Pro české fanoušky německého filmu: Das Filmfest bude letos online a pro některé i zdarma

Česká kina svým divákům každý rok v rámci festivalu Das Filmfest představují to nejlepší z německy mluvených filmů. Koronavirová krize však narušila mnoho tradic, filmové festivaly nevyjímaje. A organizátorům festivalu nezbývá než se přizpůsobit. Od pondělí 8. února nás proto čeká mimořádná online edice festivalu Das Filmfest, která nabídne výběr z filmové tvorby Německa, Rakouska a Švýcarska. Organizátoři slibují „humor, prvky experimentální tvorby i celospolečenská témata“.

Festival německy mluvených filmů, který probíhá tradičně na podzim v pražských kinech Lucerna, Atlas, Edison Filmhub a v brněnském Kině Art, byl v roce 2020 zrušen. Jeho organizátoři se letos rozhodli loňský rok fanouškům vynahradit a připravili komorní verzi festivalu, která proběhne kompletně online na české platformě DAFilms.cz. Od 8. do 14. února tam bude k vidění sedm vybraných snímků z aktuální německé, rakouské a švýcarské produkce.

Oceněné i experimentální

Festival odstartuje rakouské drama Oskar a Lili (Ein bisschen bleiben wir noch), které kombinuje problematiku pěstounské péče se životem uprchlíků. Dětský pohled na složitý dospělý svět i hořkosladký nádech celého příběhu získaly snímku diváckou cenu na Filmfestivalu Max Ophüls Preis.

Pokud jste fanoušky experimentálního filmu, neměl by vám uniknout snímek Ruch a šum venkova (Landrauschen), jehož protagonisty jsou amatérští herci mluvící různými dialekty. Příběh, který se odehrává v bavorsko-švábské vesnici, vznikl pouze na základě osnovy scénáře, jejímž cílem bylo umožnit hercům improvizovat, a filmu tak dodat patřičnou autenticitu. Zda se to tvůrcům povedlo, se budete moct přesvědčit po celou dobu festivalu, kdy bude tento snímek k dispozici.

Prvních sto zdarma

Festival bude 14. února uzavírat vtipný a svižný německý film Téměř dokonalá tajemství (Das perfekte Geheimnis). Jeho představitelé se v rámci nevinné hry na večírku rozhodnou s ostatními sdílet příchozí hovory a zprávy ze svých mobilních telefonů. To, co začalo jako zábava, však brzy přináší nepříjemnosti a na povrch vyplouvají tajemství, která nechceme sdílet ani s nejbližšími přáteli.

Každý ze sedmi německy mluvených filmů bude k vidění vždy 48 hodin, počínaje časem projekce uvedeném v programu. Jedinou výjimkou je snímek Ruch a šum venkova, který si budete moct pustit po celý týden. Všechny filmy budou uváděny v originále s českými a anglickými titulky, prvních 100 diváků je navíc může zhlédnout zdarma. Ostatní potom za online vstupenku zaplatí 99 korun. Pořadateli festivalu jsou Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v PrazeŠvýcarské velvyslanectví.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Festival Jihlava zahájil dokumentem o Zuzaně Čaputové 

       ·   28.10.2024
Desetidenní Festival dokumentárních filmů Jihlava zahájil premiérou filmu o bývalé slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, který opakovaně plní sály. Nemenší zájem vzbuzuje i snímek Filipa Remundy studující ruskou společnost či dokument o válečném zpravodaji na Ukrajině

Designér Miro Pištěk: Přítomnost je inspirací

       ·   24.10.2024
Celá desetiletí navrhuje Miro Pištěk designový nábytek pro golfové kluby a hotely. Není proto divu, že se jeho útulný ateliér nachází mezi loretánskými domky golfového klubu Pyšely. Tam se s ním setkala jeho dcera Kiki.

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Aktuálně na německém webu

Designer Miro Pistek: Gegenwart als Inspirationsquelle

       ·   24.10.2024
Seit Jahrzehnten entwirft und gestaltet Miro Pištěk Ideen für Unternehmen, Institutionen und Golfclubs. Es ist kein Zufall, dass sich sein gemütliches Atelier inmitten der Loreta-Häuser des Golfclubs Pyšely befindet. Dort hat ihn auch

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag