Proč je v bývalém východním Německu mnohem méně koronavirových onemocnění než v západní části?

Mapy s počty koronavirové infekce trochu připomínají starý obraz bývalého rozděleného Německa. Na východě jsou téměř všechny oblasti světlé barvy, na západě má naopak mnoho okresů tmavší a hrozivější barvy. Bývalá hranice se dá lehce rozpoznat.

Zdroj: Robert Koch-Institut: COVID-19-Dashboard.

S výjimkou několika hotspotů prošlo krizí 5 zemí bývalého východního Německa zatím s nízkými počty nákaz. Co dělá Sasko, Sasko-Anhaltsko, Durynsko, Braniborsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko jinak, než 11 ostatních spolkových zemí? 

Proč měly země bývalého východního Německa od počátku pandemie nižší počet onemocnění než západní část země, nad tím si láme hlavu řada vědců. Panuje však jedna shoda – důvody se přesně neví. Často se spekuluje o starším obyvatelstvu, které není tak mobilní nebo o menší kupní síle, takže lidé až tak moc necestují. Jedním z často citovaných možných důvodů je očkování obyvatelstva proti tuberkulóze, které na rozdíl od západního Německa bylo ve východním bloku povinné. Portál RP Online uvedl, že očkování proti tuberkulóze může imunizovat proti koronaviru. Tato teorie není zatím potvrzena, ale pravdou je, že očkování proti tuberkulóze bylo v bývalém NDR povinně zavedeno v roce 1951 a všem novorozencům bylo podáno třetí den života a ještě jednou o dva roky později. Ve staré SRN neexistovalo žádné zákonné „povinné očkování“, pouze dobrovolné, a proto se odhaduje, že od poloviny padesátých let bylo proti tuberkulóze očkováno pouze jedno z pěti západoněmeckých dětí.

Nepochybné ale je, že naprosto nejnižší počet koronavirových onemocnění od počátku pandemie až do dneška má oblast okolo Severního Baltu, Meklenbursko-Přední Pomořansko. Při počtu

1 608 000 obyvatel bylo 20. 10. hlášeno 14 nových nakažených při celkovém aktuálním počtu 1 726 nemocných. „Jak jste zvládli udržet počet infekcí tak nízký,” zeptal se Der Tagesspiegel starosty města Rostock Clause Madsena. Rodák z Dánska odpověděl: 

„Jsme nesmírně důslední a jednali jsme rychle. Na začátku pandemie jsme testovali více než ostatní, a to i proti doporučení jiných úřadů. Rychle jsme zavřeli školy, dokázali jsme doposud vysledovat každý řetězec infekce. Přesunuli jsme zaměstnance z úřadu zeleně do zdravotnického oddělení. Co z toho mám, když je trávník v parku pěkně posekaný, ale je tam zákaz vycházení? V tuto chvíli se daň z podnikání nekontroluje. Je třeba stanovit priority. Možná je to DáN&Nbsp;ve mně, kdo říká: Lepší je uskutečnit 80 procent, než plánovat 100 procent. Nedávno jsme měli případ korony v jedné škole. Během 36 hodin jsme otestovali 800 studentů a učitelů, poslali je do karantény a zkontrolovali, zda ji skutečně dodržují.”

Claus Madsen, foto: Ostsee Zeitung.

K 19. říjnu bylo v Německu celkem 80 396 lidí nakažených koronavirovou infekcí; to představuje 0,097 procent obyvatelstva.

Mohlo by vás zajímat

David Horák
Přečtěte si

Aktivisté před ambasádou rozmlátili rouru s nápisem Nord Stream 2 a pohovořili s německým velvyslancem v Praze

Výstavba ruského plynovodu Nord Stream 2 na jedné straně a neochota pomoci Ruskem ohrožené Ukrajině na straně druhé. Tyto postoje ve čtvrtek vyčetli Německu čeští aktivisté. Před budovou německého velvyslanectví vystavili figurínu ruského vůdce Vladimira Putina na zlatém záchodě, a rozmlátili palicemi rekvizitu představující zmíněný ruský plynovod. Německého velvyslance, který za nimi přišel, upozornili na důležitost jednotného postoje demokratického světa tváří v tvář nejnovější ruské hrozbě a poukázali na skutečnost, že k jeho zaujetí už Německu nezbývá mnoho času.
Přečtěte si

Změnu státního financování z ledna 2020 odnášejí hlavně speciální školy

Některé speciální školy odmítají děti s těžkými zdravotními hendikepy vzdělávat, jiné požadují od rodičů, aby svému dítěti sami zajistili osobního asistenta, další zvyšují školné. Negativní dopady novely z dílny Babišova kabinetu z ledna 2020 o změně státního financování tak už téměř dva roky odnášejí především ti nejzranitelnější. Přinášíme rozhovor s Dagmar Herrmannovou, odbornicí na vzdělávání dětí s kombinovaným postižením a ředitelkou speciálního centra Smiling Crocodile, které se už deset let zaměřuje na vzdělávání a péči o děti s tím nejtěžším postižením.

Nejčtenější v kategorii Society