Romantika na Wolfgangsee: Hotel u Salzburku nabízí originální SPA i gurmánský zážitek

Městečko St. Wolfgang v jednom z nejkrásnějších rakouských regionů v Solné komoře si musí zamilovat každý, kdo kromě hor potřebuje k úplné spokojenosti i pohled na vodní hladinu. Příběh hotelu Im weissen Rössl, který leží přímo na jezeře Wolfgangsee nedaleko Salzburku, stále přitahuje pozornost. A i samotný hotel patří k těm nejoblíbenějším prázdninovým místům v Rakousku.

Už samotný název hotelu Im weissen Rössl u mne vzbudil zvědavost. Jak jsem se později dozvěděla, romantickému hotelu zajistila světovou proslulost píseň ze stejnojmenné operety „Im weissem Rössl am Wolfgangsee, da steht das Glück vor der Tür“ – „U bílého koníčka na Wolfgangsee, tam je štěstí přede dveřmi“. V Berlíně v roce 1897 měla tato komedie obrovský úspěch a zůstala trhákem dlouhá léta nejen na berlínském jevišti. Nakonec byla dokonce zfilmována.

Ráj na jezeře

Hostinec Im Weissen Rössl v St. Wolfgangu vznikl v roce 1878 sloučením dvou domů. V roce 1912 jej koupil Johann Paul Peter a stal se zakladatelem rodinného podniku, který dnes řídí již pátá generace. Dnes je tento luxusní čtyřhvězdičkový hotel výjimečný lázeňským areálem „SPA im See“, který se nachází přímo na jezeře. Na třech podlažích najdete skutečný vodní ráj s velkým areálem saun, parních lázní a vším, co k tomu patří.

„Chceme zachovat kus starého dobrého Rakouska, ale chceme se rovněž prezentovat moderně a současně,“ vysvětluje filozofii hotelu jeho šéfová a dědička Gudrun Trutmann-Peterová. Největší radost mi ovšem udělalo jezerní koupaliště na slunečné terase na břehu jezera, které je celoročně vyhřívané na 30 °C. Led kolem je v zimě až půl metru silný, proto bylo nutné pořádné ukotvení 140 metrů dlouhými lany na dně jezera v hloubce 40 metrů. Zdrojem energie je stejně jako u koupaliště výměník tepla, čerpající vodu z jezera.

Sůl v lázni i kuchyni

Voda z Wolfgangsee má kvalitu pitné vody, což je skvělé i pro malé děti a alergiky. Skutečně romantickou atmosféru zažijete i v plovoucí vířivce, která je světovým unikátem, a pokud se vám na dovolené nevydaří počasí, můžete si užívat posezení v panoramatické sauně s výhledem na jezero. Příjemně vás naladí také aromatické vůně a přímo léčebný účinek má parní lázeň, ve které se používá k inhalaci SOOL, což je přírodní sůl z Bad Ischlu, jejíž léčebné účinky byly objeveny začátkem 19. století.

Solanka obsahuje 24 procent soli a kolem osmdesáti minerálních látek, které mají blahodárný účinek na lidský organismus. V hotelových lázních se používají k detoxikačním lázním, inhalacím a výplachům. A šéfkuchař, který ji používá při přípravě pokrmů, je přesvědčen, že při vaření a pečení tato sůl zesílí a zdokonalí chuť potravin. Relativně nedávno se zážitková plocha ještě zdvojnásobila.

Víno, mošt i štrúdl

Přímo naproti hotelu se nacházejí v masívu lasturnatého vápence hluboké štoly, kam se dříve tahaly ledové bloky k chlazení potravin a nápojů.  Dnes jsou tyto bývalé štoly vinným sklepem a konají se tu ochutnávky a nejrůznější společenské akce. Ve skalním sklepě je uloženo více než tři sta různých druhů vín z Rakouska, celkem 10 000 lahví, které tu mohou při konstantní teplotě dozrávat. Kromě hotelu samotného jsme během krátké návštěvy stihli navštívit zajímavá místa v okolí a ochutnat typické rakouské speciality, jako například originální jablečný štrúdl, výborný mošt a jiné jablečné speciality v obchůdku Kronprintz Rudolf.

Navštívili jsme také místní palírnu i mýdlárnu Benediktiner Seifemanufaktur St. Wolfgang, kde jsme si vlastnoručně vyrobili mýdlo podle původní receptury z místního kláštera. Nezapomenutelným zážitkem byl také výlet zubačkou na Schafbergspitze. Jízda starodávným vláčkem trvá čtyřicet minut a na úchvatné výhledy do krajiny jen tak nezapomenete.

Nejčtenější v kategorii Travel

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,