Proč je v bývalém východním Německu mnohem méně koronavirových onemocnění než v západní části?

Mapy s počty koronavirové infekce trochu připomínají starý obraz bývalého rozděleného Německa. Na východě jsou téměř všechny oblasti světlé barvy, na západě má naopak mnoho okresů tmavší a hrozivější barvy. Bývalá hranice se dá lehce rozpoznat.

Zdroj: Robert Koch-Institut: COVID-19-Dashboard.

S výjimkou několika hotspotů prošlo krizí 5 zemí bývalého východního Německa zatím s nízkými počty nákaz. Co dělá Sasko, Sasko-Anhaltsko, Durynsko, Braniborsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko jinak, než 11 ostatních spolkových zemí? 

Proč měly země bývalého východního Německa od počátku pandemie nižší počet onemocnění než západní část země, nad tím si láme hlavu řada vědců. Panuje však jedna shoda – důvody se přesně neví. Často se spekuluje o starším obyvatelstvu, které není tak mobilní nebo o menší kupní síle, takže lidé až tak moc necestují. Jedním z často citovaných možných důvodů je očkování obyvatelstva proti tuberkulóze, které na rozdíl od západního Německa bylo ve východním bloku povinné. Portál RP Online uvedl, že očkování proti tuberkulóze může imunizovat proti koronaviru. Tato teorie není zatím potvrzena, ale pravdou je, že očkování proti tuberkulóze bylo v bývalém NDR povinně zavedeno v roce 1951 a všem novorozencům bylo podáno třetí den života a ještě jednou o dva roky později. Ve staré SRN neexistovalo žádné zákonné „povinné očkování“, pouze dobrovolné, a proto se odhaduje, že od poloviny padesátých let bylo proti tuberkulóze očkováno pouze jedno z pěti západoněmeckých dětí.

Nepochybné ale je, že naprosto nejnižší počet koronavirových onemocnění od počátku pandemie až do dneška má oblast okolo Severního Baltu, Meklenbursko-Přední Pomořansko. Při počtu

1 608 000 obyvatel bylo 20. 10. hlášeno 14 nových nakažených při celkovém aktuálním počtu 1 726 nemocných. „Jak jste zvládli udržet počet infekcí tak nízký,” zeptal se Der Tagesspiegel starosty města Rostock Clause Madsena. Rodák z Dánska odpověděl: 

„Jsme nesmírně důslední a jednali jsme rychle. Na začátku pandemie jsme testovali více než ostatní, a to i proti doporučení jiných úřadů. Rychle jsme zavřeli školy, dokázali jsme doposud vysledovat každý řetězec infekce. Přesunuli jsme zaměstnance z úřadu zeleně do zdravotnického oddělení. Co z toho mám, když je trávník v parku pěkně posekaný, ale je tam zákaz vycházení? V tuto chvíli se daň z podnikání nekontroluje. Je třeba stanovit priority. Možná je to DáN&Nbsp;ve mně, kdo říká: Lepší je uskutečnit 80 procent, než plánovat 100 procent. Nedávno jsme měli případ korony v jedné škole. Během 36 hodin jsme otestovali 800 studentů a učitelů, poslali je do karantény a zkontrolovali, zda ji skutečně dodržují.”

Claus Madsen, foto: Ostsee Zeitung.

K 19. říjnu bylo v Německu celkem 80 396 lidí nakažených koronavirovou infekcí; to představuje 0,097 procent obyvatelstva.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Jak porozumět Čechům? Projekt Some Like It Czech sází na film a daří se mu!

Už jste se někdy snažili svým zahraničním přátelům přiblížit specifika české nátury, ale neúspěšně? Nebo jste jim pustili svůj oblíbený český film, jehož zlidovělé scény však zůstaly bez odezvy? Vezměte je příště na některou z projekcí Some Like It Czech, nového projektu pro expaty, který specifika naší kultury představuje právě skrze české filmové perly!
Přečtěte si

Berlín otevřel nové letiště. Odbavuje i čtyři hodiny

Berlín po 16 letech výstavby otevřel během lockdownu své nové letiště známé pod označením BER. První zkušenost cestujících s ním je ovšem bídná. Chystáte-li se z něj letět v době berlínských prázdnin či svátků, na odbavení si v souladu s doporučením Lufthansy vyhraďte raději čtyři hodiny. Budou se vám hodit.

Nejčtenější v kategorii Society