Situace je křehká. Na další záchranný balíček nemáme sílu, řekla Angela Merkel

„Die Situation ist fragil – situace je křehká,“ jsou aktuální slova Angely Merkel včetně varování, že Evropa nemá sílu financovat další záchranný balíček. Její obavy se táhly jako červená niť dnešním setkáním kancléřky s předsedy vlád a ministrem zdravotnictví Jensem Spahnem, když projednávali změny opatření v souvislosti s covidem.

Angela Merkel, © picture alliance/Michael Kappeler/dpa.

Počet případů onemocnění koronavirem zůstává v Německu na konci září vysoký. Průměr nových nakažení se blíží hranici 2000 infekcí za den. S ohledem na klesající teploty a s tím související trávení více času v uzavřených místnostech, a zároveň s přicházejícím chřipkovým obdobím musíme být nyní obzvláště opatrní. To platí zejména v oblasti volnočasových aktivit a soukromých oslav, které se v poslední době ukázaly jako jedna z hlavních příčin regionální infekce. 

Je třeba všemi silami zabránit dalšímu lockdownu. Proto přichází nová nařízení:

1. Při oslavách v soukromých místnostech omezení na maximálně 25 účastníků pro oslavy v soukromých místnostech, ve veřejných prostorách maximálně 50 účastníků. Toto nařízení platí všude tam, kde se během týdne nakazí více než 50 lidí na 100 000 obyvatel.
2. Aby bylo možné důsledné sledování kontaktů v gastrozařízeních, může být při zadání nesprávných osobních údajů udělena pokuta minimálně 50 euro, ta však může jít až do výše 1 000 euro.

K prioritám patří, aby hranice zůstaly otevřené, řekl Markus Söder z Bavorska. Přesto radí, aby podzimní a zimní dovolenou strávili Němci ve vlastní zemi.

Dále se doporučuje:

  • pravidelné větrání může výrazně snížit riziko infekce, stejně jako již známé dodržování odstupů, hygieny a nošení masek
  • vyvarovat se cestování do rizikových oblastí
  • očkováni proti chřipce, aby se virová onemocnění na podzim a v zimě nepřekrývala

S takzvanými “horečkovými ambulancemi” – testování v ambulantních ordinacích a speciálními ochrannými opatřeními pro rizikové skupiny chce ministr zdravotnictví vyzbrojit zemi vůči nárůstu infekcí v chladnější sezóně. U pacientů s příznaky, které naznačují koronavirovou nebo chřipkovou infekci, mají existovat centrální kontaktní místa, oznámil Spahn a dodal: „Je důležité, abychom i nadále chránili zvláště postižené rizikové skupiny a koncepty ochrany stále zdokonalovali. Proto jsou preventivní testy v ohrožených oblastech jako jsou např. pečovatelské domy, nedílnou součástí testovací strategie pro podzim a zimu. Stále platí nejvyšší míra opatrnosti.”

Nejčtenější v kategorii Society

Aktuálně na českém webu

Se Zdeňkem Pohlreichem o lahůdkách německé kuchyně

       ·   27.11.2023
Jeho jméno je synonymem pro kvalitní gastronomii. Zdeněk Pohlreich svými televizními pořady změnil český pohled na pohostinství. Umí být nekompromisní, mnoho lidí s ním nemusí souhlasit, ale zůstává svůj. S N&N mluvil o české a německé

Box ve fotografiích

       ·   13.11.2023
Galerie Bene Taschen představuje výstavu Boxing renomovaného amerického fotografa Larryho Finka. Fotografie upoutají pozornost na transatlantický box na přelomu 80. a 90. let a oslavují ikonické momenty boxerských legend, jako jsou Mike Tyson a Jimmy Jacobs.

Aktuálně na německém webu

Alien auf Hluboká

       ·   16.10.2023
Das Thema Tod, Sexualität und Technologie. Und ein Oscar für visuelle Effekte für Alien. Bis zum 19. November findet in Hluboká nad Vltavou die Ausstellung Proměny /Metamorphosen. Der Autor ist der weltberühmte Schweizer, Hans Ruedi