RTL si “vypůjčila” formát filmu V síti: Za normálních okolností by mě to těšilo, říká režisér Vít Klusák

Ve středu 10. března měl televizní premiéru český dokumentární film V síti Víta Klusáka a Barbory Chalupové. Snímek v reálných kulisách s reálnými herečkami, které se vydávají za dvanáctileté dívky, ukazuje, jak fungují sexuální predátoři na internetu. Shodou okolností hodně podobný formát uvedla v pondělí 8. března německá televizní stanice RTL. Ta samá RTL, která v lednu projevila o český dokument zájem. Co na to režisér Vít Klusák říká a co hodlá jeho tým podniknout?

Vít Klusák, zdroj: Flowee.

Jak jste se vlastně o tom formátu RTL dozvěděli?

Den před jeho uvedením v Německu k nám doputoval trailer. V pondělí to odvysílali celé a byl to vlastně takový komponovaný pořad, kde na konci mluvili k problému odborníci a podobně.

Těch prvních třicet čtyřicet minut bylo ale prakticky totožných. Stejné kulisy, scénografie, protagonistky, které hrály dvanáctileté holky, i to nasvícení, líčení, to, jak se s nimi bavili lidé ze štábu, zkrátka stejné formální prvky.

Pro Český rozhlas jste řekl, že s vámi RTL jednala o tom, že by dokument odkoupila pro své vysílání.

RTL se ozvala přesně 19. ledna, že by ji náš dokument zajímal, že by ho mohla zařadit do svého vysílání pro Německo a Evropu.

Poslali jsme jim tedy screener, což je kopie celého filmu, která je kvůli ochraně opatřená vodotiskem, a pak se dlouho nikdo neozýval. Ozvali jsme se tedy my, jak to s filmem bude, a řekli nám, že ho nechtějí. Nechtěli ho zřejmě proto, že si ho udělali a odvysílali sami.

Co se s tím dá teď z vaší strany dělat?

Jdeme do toho čistě smírnou formou. My bychom za normálních okolností vlastně byli i rádi, že je ten film v RTL zaujal a že ten formát opsali. Vlastně by nás to i potěšilo. V Německu s námi ale jedná ještě jiná produkce, která měla zájem i o veškeré materiály, jež k filmu máme, tedy spisy, posudky znalců, policie a podobně. Měli jsme jim to celé nabídnout jako balík, který by oni šířili po kinech v celém světě.

Pro nás by to bylo zajímavé nejen jako šíření našeho vzkazu, ale i jako finanční zdroj. Třeba k natáčení dalšího dokumentu. Tahle produkce už celý projekt začala chystat, ale když viděli, že to samé udělala RTL, tak od toho couvli. Vadí jim, že náš formát už teď není originální.

Tento článek si můžete přečíst i v němčině.

Nejčtenější v kategorii ArtDesign

Aktuálně na českém webu

Z punkové princezny podnikatelkou

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn-Taxis, někdejší punková princezna s natupírovaným účesem a výstředním make-upem, dobývala v 80. letech minulého století titulní stránky nejen německého tisku. Po náhlé smrti manžela Johanna von Thurn-Taxise, s nímž má tři děti,

Společný jmenovatel: Voda 

       ·   15.04.2024
Herečka, pěstitel, léčitelka, veslař a včelař. Co osobnost, to myšlenkový proud a jeden společný jmenovatel: Voda. Ať už jako slza smutku nebo radosti, životabudič, inspirace, nebo médium. Více ve fotosérii Michaely Dzurné Machač.

Aktuálně na německém webu

Von einer Punkprinzessin zur Geschäftsfrau 

       ·   23.04.2024
Gloria von Thurn und Taxis, einstige Punk-Prinzessin, mit toupiertem Haar und grellem Make-up, füllte in den 1980er Jahren die Titelseiten nicht nur der deutschen Presse. Nach dem plötzlichen Tod ihres Mannes Johannes von Thurn und

Gemeinsamer Nenner: Wasser

       ·   15.04.2024
Schauspielerin, Züchter, Heilerin, Imker und Ruderer. Jede Persönlichkeit, eine Gedankenströmung und ein gemeinsamer Nenner: Wasser. Ob als Träne der Trauer oder der Freude, Lebensspender, Inspiration oder Medium. Mehr in der Fotoserie von Michaela Dzurná Machač.