Pro české fanoušky německého filmu: Das Filmfest bude letos online a pro některé i zdarma

Česká kina svým divákům každý rok v rámci festivalu Das Filmfest představují to nejlepší z německy mluvených filmů. Koronavirová krize však narušila mnoho tradic, filmové festivaly nevyjímaje. A organizátorům festivalu nezbývá než se přizpůsobit. Od pondělí 8. února nás proto čeká mimořádná online edice festivalu Das Filmfest, která nabídne výběr z filmové tvorby Německa, Rakouska a Švýcarska. Organizátoři slibují „humor, prvky experimentální tvorby i celospolečenská témata“.

Festival německy mluvených filmů, který probíhá tradičně na podzim v pražských kinech Lucerna, Atlas, Edison Filmhub a v brněnském Kině Art, byl v roce 2020 zrušen. Jeho organizátoři se letos rozhodli loňský rok fanouškům vynahradit a připravili komorní verzi festivalu, která proběhne kompletně online na české platformě DAFilms.cz. Od 8. do 14. února tam bude k vidění sedm vybraných snímků z aktuální německé, rakouské a švýcarské produkce.

Oceněné i experimentální

Festival odstartuje rakouské drama Oskar a Lili (Ein bisschen bleiben wir noch), které kombinuje problematiku pěstounské péče se životem uprchlíků. Dětský pohled na složitý dospělý svět i hořkosladký nádech celého příběhu získaly snímku diváckou cenu na Filmfestivalu Max Ophüls Preis.

Pokud jste fanoušky experimentálního filmu, neměl by vám uniknout snímek Ruch a šum venkova (Landrauschen), jehož protagonisty jsou amatérští herci mluvící různými dialekty. Příběh, který se odehrává v bavorsko-švábské vesnici, vznikl pouze na základě osnovy scénáře, jejímž cílem bylo umožnit hercům improvizovat, a filmu tak dodat patřičnou autenticitu. Zda se to tvůrcům povedlo, se budete moct přesvědčit po celou dobu festivalu, kdy bude tento snímek k dispozici.

Prvních sto zdarma

Festival bude 14. února uzavírat vtipný a svižný německý film Téměř dokonalá tajemství (Das perfekte Geheimnis). Jeho představitelé se v rámci nevinné hry na večírku rozhodnou s ostatními sdílet příchozí hovory a zprávy ze svých mobilních telefonů. To, co začalo jako zábava, však brzy přináší nepříjemnosti a na povrch vyplouvají tajemství, která nechceme sdílet ani s nejbližšími přáteli.

Každý ze sedmi německy mluvených filmů bude k vidění vždy 48 hodin, počínaje časem projekce uvedeném v programu. Jedinou výjimkou je snímek Ruch a šum venkova, který si budete moct pustit po celý týden. Všechny filmy budou uváděny v originále s českými a anglickými titulky, prvních 100 diváků je navíc může zhlédnout zdarma. Ostatní potom za online vstupenku zaplatí 99 korun. Pořadateli festivalu jsou Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum v PrazeŠvýcarské velvyslanectví.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign