivní mapě: www.travelcircus.de/urlaubsziele/grillen-berlin

Text Danuše Siering

Mohlo by vás zajímat

Nejčtenější v kategorii Society