#restartpodnikani Síla letokruhů

Karel Kříž podlehl kráse dřeva natolik, že se naučil vyrábět objekty a užitné předměty, které dělají lidem radost ještě dlouho poté co se strom vzdálil krajině.

Je vidět, že předměty ze dřeva děláte s láskou. Jaký máte vztah k tomuto materiálu a živým stromům?

Ano, je to opravdu srdeční záležitost. S každou procházkou do lesa či do krajiny si uvědomuji tu nádheru, tu krásu stromů. Jsou tu už tak dlouho, pozorují nás, znají nás a kdyby mohli vyprávět, tak by to byly tak poutavé a silné příběhy, které by nás v mnohém poučily i povzbudily, jít životem s moudrostí a sílou stromů. V jejich dřevě právě objevuji jejich duši i jejich ukrytou krásu, kterou se snažím zviditelňovat v našich výrobcích. Dnes už vnímám daleko více než dříve a věřte, že vyprávění o práci se dřevem a se stromy by se vám opravdu líbilo.

Vzpomenete si na první věc, kterou jste ze dřeva vyrobil?

No samozřejmě, byla to spona do vlasů v podobě prstu – ukazováčku, jak kdysi podotkla moje žena a dodala, že je to prst, který mi ukazuje, kudy a jak dál. V tu dobu jsem totiž došel do bodu životní změny a velké proměny, a to doslova. A tato jedinečná chvíle určila, jak a kudy se bude ubírat moje další část života na této zemi. Bylo v tom ještě několik dalších životních souvislostí, ale to už je na další příběh.

Jak si vybíráte dřevo ke zpracování?

Nejdříve jsem sbíral pouze větve po lese a různě při cestách a učil se poznávat stromy a dřevo. Až později jsem oslovoval přátele, kteří měly zahrady, aby mi schovávali dřevo z prořezávky stromů. Dnes dřevo sbírám stejně, ale větší část musím dokupovat, jelikož produktů přibylo. Nejčastěji vybírám ovocné dřeviny a naše listnaté stromy (javor, jasan, buk, dub, jilm, akát, ořech…)

Které stromy máte nejraději?

Tak tuhle otázku dostávám často a nemohu na ni jednoznačně odpovědět, je to, jako byste měli volit, které své dítě máte nejraději. Mám je rád všechny, když se na ně podíváte, jak rostou, jaká úžasná společenství vytvářejí a co dokážou, můžeme se jenom učit a naslouchat jejich poselství. Trochu jiné to je, když se dřevem pracuji, tady se už můžu rozhodnout lépe. Krásně se pracuje s třešní, jalovcem, borovicí, samozřejmě s dubem, jilmem, javorem i jasanem… no vidíte, opět to nedokážu říci jednoznačně.

O jaký typ výrobku je největší zájem?

Nejvíce je zájem o naše dřevěné hřebeny a příbory, v tom jsme opravdu jedničky na trhu. Jsou to výrobky, které použijete každý den a když se jich dotýkáte a pocítíte tu sametovou jemnost, ladné tvary, krasné barvy dřeva a stále hřejivou energii dřeva, není co dodat. Snad jen – koupit si je a dopřát si opravdu nevšední zážitek pro každý den.

Jaká forma prodeje je pro vás typická?

Výstavy a festivaly, infocentra, prodejny zdravé výživy a samozřejmě internet. Letos je to všechno úplně nečekaně jinak a zjišťujeme naše prodejní slabiny, proto musíme hledat nové cesty a jsme rádi za tuto spolupráci a pomoc.

Máte zpětnou vazbu od zákazníků? Co je na vašich výrobcích baví nejvíce?

Ano jistě, naši zákazníci jsou vždy tak nadšení a spokojení, že jejich zpětná vazba nám dává sílu jít dál a nevzdávat to i v těchto náročných chvílích. Navíc tím udržujeme i jedinečné řemeslo, které je třeba zachovávat pro další generace. Věříme, že jednoho dne bude v každé domácností více dřeva než plastu, k čemuž pomáháme už teď.

Pořádáte také zážitkové semináře, což nejspíš v době karantény nebylo možné. Jak moc to zasáhlo vaše podnikání?

Zde byl zásah zcela jasný, jelikož naše semináře navazují na potřebu ubytování, stravování a podobně. Takže letos nevíme, kolik seminářů uskutečníme. Navíc je tu ještě další strašák – lidé i přes uvolnění karantény v sobě mohou nést obavy z této zcela nové zkušenosti a budou se jinak rozhodovat, za co utratí peníze a co si koupí. Tak či onak věříme, že příroda, stromy a život lidi neomrzí a rádi nás navštíví, jelikož pro ně máme velice silné a krásné zážitky, na které nezapomenou a ještě je potěší.

Jak moc se u vás celkově krize projevila? Začali jste hledat nové cesty k zákazníkům, nebo se spíše věnovali výrobě?

Zcela zásadně a silně. Prodej i objednávky zeslábly, a proto hledáme nové cesty, kudy a jak dál. Připravujeme nové výrobky i služby pro naše zákazníky. Pobídky pro prodejny, kde by mohli nabízet naše výrobky, nový e-shop, videa i semináře a dílničky pro děti. I přesto všechno vyrábíme stále dál, jelikož nás to baví, a určitě se vše v dobré obrátí.

Vidíte na celé situaci něco pozitivního? 

Přes všechna úskalí a nejistotu, co bude dál, si uvědomujeme, že tahle doba s sebou přináší i velké tvůrčí příležitosti, více času na uvědomění, proč tu jsme, kam kráčíme a na čem opravdu záleží. Teď se teprve projeví charakter lidí, jací jsou. Může to pomoci vzbudit větší vzájemnost, soucit, ochotu pomoci či jen doporučení na správná místa do správných proudů, aby se vše rozhýbalo zcela novým způsobem, o kterém jsme ani nepřemýšleli. Vždyť zde žije tolik skvělých a šikovných lidí, kteří svým dílem mohou v nás všech probouzet i více hrdosti, jak si umíme poradit a pomoci. A možná lidé začnou kupovat více výrobky z naší země od našich řemeslníků a uvědomí si, jak moc je to důležité.

Jaké máte plány do budoucna, jaké novinky chystáte?

Trochu jsem to už naznačil, ale několik novinek chystáme. Budou to dětské dřevěné stavebnice a praktické funkční dekorace do domácnosti a znovu rozjíždíme výrobu našich miniaturních knížeček ze dřeva, na což se moc těšíme. Máme ještě další želízka v ohni tvoření, ale o tom až někdy příště či na našem webu stromyazivot.cz.

Nejčtenější v kategorii Business

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,