Raffael a Rembrandt – Berlín a Praha

Otevři dveře své duše, protože tam najdeš sám sebe. Skrze umění, skrze minulost, která je biblí poznání. Berlín a Praha zvou na zásadní výstavy roku – v netradičních fúzích, v excelentním pojetí, prostřednictvím základních pilířů výtvarného umění vůbec – na Raffaela v Berlíně a na Rembrandta v Praze.

Setkání pěti Madon v Berlíně

6. dubna 1520 se narodil jeden z nejdůležitějších umělců italské renesance Raffael Sanzio da Urbino. K 500. výročí jeho úmrtí se koná v Berlíně neobvyklé randez-vous. Pět Madon z různých sbírek, které nikdy nebyly spolu vystavené, se na chvíli nacházejí pod jednou střechou – v Berliner Gemäldegalerie.  Raffael byl od jedenácti let sirotek. Možná právě proto jsou jeho Madony tak plné lásky a něhy. Tyto fotografie jsou dobře známé, viděli jsme je už na všech možných místech mnohokrát. Ale mít šanci vidět je na vlastní oči by jste si neměli nechat ujít, tuto společnost tak brzy v této sestavě znovu neuvidíte. Výstava běží do 26. dubna. Více info ZDE

Na výstavu se můžete vydat také s CK Umělecký klub – více info ZDE

Jsem sen upředený z šerosvitu

Sedím u dřevěného stolu, v tichém a bezpečném prostoru pod točitým schodištěm, které zpívá dle toho, jak se vítr opírá do střechy osiřelého domu. Jsem v osamění hmotných bytostí, avšak přesycen duchovními prvky…tak silně, že o tom musím psát do knih, aby má duše tou tíhou nezkolabovala. Tenké pramínky světla odvážně vstupují do domu. Přes vysoká okna a jejich mřížovité odění. Pomíjivý stav a přitom tak věčný. Co tady děláme? Kde jsme, kde máme být? Nebo jsme přesně tam, kde být máme? Kontemplace…to je to slovo, které vyjadřují Rembrandtova díla. Obrazy plné hlubokých kompozic a těžkých myšlenek. Obrazy na hraně dokonalosti, fascinace a zlomových postupů tvorby, které odstartovaly novou dimenzi ve výtvarném umění. Šerosvit jako odrazový můstek do tajemných zákoutí těch, kterým daly obrazy nesmrtelnost.

Pražská výstava Rembrandt: Portrét člověka je excelentním počinem Národní galerie a vrcholem její letošní výstavní sezóny. Startuje 17. dubna v Paláci Kinských a hlavní roli bude hrát dramatický portrét Učence ve studovně – neznámého starce v jeho duchovním rozjímání. Výstavní projekt se v několika provázaných kapitolách pokusí nahlédnout na téma poznání a učenosti, rozjímání a intimity z odlišných úhlů pohledu – od umělcových počátků a časných prací v kontextu tohoto tématu, přes vzrůstající popularitu v Amsterdamu v třicátých letech 17. století, až po relevantní práce žáků i současníků a moderní pochopení Rembrandtova díla. Zásadní výstava vznikla mimo jiné k příležitosti 350. výročí úmrtí tohoto klíčového nizozemského umělce, který svým počinem otřásl dosavadní výtvarnou scénou. Potrvá do 30. srpna, tak si ji nenechte ujít! Více info ZDE

Berlín připravila: Danuše Siering
Prahu připravila: Barbora Vojtová

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Na Halloween se Berlín představil zájemcům v ponurém světle

Blíží se 31. říjen a Berlíňané se opět připravují na Halloween. Letos je ale všechno trochu jinak, čarodějnice, upíři a duchové nemohou slavit tak bouřlivě a přecházet z domu do domu jako v předchozích letech. I tento Halloween se však v Berlíně budou konat akce odkazující na tento původně keltský lidový svátek. Průmysl cestovního ruchu má pro tuto příležitost připravené vyprávění o masovém vrahovi, ale i prohlídku někdejších popravišť a dějišť honů na čarodějnice.
Shutterstock
Přečtěte si

Východ Německa po dekády ozdravuje zemědělskou krajinu, Česko s tím teprve začíná

Na mnoha místech vysychají studny a přibývají celé obce či chatové osady bez vody. Krajina ji kvůli devastaci z minulého století dodnes nedokáže v dostatečné míře zadržovat. Porovnání s východem Německa, jejž poznamenaly podobné dramatické zásahy do krajiny jako u nás, však ukazuje na poměrně rozdílný přístup v obou zemích. Zatímco v Česku se k citlivému hospodaření teprve odhodláváme, v Německu už někdejší velkopodniky rozdělují na menší hospodářství , čímž urychlují návrat k rozmanité zemědělské krajině.
Přečtěte si

Řezbářským uměním českých betlémářů se chlubil i komunistický režim

Betlémy zdobí v čase vánočním domácnosti a svatostánky po celém světě. Ve světě se tento fenomén datuje do osmého století. Jejich rozšíření přišlo do českých zemí o tisíc let později, sahá až na přelom 17. a 18. století. Které betlémy jsou tedy v Čechách a na Moravě, nejstarší, technicky nejdokonalejší a také největší?

Nejčtenější v kategorii Society