Situace je křehká. Na další záchranný balíček nemáme sílu, řekla Angela Merkel

„Die Situation ist fragil – situace je křehká,“ jsou aktuální slova Angely Merkel včetně varování, že Evropa nemá sílu financovat další záchranný balíček. Její obavy se táhly jako červená niť dnešním setkáním kancléřky s předsedy vlád a ministrem zdravotnictví Jensem Spahnem, když projednávali změny opatření v souvislosti s covidem.

Angela Merkel, © picture alliance/Michael Kappeler/dpa.

Počet případů onemocnění koronavirem zůstává v Německu na konci září vysoký. Průměr nových nakažení se blíží hranici 2000 infekcí za den. S ohledem na klesající teploty a s tím související trávení více času v uzavřených místnostech, a zároveň s přicházejícím chřipkovým obdobím musíme být nyní obzvláště opatrní. To platí zejména v oblasti volnočasových aktivit a soukromých oslav, které se v poslední době ukázaly jako jedna z hlavních příčin regionální infekce. 

Je třeba všemi silami zabránit dalšímu lockdownu. Proto přichází nová nařízení:

1. Při oslavách v soukromých místnostech omezení na maximálně 25 účastníků pro oslavy v soukromých místnostech, ve veřejných prostorách maximálně 50 účastníků. Toto nařízení platí všude tam, kde se během týdne nakazí více než 50 lidí na 100 000 obyvatel.
2. Aby bylo možné důsledné sledování kontaktů v gastrozařízeních, může být při zadání nesprávných osobních údajů udělena pokuta minimálně 50 euro, ta však může jít až do výše 1 000 euro.

K prioritám patří, aby hranice zůstaly otevřené, řekl Markus Söder z Bavorska. Přesto radí, aby podzimní a zimní dovolenou strávili Němci ve vlastní zemi.

Dále se doporučuje:

  • pravidelné větrání může výrazně snížit riziko infekce, stejně jako již známé dodržování odstupů, hygieny a nošení masek
  • vyvarovat se cestování do rizikových oblastí
  • očkováni proti chřipce, aby se virová onemocnění na podzim a v zimě nepřekrývala

S takzvanými “horečkovými ambulancemi” – testování v ambulantních ordinacích a speciálními ochrannými opatřeními pro rizikové skupiny chce ministr zdravotnictví vyzbrojit zemi vůči nárůstu infekcí v chladnější sezóně. U pacientů s příznaky, které naznačují koronavirovou nebo chřipkovou infekci, mají existovat centrální kontaktní místa, oznámil Spahn a dodal: „Je důležité, abychom i nadále chránili zvláště postižené rizikové skupiny a koncepty ochrany stále zdokonalovali. Proto jsou preventivní testy v ohrožených oblastech jako jsou např. pečovatelské domy, nedílnou součástí testovací strategie pro podzim a zimu. Stále platí nejvyšší míra opatrnosti.”

Mohlo by vás zajímat

Přečtěte si

To nejlepší z obou světů v rakouském Park Igls

Právě nyní, kdy svět prochází koronavirovými vlnami a navíc s příchodem chladných podzimních dnů si uvědomujeme sílící touhu po fyzickém i mentálním zdraví. V rakouském hotelu Park Igls, který je zaměřený na zdravotní péči, věří kombinaci toho nejlepšího z konvenční i komplementární medicíny. A daří se jim to již téměř třicet let.
Shutterstock
Přečtěte si

V Německu se propadla důvěra v televizi a část institucí. Nejdůvěryhodnější jsou pro Němce lékaři, policie a univerzity

Důvěra Němců ve většinu veřejných institucí loni klesla. Pětiprocentní ztráta důvěry stihla oproti roku předchozímu soudy včetně Ústavního, nebo také televizi. Mírněji, o 3 procenta, klesla důvěra v instituty pro výzkum veřejného mínění, rozhlas a tisk. Jen nepatrně (o jedno procento) pak klesla důvěra v policii a univerzity.

Nejčtenější v kategorii Society