#restartpodnikani No-corona oáza v pražírně

Pražírna fairtradové bio kávy Fair & Bio ze středočeského Kostelce nad Labem dělá jak skvělou kávu, tak spokojenější lidi, kteří pro ni pracují. Jde o družstevní sociální podnik, který zaměstnává osoby se zdravotním znevýhodněním, pro které je taková práce často smyslem života. O tom, jak zvládají koronavirovou krizi jsme mluvili s předsedkyní představenstva Fair & Bio družstva – s Markétou Vinkelhoferovou.

Jak se období krize podepsalo na provozu pražírny?

Naštěstí jsme naši provozovnu nemuseli zavřít, ale samozřejmě jsme měli obavy, protože kdyby se někdo z našich pracovníků nakazil, pak bychom provoz musel i na nějakou dobu přerušit. Máme celkem jedenáct zaměstnanců a z toho devět s mentálním či fyzickým postižením. Dva z nich bydlí v domově pro osoby se zdravotním postižením, kteří nesmějí během krize vůbec vycházet, takže máme až doteď o dva lidi v pražírně méně. Zpočátku to bylo dokonce o čtyři.

Jak celou krizi vnímali právě vaši zaměstnanci?

Vzhledem k tomu, že jsou citliví na změny, snažili jsme se být všichni stále optimističtí a udržet si v pražírně takovou no-corona oázu. Nervóznější jsme byli my z vedení družstva, naši pracovníci naštěstí tolik ne. Samozřejmě jsme museli přijmout také nová opatření jako například zvýšenou hygienu ve smyslu nezbytně nutných desinfekčních prostředků, jinak držíme tak ekologický provoz, jak jen to jde. Ale také jsme reorganizovali práci a soustředíme se na posílení našeho online působení.

Jaký měla krize dopad na vaše zakázky?

Většina zakázek bylo dříve pro firmy, na různé akce, pro restaurace a kavárny, takže nám objednávky poklesly o více jak polovinu. Gastrosektor se zkrátka dostal na lopatky, to víme všichni. Nicméně, posílili jsme eshop a online marketing, což dříve tolik nepatřilo mezi naše priority, protože jsme spíše zaměřeni na osobní kontakt, ale nic jiného nám nezbývalo. Začali stavět na již dříve vytvořeném síťování, prodeji v rámci různých komunit a platforem, ve kterých působíme a odtud se rekrutují naši noví zákazníci. Podařilo se nám naštěstí naše offline kontakty úspěšně překlopit do online prostředí.

To ale asi vyžadovali i jiný systém práce, jak to zvládli zaměstnanci?

Rychlé přeorientování na nový typ práce není pro naše znevýhodněné zaměstnance nejkomfortnější. Konkrétně šlo o to, že museli začít zpracovávat jiný typ zakázek – namísto velkých to najednou byly malé balíčky pro maloobchodní drobné odběratele. Adaptace na to trvala nějaký ten týden, ale po čase si všichni dobře zvykli.

Jaká je situace nyní a co očekáváte dál?

Online prodej nám celkově vzrostl a postupně se k tomu začínají vracet i původní velkoobchodní zakázky. Jsme optimisté a navíc věříme, že káva se bude pít nadále, ale třeba jinak. Pravděpodobně více doma než dříve. Uvidíme, co přinese podzim, který patří k druhé silné obchodní vlně roku, ta první – jarní a pro gastrosektor hodně důležitá – nás letos už bohužel minula. Ať už to bude jakkoli, neustoupíme z našich klíčových hodnot,na kterých naše podnikání stavíme: důstojné pracovní podmínky, spolupráce, fair trade, bio a transparentnost celého dodavatelského řetězce.

Více na: www.fair-bio.cz

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Vandals Marka Schovánka v Praze

       ·   22.09.2024
Pochází z Prahy. Dětství strávil v kanadském exilu, což zásadně formovalo jeho citlivost vzhledem k identitě a kulturnímu rozhraní. Dnes Mark Schovánek žije a tvoří střídavě v Berlíně a v Praze. 

Netušené zážitky na festivalu FALL v DOXu

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, bratři Quayové Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst či Josef Bolf jsou jen některé z osobností, které budou v příštích dnech moci potkat návštěvníci pražského Centra pro současné umění DOX.

České tóny Dvořákovy Prahy 

       ·   10.09.2024
„To byl nářez!“, prohlásil na konci koncertu pán sedící vedle mě. Stejné nadšení sdílel zaplněný sál pražského Rudolfina, ve kterém bouřlivý standing ovation nebral konce. Letošní Dvořákova Praha nemohla začít lépe.

Aktuálně na německém webu

Vandals von Marek Schovánek in Prag

       ·   22.09.2024
Marek Schovánek wurde in Prag geboren und verbrachte seine Kindheit mit seinen Eltern im kanadischen Exil, was seine Sensibilität für Fragen der Identität, des Exils und der kulturellen Schnittstellen grundlegend prägte. Heute lebt und arbeitet

Unerahnte Erlebnisse auf dem Fall-Festival in DOX

       ·   17.09.2024
Alberto Manguel, Max Porter, Gebrüder Quay, Bianca Bellová, Ali Kazma, Dimitri Verhulst oder Josef Bolf sind nur einige von vielen Persönlichkeiten, denen man in der kommenden Tagen im Zentrum für die Gegenwartskunst DOX in Prag

Festhalten und Erden 

       ·   02.09.2024
„Das Seil ist ein Anker“, behauptet die deutsche, in Barcelona lebende Trapeze-Künstlerin Vivian Friedrich. Zum Schluss des Prager Akrobatik-Zirkuses Letní Letná führte sie das Stück Kristall Bohème auf. Darin thematisiert sie ihre böhmischen Wurzeln.