RTL si “vypůjčila” formát filmu V síti: Za normálních okolností by mě to těšilo, říká režisér Vít Klusák

Ve středu 10. března měl televizní premiéru český dokumentární film V síti Víta Klusáka a Barbory Chalupové. Snímek v reálných kulisách s reálnými herečkami, které se vydávají za dvanáctileté dívky, ukazuje, jak fungují sexuální predátoři na internetu. Shodou okolností hodně podobný formát uvedla v pondělí 8. března německá televizní stanice RTL. Ta samá RTL, která v lednu projevila o český dokument zájem. Co na to režisér Vít Klusák říká a co hodlá jeho tým podniknout?

Vít Klusák, zdroj: Flowee.

Jak jste se vlastně o tom formátu RTL dozvěděli?

Den před jeho uvedením v Německu k nám doputoval trailer. V pondělí to odvysílali celé a byl to vlastně takový komponovaný pořad, kde na konci mluvili k problému odborníci a podobně.

Těch prvních třicet čtyřicet minut bylo ale prakticky totožných. Stejné kulisy, scénografie, protagonistky, které hrály dvanáctileté holky, i to nasvícení, líčení, to, jak se s nimi bavili lidé ze štábu, zkrátka stejné formální prvky.

Pro Český rozhlas jste řekl, že s vámi RTL jednala o tom, že by dokument odkoupila pro své vysílání.

RTL se ozvala přesně 19. ledna, že by ji náš dokument zajímal, že by ho mohla zařadit do svého vysílání pro Německo a Evropu.

Poslali jsme jim tedy screener, což je kopie celého filmu, která je kvůli ochraně opatřená vodotiskem, a pak se dlouho nikdo neozýval. Ozvali jsme se tedy my, jak to s filmem bude, a řekli nám, že ho nechtějí. Nechtěli ho zřejmě proto, že si ho udělali a odvysílali sami.

Co se s tím dá teď z vaší strany dělat?

Jdeme do toho čistě smírnou formou. My bychom za normálních okolností vlastně byli i rádi, že je ten film v RTL zaujal a že ten formát opsali. Vlastně by nás to i potěšilo. V Německu s námi ale jedná ještě jiná produkce, která měla zájem i o veškeré materiály, jež k filmu máme, tedy spisy, posudky znalců, policie a podobně. Měli jsme jim to celé nabídnout jako balík, který by oni šířili po kinech v celém světě.

Pro nás by to bylo zajímavé nejen jako šíření našeho vzkazu, ale i jako finanční zdroj. Třeba k natáčení dalšího dokumentu. Tahle produkce už celý projekt začala chystat, ale když viděli, že to samé udělala RTL, tak od toho couvli. Vadí jim, že náš formát už teď není originální.

Tento článek si můžete přečíst i v němčině.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Jsme na sexuální křižovatce?

       ·   05.07.2024
Co je největší hrozba dneška? Globální emise! Sociální média a epidemie osamělosti! Politika zalidněná psychopaty! Umělá inteligence! Ale kde že… Je to sexuální revoluce, která vstoupila do fáze, kdy vůbec nevíme, co z ní vyleze.

Andy Warhol v Berlíně pro nepuritány

       ·   23.06.2024
Na nově otevřené výstavě Andyho Warhola v Neue Nationalgalerie najdete vše, jen ne to, co čekáte: v hlavní roli muži, a části jejich těla, často v erotických polohách. Tak explicitní výstava v historii Galerie zde snad ještě nebyla.

Aktuálně na německém webu

Sind wir an der sexuellen Kreuzung?

       ·   05.07.2024
Was ist die größte Bedrohung der Gegenwart? Die globalen Emissionen! Soziale Medien und die Einsamkeitsepidemie! Eine von Psychopathen bevölkerte Politik! Künstliche Intelligenz! Ach wo... Es ist die sexuelle Revolution, die in eine Phase eingetreten ist,