Raffael a Rembrandt – Berlín a Praha

Otevři dveře své duše, protože tam najdeš sám sebe. Skrze umění, skrze minulost, která je biblí poznání. Berlín a Praha zvou na zásadní výstavy roku – v netradičních fúzích, v excelentním pojetí, prostřednictvím základních pilířů výtvarného umění vůbec – na Raffaela v Berlíně a na Rembrandta v Praze.

Setkání pěti Madon v Berlíně

6. dubna 1520 se narodil jeden z nejdůležitějších umělců italské renesance Raffael Sanzio da Urbino. K 500. výročí jeho úmrtí se koná v Berlíně neobvyklé randez-vous. Pět Madon z různých sbírek, které nikdy nebyly spolu vystavené, se na chvíli nacházejí pod jednou střechou – v Berliner Gemäldegalerie.  Raffael byl od jedenácti let sirotek. Možná právě proto jsou jeho Madony tak plné lásky a něhy. Tyto fotografie jsou dobře známé, viděli jsme je už na všech možných místech mnohokrát. Ale mít šanci vidět je na vlastní oči by jste si neměli nechat ujít, tuto společnost tak brzy v této sestavě znovu neuvidíte. Výstava běží do 26. dubna. Více info ZDE

Na výstavu se můžete vydat také s CK Umělecký klub – více info ZDE

Jsem sen upředený z šerosvitu

Sedím u dřevěného stolu, v tichém a bezpečném prostoru pod točitým schodištěm, které zpívá dle toho, jak se vítr opírá do střechy osiřelého domu. Jsem v osamění hmotných bytostí, avšak přesycen duchovními prvky…tak silně, že o tom musím psát do knih, aby má duše tou tíhou nezkolabovala. Tenké pramínky světla odvážně vstupují do domu. Přes vysoká okna a jejich mřížovité odění. Pomíjivý stav a přitom tak věčný. Co tady děláme? Kde jsme, kde máme být? Nebo jsme přesně tam, kde být máme? Kontemplace…to je to slovo, které vyjadřují Rembrandtova díla. Obrazy plné hlubokých kompozic a těžkých myšlenek. Obrazy na hraně dokonalosti, fascinace a zlomových postupů tvorby, které odstartovaly novou dimenzi ve výtvarném umění. Šerosvit jako odrazový můstek do tajemných zákoutí těch, kterým daly obrazy nesmrtelnost.

Pražská výstava Rembrandt: Portrét člověka je excelentním počinem Národní galerie a vrcholem její letošní výstavní sezóny. Startuje 17. dubna v Paláci Kinských a hlavní roli bude hrát dramatický portrét Učence ve studovně – neznámého starce v jeho duchovním rozjímání. Výstavní projekt se v několika provázaných kapitolách pokusí nahlédnout na téma poznání a učenosti, rozjímání a intimity z odlišných úhlů pohledu – od umělcových počátků a časných prací v kontextu tohoto tématu, přes vzrůstající popularitu v Amsterdamu v třicátých letech 17. století, až po relevantní práce žáků i současníků a moderní pochopení Rembrandtova díla. Zásadní výstava vznikla mimo jiné k příležitosti 350. výročí úmrtí tohoto klíčového nizozemského umělce, který svým počinem otřásl dosavadní výtvarnou scénou. Potrvá do 30. srpna, tak si ji nenechte ujít! Více info ZDE

Berlín připravila: Danuše Siering
Prahu připravila: Barbora Vojtová

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

O vlaku, kde se mladí Češi a Němci potkají s drogami – úplně jinak, než byste čekali 

Fascinující ponor do světa mladých lidí nabízí český projekt REVOLUTION TRAIN – vlak, v němž jsou reálně simulovány situace spojené se závislostmi a užíváním drog. Autentickou a poučnou jízdu už v něm zažilo více než 250 000 návštěvníků v Česku a Německu, říká Jan Lamser bývalý bankéř, expert na blockchainy, teorii her, vystudovaný teolog, který který tento unikátní interaktivní projekt podporuje.
Přečtěte si

Image of  Wonder

Newyorský akademik Thomas Beachdel o jedné z nejvýraznějších českých vizuálních umělkyň Báře Prášilové, které nyní vychází kniha s názvem Circles.

Nejčtenější v kategorii Society