RTL si “vypůjčila” formát filmu V síti: Za normálních okolností by mě to těšilo, říká režisér Vít Klusák

Ve středu 10. března měl televizní premiéru český dokumentární film V síti Víta Klusáka a Barbory Chalupové. Snímek v reálných kulisách s reálnými herečkami, které se vydávají za dvanáctileté dívky, ukazuje, jak fungují sexuální predátoři na internetu. Shodou okolností hodně podobný formát uvedla v pondělí 8. března německá televizní stanice RTL. Ta samá RTL, která v lednu projevila o český dokument zájem. Co na to režisér Vít Klusák říká a co hodlá jeho tým podniknout?

Vít Klusák, zdroj: Flowee.

Jak jste se vlastně o tom formátu RTL dozvěděli?

Den před jeho uvedením v Německu k nám doputoval trailer. V pondělí to odvysílali celé a byl to vlastně takový komponovaný pořad, kde na konci mluvili k problému odborníci a podobně.

Těch prvních třicet čtyřicet minut bylo ale prakticky totožných. Stejné kulisy, scénografie, protagonistky, které hrály dvanáctileté holky, i to nasvícení, líčení, to, jak se s nimi bavili lidé ze štábu, zkrátka stejné formální prvky.

Pro Český rozhlas jste řekl, že s vámi RTL jednala o tom, že by dokument odkoupila pro své vysílání.

RTL se ozvala přesně 19. ledna, že by ji náš dokument zajímal, že by ho mohla zařadit do svého vysílání pro Německo a Evropu.

Poslali jsme jim tedy screener, což je kopie celého filmu, která je kvůli ochraně opatřená vodotiskem, a pak se dlouho nikdo neozýval. Ozvali jsme se tedy my, jak to s filmem bude, a řekli nám, že ho nechtějí. Nechtěli ho zřejmě proto, že si ho udělali a odvysílali sami.

Co se s tím dá teď z vaší strany dělat?

Jdeme do toho čistě smírnou formou. My bychom za normálních okolností vlastně byli i rádi, že je ten film v RTL zaujal a že ten formát opsali. Vlastně by nás to i potěšilo. V Německu s námi ale jedná ještě jiná produkce, která měla zájem i o veškeré materiály, jež k filmu máme, tedy spisy, posudky znalců, policie a podobně. Měli jsme jim to celé nabídnout jako balík, který by oni šířili po kinech v celém světě.

Pro nás by to bylo zajímavé nejen jako šíření našeho vzkazu, ale i jako finanční zdroj. Třeba k natáčení dalšího dokumentu. Tahle produkce už celý projekt začala chystat, ale když viděli, že to samé udělala RTL, tak od toho couvli. Vadí jim, že náš formát už teď není originální.

Tento článek si můžete přečíst i v němčině.

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

Fenomén DEFA: Filmový vhled do témat, o nichž se v NDR mluvilo jen šeptem

Homosexualita, krize bydlení, kriminalita ani další problémy v socialistickém světě oficiálně neexistovaly. Jejich veřejná kritika i pouhá diskuze o nich byla nejen ve východním Německu tabu a systém se všechny problematické společenské otázky snažil zamést pod koberec. I přesto se však řada tvůrců z východoněmeckého filmového studia DEFA (Deutsche Film-Aktiengesenschaft) snažila tato témata ve svých filmech zpracovávat, samozřejmě s rizikem postihů jako je vyloučení z vývozu nebo zákaz projekce v kinech.
Přečtěte si

V Praze odstartovalo německé Sommerkino. Potrvá až do září

Chcete v létě zažít opravdovou atmosféru berlínského Sommerkina? DAS FILMFEST letos opět organizuje projekce německých, rakouských a švýcarských snímků, které se k letnímu večeru ve městě skvěle hodí. V programu najdete třeba coming-of-age drama z Kreuzbergu, výlet do Alp, který se nevyvíjí úplně podle představ, a samozřejmě Lolu běžící o život.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign