Rozhovor s Markem Schovánkem, umělcem Street Artu Praha 2019

Narodil se v Československu, žil a studoval v Kanadě a teď je jako my, někde mezi Prahou a Berlínem.Narodil se v Československu, žil a studoval v Kanadě a teď je jako my, někde mezi Prahou a Berlínem.

Marek Schovánek je umělec, o kterém se nedá neslyšet. Ať už v souvislosti s berlínskou Spreeviera Galerie nebo třeba s Centrem současného umění DOX. Marek je ale také jedním z výtvarníků, kteří se zapojili do akce Street Art Praha 2019 a tak jsme se ho na vztah ke street artu zeptali. Jeho tvorbu si na budově Koh-i-nooru můžete prohlédnout až do neděle 29. září.

kohinor-street-art-praha

Jako umělec se street artu věnujete už dlouho. Jak váš příběh vlastně začal?
Všechno začalo v 90. letech v Berlíně. Tehdy byl street art formou intervence do veřejného prostoru a hlavně takovým společenským bojem.

S čím bylo třeba bojovat?
Z mého pohledu s tou největší a nejvýraznější vizuální formou, která na nás všude číhala (a v současnosti tomu není jinak) – s reklamou. Všichni ji znali, viděli ji každý den a podprahově ji vnímali. Takže my jsme se to potom snažili nějak zpochybnit a zároveň tu situaci využít pro naše umění. Aby nebyla vidět jen ta komerce.

A myslíte, že to fungovalo dobře?
Ano, díky tomu jsme mohli výrazně zvětšit naší uměleckou prezentaci a dostat se tak mimo prostory galerií.

Jak jste k tomu přistupoval vy sám? Jaké formy jste používal?
Vycházel jsem z reklamy, takže jsem vzal billboardy 10×10 a 10×12 metrů, které jsem přemaloval a potom je pověsil na budovy. Jak jsem říkal, bylo to v 90. letech, kdy se v Berlíně hodně stavělo, takže všude bylo lešení a podobné věci. A to mi vlastně celou práci umožnilo. Něco podobného jsem nyní použil i pro budovu Koh-i-noor ve Vršovicích.

Je to tedy návrat ke kořenům?
V podstatě ano, chtěl jsem ukázat, co pro mě street art od samého začátku znamenal a jakým způsobem jsem ho dělal já.

Text Tereza Vacková

Nejčtenější v kategorii Society

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Plánujte a sklízejte na Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Výstavy, komentované prohlídky napříč čtyřmi desítkami galerií, muzeí, aukčních síní i v nové galerii pod širým nebem. To je Mezinárodní festival vizuálního umění Prague Art Week 23, který bude v Praze probíhat od 21. do 24.

Aktuálně na německém webu

Planen und ernten Sie auf der Prague Art Week 23!

       ·   20.09.2023
Ausstellungen, Führungen durch vierzig Galerien, Museen, Auktionshäuser und eine neue Open-Air-Galerie. Das ist das internationale Festival der bildenden Kunst „Prague Art Week 23“, das vom 21. bis 24. September in Prag stattfinden wird. Die Besucher